Eliminare usturătoare pentru Mircea Lucescu în Liga Campionilor. Ce-a făcut Dinamo Kiev în meciul decisiv pentru calificarea în grupe

Miercuri, 24 August 2022, ora 00:04
4612 citiri
Mircea Lucescu

Echipa ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a fost învinsă marţi seara la Lisabona, de Benfica, scor 0-3, şi a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor

Benfica a învins cu 3-0 prin golurile marcate de Otamendi 27, Rafa Silva 40 şi Neres 42. Echipa lusitană s-a impus cu 5-0 în dublă manşă şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor. Dinamo Kiev va juca în grupele Europa League.

Într-un alt meci disputat marţi seara, echipa cehă Viktoria Plzen a învins formaţia azeră Qarabag cu 2-1 (Kopic 58, Kliment 73 / Ozobic 38) şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor după ce terminase la egalitate, scor 0-0, meciul din prima manşă a play-off-ului.

A treia echipă care s-a calificat în grupele Ligii Campionilor este Maccabi Haifa, din Israel. La Belgrad, Steaua Roşie a condus cu 2-0 (Pesic 27 şi Ivanic 43), dar Maccabi a avut o repriză secundă foarte bună şi a revenit pe tabelă cu două goluri marcate pe finalul fiecărei reprize. Mai întâi Sundgren a redus din diferenţă în minutul 45+5, apoi Pavkov a înscris în propria poartă în minutul 90 şi, cu scorul de 2-2 (5-4 cumulat) Maccabi Haifa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Steaua Roşie Belgrad va evolua în Europa League.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#mircea lucescu, #Liga Campionilor, #dinamo kiev, #benfica , #stiri Mircea Lucescu