Mircea Lucescu, meci nebun în Champions League. Ce echipe s-au calificat în play-off

Miercuri, 10 August 2022, ora 00:15
11941 citiri
Mircea Lucescu . Foto: Facebook / FC Dynamo Kyiv

Dinamo Kiev s-a impus marţi seara în Austria, cu Sturm Graz, scor 2-1, într-un meci contând pentru manşa secundă a turului al treilea preliminar din Liga Campionilor. Echipa antrenată de Mircea Lucescu s-a calificat în play-off-ul competiţiei.

În meciul disputat în Austria, la Graz, pe arena Graz Liebenau, Hojlund a deschis scorul pentru Sturm Graz, în minutul 27. Cum în manşa întâi, Dinamo Kiev câştigase cu 1-0, s-a intrat în prelungiri.

Vivcharenko, jucător intrat în minutul 71, a înscris golul egalizator în minutul 97, iar în minutul 112 Tsygankov a tranşat calificarea stabilind scorul final.

Dinamo Kiev s-a impus cu 2-1 la Graz şi, cu 3-1 în ambele manşe, va juca în play-off-ul Ligii Campionilor, cu echipa portugheză Benfica Lisabona.

Sturm Graz va evolua în grupele Conference League.

Alte rezultate din turul trei Champions League:

Zalgiris - Bodo/Glimt 1-1 (0-5 în tur)

Apollon - Maccabi Haifa 2-0 (0-4 în tur)

Viktoria Plzen - Sheriff Tiraspol 2-1 (2-1 în tur)

Pyunik Erevan - Steaua Roșie Belgrad 0-2 (0-5 în tur)

Midtjylland - Benfica 1-3 (1-4 în tur)

Dinamo Zagreb - Ludogorets 4-2 (2-1 în tur)

Ferencvaros - Qarabag 1-3 (1-1 în tur)

PSV - AS Monaco 3-2 după prelungiri (1-1 în tur)

Sturm Graz - Dinamo Kiev 1-2 după prelungiri (0-1 în tur)

Rangers - Royale Union Saint-Gilloise 3-0 (0-2 în tur)

Formaţia Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Minaj, într-un meci din etapa a cincea a campionatului Ucrainei. Golul a fost...
Mircea Lucescu, aproape de demiterea de la Dinamo Kiev! Care e problema pe care nu o poate rezolva românul
Situația lui Mircea Lucescu la Dinamo Kiev nu este câtuși de puțin roză, tehnicianul român având probleme la echipa ucraineană. Din acest motiv s-ar putea ca Il Luce să se despartă de...