Mircea Lucescu a castigat Cupa UEFA cu Sahtior Donetk (Video)

Joi, 21 Mai 2009, ora 00:19
7336 citiri

Sahtiorul lui Mircea Lucescu a reusit sa castige ultima editie a Cupai UEFA. Ucrainenii s-au impus dupa prelungiri cu scorul de 2-1.

Partida a inceput sub semnul echilibrului, ambele echipe ezitand parca sa atace. Ucrainenii au fost totusi mai insistenti in partea dreapta, acolo unde brazilienii Ilsinho si Jadson s-au jucat cu adversarii.

In minutul 6, atacantul lui Sahtior, Luiz Adriano, a receptionat o pasa buna si a sutat aproape de stalpul stang al portii lui Tim Wiese.

Deschiderea scorului a venit totusi firesc, echipa care a atacat mai mult, Sahtior, reusind sa preia conducerea pe tabela de marcaj. Luiz Adriano a primit o pasa in adancime si l-a lobat frumos, cu exteriorul, pe portarul lui Werder.

Asa cum se astepta si Lucescu, nemtii au egalat din faza fixa. Naldo a executat bine o lovitura libera iar portarul Pyatov a gafat impardonabil, scapand balonul in propria poarta.

Din acest moment, Werder si Sahtior si-au impartit perioadele de dominatie, dar ocaziile importante au lipsit. Doar Pizarro a incercat sa dea lovitura. Pyatov a reusit totusi sa respinga foarte bine, astfel ca scorul a ramas egal.

Brazilianul Jadson a detonat bomba in prima repriza de prelungiri. Jucatorul lui Lucescu a primit o pasa buna si a marcat cu largul concurs al portarului Tim Wiese. Schaaf a declansat ofensiva totala, lasand doar 2 oameni in defensiva. Sahtiorul a preferat sa stea bine in aparare si sa incerce sa contraatace periculos.

Claudio Pizarro a fost aproape de a trimite partida la loviturile de epartajare, insa golul sau din minutul 120 a fost anulat de Medina Cantalejo pentru fault in atac.

Partida dintre Sahtior si Werder Bremen a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti comentariul meciului.

Desfasurarea meciului:

FINAL! SAHTIOR CASTIGA CUPA UEFA!

Min.120 Pizarro marcheaza pentru Werder dar cantalejo anuleaza reusita nemtilor pentru fault in atac!

Min.118 Mircea Lucescu este aproape de cea mai mare performanta a carierei!

Min.115 Rat se resimte dupa o intrare tare a grecului Tziolis.

Min.113 Hunt cade in careul lui Sahtior si cere penalti, Medina Cantalejo este insa sigur pe el si nu acorda nimic.

Min.112 Tziolis suteaza bine, de la 20 de metri, putin pe langa poarta lui Pyatov.

Min.109 Sahtior controleaza bine mijlocul terenului.

Incepe a doua repriza din timpul suplimentar de joc.

____________________

Finalul primei reprize a prelungilor.

Min.105 Wilian a ratat ocazia de a inchide meciul. Lobul sau de la 25 de metri a trecut peste poarta.

Min.102 Sahtior tine balonul foarte bine.

Min.100 Schimbare Sahtior: iese Ilsinho si intra Gai.

Min.99 Pyatov respinge incredibil sutul lui Pizarro, Sahtior ramane in avantaj!

Min.97 GOOOOOOOOOOOL SAHTIOR!!! Srna a centrat bine in centrul careului iar Jadson a sutat bine. Wiese putea sa retina, dar portarul lui Werder a gafat!

Min.95 Schimbare la Werder: Pasanen intra in locul lui Fritz.

Min.92 Wiese a respins periculos in fata un sut expediat de Srna, dar Gladkiy nu a fost atent.

A inceput prima repriza de prelungiri.

-----------------

INFO: Urmeaza 2 reprize de prelungiri, fiecare avand o durata de 15 minute. Daca niciuna din cele doua echipe nu va fi in avantaj la finalul prelungirilor, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Finalul timpului regulamentar de joc. Ultima finala a Cupei UEFA va fi decisa de prelungiri sau lovituri de departajare.

Min.90 Werder marcheaza prin Pizzaro, dar golul este anulat pentru offside la Ozil.

Min.90 Lucescu il trimite pe teren pe Gladkiy, in locul brazilianului Luiz Adriano.

Min.87 Ilsinho este si el avertizat cu cartonas galben.

Min.85 Nici Werder si nici Sahtior nu ataca foarte convingator.

Min.82 Fritz vede si el cartonasul galben dupa un fault la Wilian.

Min.79 Pyatov salveaza Sahtiorul! Pizarro trimite bine cu capul insa portarul ucrainean a scos bine.

Min.77 Lewandowski primeste un cartonas galben. Schimbare la Werder, Hunt este aruncat in lupta.

Min.76 Jadson a incercat un vole din afara careului, insa Wiese a retinut usor.

Min.75 Rat a patruns bine in atac, dar centrarea lui a fost respinsa in corner.

Min.71 Cele doua echipe par multumite cu acest rezultat, ocaziile mari fiind inexistente in aceasta perioada a jocului.

Min.66 Luiz Adriano incearca sa suteze din interiorul careului mic, insa este blocat si mingea respinsa in aut.

Min.64 Ozil suteaza pe langa poarta lui Pyatov.

Min.63 Werder Bremen domina jocul in aceste momente, Sahtiorul se apara exact.

Min.59 Rosenberg este blocat in interiorul careului lui Sahtior.

Min.57 Srna vede si el cartonasul galben.

Min.56 Srna centreaza in fata portii, dar Wilian nu urmareste balonul.

Min.51 Jadson isi incearca si el sutul din lovitura libera. Wiese a fost din nou la post si a respins.

Min.49 Srna suteaza din lovitura libera, dar Wiese boxeaza bine.

Min.47 Rat faulteaza in atac si iroseste o actiune de atac promitatoare.

A inceput repriza secunda.

________________

Finalul primei reprize !!!

Min.47 Wilian a patruns bine in careul nemtilor, dar sutul sau a fost respins in corner.

Min.45 Frings primeste primul cartonas galben din aceasta finala.

Min.44 Sahtior este mult mai prezenta in atac in acest final de repriza.

Min.41 Lewandowski suteaza bine, dintr-o bucata, insa Wiese respinge spectaculos in corner.

Min.40 Pizzaro este aproape de gol dupa o noua eroare a portarului Pyatov.

Min.38 Rat a blocat bine o incercare de contraatac a nemtilor.

Min.35 GOOOOOOOOOOOL WERDER! Brazilianul Naldo a executat bine o lovitura libera iar portarul Pyatov a scapat balonul in propria poarta!

Min.33 Luiz Adriano primeste ingrijiri medicale dupa ce a cazut urat in urma unui duel aerian.

Min.31 Wilian a patruns in careul lui Werder, dar sutul sau a fost slab.

Min.28 Luiz Adriano are inca o ocazie buna insa sutul sau trece peste poarta.

INFO: O parte a suporterilor lui Sahtior s-au luat la harta cu spectatorii turci.

Min.25 GOOOOOOOOOOOOOOL SAHTIOR! Luiz Adriano a primit o pasa in adancime si l-a executat pe Wiese cu o scarita de toata frumusetea.

Min.23 Pizzaro a faultat in atac dupa ce a receptionat o pasa buna in adancime.

Min.20 Ozil a cerut penalti la o cadere in careul ucrainenilor.

Min.19 Fritz a incercat un sut de la distanta, dar mingea a trecut mult peste poarta.

Min.17 Sahtior pare sa fi facut un pas inapoi, germanii dominand mijlocul terenului in aceste momente.

Min.12 Ilsinho si Wilian combina bine la marginea careului lui Werder insa balonul este respins pana la urma in corner.

Min.8 Srna a patruns bine pe partea dreapta si a centrat excelent in careul nemtilor, fundasii adversi respingand insa.

Min.8 Capitanul lui Werder, Baumann, a sutat din vole pe langa poarta lui Pyatov.

Min.6 Cea mai mare ocazie a meciului! Luiz Adriano suteaza de la marginea careului de 16 metri putin pe langa poarta lui Wiese!

Min.5 Prima faza de atac a meciului, brazilienii Sahtiorului nu s-au descurcat insa in flancul drept.

Min.3 Inceputul meciului este echilibrat, cele 2 echipe se tatoneaza inca.

Min.1 A inceput meciul

Sahtior: 30 Andriy Pyatov, 5 Olexandr Kucher, 7 Fernandinho, 8 Jadson, 11 Ilsinho, 17 Luiz Adriano, 18 Mariusz Lewandowski, 22 Willian, 26 Razvan Rat, 27 Dmytro Chygrynskiy, 33 Darijo Srna.

Rezerve: 12 Rustam Khudzhamov, 4 Igor Duljaj, 19 Olexiy Gai, 21 Olexandr Gladkiy, 32 Mykola Ischenko, 36 Olexandr Chyzhov, 99 Marcelo Moreno.

Antrenor Mircea Lucescu.

Bremen: 1 Tim Wiese, 2 Sebastian Boenisch, 4 Naldo, 6 Frank Baumann, 8 Clemens Fritz, 9 Markus Rosenberg, 11 Mesut Ozil, 15 Sebastian Prodl, 22 Torsten Frings, 24 Claudio Pizarro, 25 Peter Niemeyer.

Rezerve: 33 Christian Vander, 3 Petri Pasanen, 5 Dusko Tosici, 7 Jurica Vranjes, 14 Aaron Hunt, 16 Alexandros Tziolis, 34 Martin Harnik.

Antrenor Thomas Schaaf.

Vezi mai jos rezumatul intalnirii:

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Sahtior Donetk, #werder bremen, #finala Cupa UEFA, #Mircea Lucescu UEFA , #Sahtior Donetk