Mircea Lucescu, batut dramatic de Chelsea

Miercuri, 07 Noiembrie 2012, ora 23:38
6421 citiri

Sahtior Donetk a pierdut dramatic, scor 3-2, la Londra, cu Chelsea, in etapa a 4-a a Grupei E din Liga Campionilor.

Echipa antrenata de Mircea Lucescu a fost la un pas de a obtine un nou rezultat mare in Europa, insa golul din prelungiri al lui Moses a pus capat seriei de aproape un an fara infrangeri in toate competitiile ale "minerilor".

Partida de pe Stamford Bridge a fost foarte spectaculoasa si marcata de erorile portarului ucrainienilor, Pyatov. In minutul 6, acesta a degajat direct in piciorul lui Torres, iar scorul a devenit 1-0.

Avantajul gazdelor a durat insa numai 3 minute, pentru ca Willian a finalizat excelent din centrul careului o actiune a lui Fernandinho.

La pauza insa scorul a fost 2-1, dupa ce Pyatov a respins gresit o minge cu capul, iar Oscar l-a batut cu un lob de la 40 de metri!

Dar din nou Sahtior a revenit repede si imediat dupa pauza a egalat prin acealsi Willian, tot cu un sut din centrul careului londonez.

Cand meciul se indrepta spre o remiza echitabila a venit insa golul lui Moses, cu capul, dupa un corner acordat usor de fundasul roman Razvan Rat, integralist in aceasta partida.

Dupa patru etape, clasamentul in Grupa E se prezinta astfel:

1. Sahtior - 7 puncte

2. Chelsea - 7 puncte

----------------------

3. Juventus - 6 puncte

4. Nordsjaelland - 1 punct

Etapa urmatoare (20 noiembrie): Nordsjaelland - Sahtior si Juventus - Chelsea.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre Chelsea si echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, din Grupa E a Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - GOOOL CHELSEA !!! Moses inscrie cu capul in urma unui corner !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Mare ocazie pentru Sahtior la un sut al lui Rat care trece milimetric peste poarta lui Cech.

min.89 - Galben pentru Luiz.

min.87 - Chelsea domina in acest final de partida, insa "minerii" raman periculosi pe contraatac.

min.85 - Willian respinge salvator din fata lui Ivanovici.

min.84 - Kucher respinge o centrare a lui Matta pentru Moses.

min.74 - Ramires cade in careu dupa un contact cu Srna, cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.73 - Pyatov retine cu emotii un sut al lui Hazard.

min.67 - Mikel inscrie cu capul din apropiere, insa golul e anulat pe motiv de offside.

min.58 - Torres trimite cu calcaiul pe langa poarta ucrainienilor.

min.57 - Teixeira primeste un cartonas galben dupa un fault la Hazard.

min.54 - BARA SAHTIOR DONETK! Rat trimite in bara de la 25 de metri!

min.47 - GOOOL SAHTIOR !!! Willian egaleaza din nou cu un sut din centrul careului !!!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZEI

min.43 - Pyatov scoate un sut bun al lui Oscar.

min.40 - GOOOL CHELSEA !!! Pyatov iese gresit din poarta, iar Oscar il surprinde cu un sut de la 40 de metri !!!

min.34 - Torres trimite cu capul pe langa poarta campioanei Ucrainei.

min.32 - Teixeira trimite pe langa poarta londonezilor.

min.29 - Srna indeparteaza o centrare periculoasa a lui Ivanovici.

min.21 - Mkhitaryan suteaza pe langa poarta lui Cech.

min.16 - Torres suteaza in plasa laterala.

min.15 - Cech scoate cu greutate sutul lui Fernandinho.

min.9 - GOOOL SAHTIOR !!! Willian marcheaza cu un sut din centrul careului londonezilor, dupa o centrare buna a lui Fernandinho !!!

min.8 - Torres ia o actiune pe cont propriu, suteaza, insa Pyatov retine.

min.6 - GOOOL CHELSEA !!! Portarul Pyatov degajeaza direct in piciorul lui Torres, iar gazdele deschid scorul cu mare noroc !!!

min.5 - Pyatov retine cu dificultate din fata lui Torres.

min.4 - Pyatov retine in doi timpi un sut al Luiz.

min.2 - Cech prinde un sut al lui Rakitskiy.

STARTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca pe Stamford Bridge din Londra si e transmisa in direct la TV in Romania de Digi Sport 2.

INFO: Acum doua saptamani, cele doua echipe s-au intalnit la Donetk, iar partida s-a incheiat cu victoria "minerilor", scor 2-1.

INFO: Tot miercuri, de la ora 21:45, si tot in Grupa E se mai intalnesc Juventus si Nordsjaelland.

INFO: Dupa 3 etape, clasamentul Grupei E arata astfel: 1. Sahtior - 7 puncte, 2. Chelsea - 4 puncte, 3. Juventus - 3 puncte si 4. Nordsjaelland - 1 punct.

ECHIPELE:

CHELSEA: Cech - Ivanovici, Cahil, Luiz, Bertrand - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres.

Rezerve: Turnbull, Terry, Azpilicueta, Romeu, Marin, Moses si Sturridge.

Antrenor: Roberto Di Matteo.

SAHTIOR: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitskiy, Rat - Hubschman, Fernandinho - Willian, Mkhitaryan, Teixeira - Adriano.

Rezerve: Kanibolotskiy, Shevchuk, Chygrynskiy, Stepanenko, Costa, Ilsinho si Eduardo.

Antrenor: Mircea Lucescu

Arbitru: Carlos Velasco (Spania).

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#Sahtior Donetk pierdut Chelsea, #Sahtior invinsa Chelsea, #Mircea Lucescu invins Chelsea, #Chelsea Sahtior LIVE direct, #Mircea Lucescu Chelsea LIVE , #Sahtior Donetk