Sahtiorul lui Lucescu a dat-o-n bara in Liga Campionilor

Miercuri, 28 Septembrie 2011, ora 23:30
5351 citiri

Formatia pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a inregistrat doar o remiza, pe teren propriu, scor 1-1, cu mult mai modesta grupare cipriota APOEL Nicosia.

Temerile lui "Il Luce" dinaintea partidei s-au adeverit, iar campioana Ucrainei s-a impiedicat surprinzator de APOEL Nicosia si a ratat sansa de a obtine primul succes in actuala editie a UEFA Champions League.

Dupa o prima repriza lipsita de goluri, cipriotii i-au redus la tacere pe cei prezenti pe Donbass Arena, deschizand scorul in minutul 61, prin atacantul Trickovski.

"Minerii" si-au revenit rapid si au restabiit egalitatea trei minute mai tarziu, gratie reusitei brazilianului Jadson, insa n-au reusit sa preia conducerea, in ciuda atacurilor insistente din ultimele 25 de minute.

Astfel, gruparea pregatita de Mircea Lucescu a obtinut un singur punct in primele doua etape din Liga Campionilor si ocupa ultima pozitie in Grupa G.

Clasament:

1.APOEL Nicosia 4p

2.Zenit Sankt Petersburg 3p

----------------------------

3.FC Porto 3p

4.SAHTIOR DONETK 1p

In cealalta partida a serii, Zenit Sankt Petersburg a trecut cu scorul de 3-1 de FC Porto, detinatoarea Europa League.

In etapa urmatoare sunt programate intalnirile Sahtior Donetk - Zenit Sankt Petersburg si FC Porto - APOEL Nicosia.

Sahtior Donetk: Rybka - Kucher, Rat, Chyzov, Hubschman, Jadson, Willian, Alex Teixeira, Srna, Luiz Adriano, Mkhitaryan;

Rezerve: Pyatov, Kryvtsov, Gai, Douglas Costa, Eduardo, Seleznyov, Dentinho;

Antrenor: Mircea Lucescu;

APOEL Nicosia: Chiotis - Paulo Jorge, Jahici, Oliveira, Poursaitides, Nuno Morais, Boaventura, Manduca, Helio Pinto, Ailton, Trickovski;

Rezerve: Kissas, Kaka, Charalambides, Adorno, Alexandrou, Marcinho, Solari;

Antrenor: Ivan Jovanovici;

Arbitru: Robert Schorgenhofer (Austria).

Intalnirea de pe Donbass Arena a fost transmisa in format LIVEScore pe site-ul Ziare.com.

Motivul pentru care Marius Șumudică l-a înjurat pe Mircea Lucescu. Cum a reacționat antrenorul de 78 de ani
Marius Șumudică a evoluat ca jucător la Rapid în perioada 1997-1998 și 1999-2000 și l-a avut antrenor și pe Mircea Lucescu. Șumi a fost un jucător orgolios care s-a înfuriat pe Mircea...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#mircea lucescu, #Sahtior Liga Campionilor, #Lucescu Sahtior Liga Campionilor, #LIVE Lucescu Sahtior , #Sahtior Donetk