Mircea Lucescu a debutat cu stangul in grupele Ligii Campionilor

Marti, 13 Septembrie 2011, ora 23:42
1478 citiri

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a pierdut cu 2-1 intalnirea disputata la Porto, in prima etapa a Grupei G a Ligii Campionilor.

Meciul Barcelona - AC Milan a fost capul de afis al zilei in Liga Campionilor, insa partida dintre Porto si Sahtior a fost la fel de spectaculoasa ca si intalnirea de pe Camp Nou.

Primele minute ale intalnirii de pe Dragao le-au apartinut "minerilor", insa asta pana cand a intrat in scena Hulk. Brazilianul a trimis in bara in minutul 6, pentru ca in minutul 11 sa rateze o lovitura de la 11 metri.

Totusi, primul gol al meciului a fost marcat de oaspeti, in minutul 13, prin Adriano, care a profitat de o mare eroare a portarului Helton si a deschis scorul cu un sut din 5 metri.

Hulk a revenit apoi in prim plan si, dupa ceva ocazii ratate, a adus egalarea pe tabela de marcaj cu un sut fabulos dintr-o lovitura libera de la 40 de metri, la care portarul lui Sahtior - Rybka n-a avut ce face.

Pana la pauza, portughezii au mai cerut un penalti, neacordat de acesta data, iar Rakitskiy a avut o intrare criminala la Moutinho, pentru care a primit direct cartonasul rosu.

Repriza a doua a inceput in atac cu Porto, care a si marcat rapid, in minutul 53, prin Kleber, la capatul unei actiuni in viteza a lusitanilor. Meciul a continut in atac cu detinatoarea Europa League si s-a incheiat cu inca un rosu in tabara lui Mircea Lucescu, vazut de Chygrynskiy.

La gazde, Sapunaru n-a jucat niciun minut din cauza unei accidentari, in timp ce la oaspeti Rat a fost integralist.

FC Porto: Helton - Fucile, Otamendi, Maicon, Alvaro Pereira - Fernando (Bellusch '63), Defour, Moutinho - Hulk (Varela '80), Kleber, Rodriguez.

Sahtior Donetk: Rybka - Srna, Rat, Chygrynskiy, Rakitskiy - Mkhitaryan, Fernandinho, Jadson (Teixeira '66), Willian - Adriano, Eduardo (Kucher '42).

In celalalt meci al Grupei G, APOEL Nicosia a castigat, scor 2-1, intalnirea jucata pe teren propriu cu Zenit St. Petersburg. Urmatoarea etapa, programata pe 28 septembrie, aduce urmatoarele meciuri: Zenit - Porto si Sahtior - APOEL.

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Sahtior invinsa Liga Campionilor, #Sahtior invinsa pierdut Porto , #Sahtior Donetk