Mircea Lucescu a ratat primul trofeu al sezonului

Marti, 05 Iulie 2011, ora 22:49
3488 citiri

Formatia pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a pierdut Supercupa Ucrainei in fata rivalilor de la Dinamo Kiev, scor 1-3, intr-un meci disputat marti seara la Poltava.

Dupa ce a depasit formatia din capitala Ucrainei atat in lupta pentru titlu, cat si in Cupa, Sahtior a cedat in fata rivalilor in primul meci oficial al stagiunii 2011/2012 pierzand Supercupa.

Dinamo Kiev s-a instalat la conducerea partidei inca din minutul 6, cand Husiev a transformat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault comis de Rakitki in suprafata de pedeapsa.

Bucuria "albastrilor" a durat doar 10 minute, "Minerii" restabilind egalitatea prin Fernandinho, al carui sut din marginea careului a fost scapat in poarta de Sovkovski.

Gruparea din capitala Ucrainei a revenit insa la conducerea partidei in minutul 32, dupa ce Diakate l-a batut pe Piatov cu o lovitura de cap, in urma unei centrari trimise de pe flancul drept.

Elevii lui Mircea Lucescu au fortat in repriza secunda, insa atacurile brazilienilor din Donetk s-au oprit mai mereu in marginea careului advers. Dinamo si-a incercat norocul pe contraatac, iar in minutul 83 a reusit sa puncteze pentru 3-1, la o faza creata de Eremenko si finalizata de Milevski.

Noul intrat Teixeira a avut sansa golului de 3-2 in minutul 89, dar n-a reusit sa-l invinga pe Sovkovski din pozitie de unu la unu, iar trofeul a ajuns in vitrina gruparii antrenate de Iuri Siomin.

Dinamo Kiev si-a adjudecat astfel cea de-a cincea Supercupa a Ucrainei din istorie, in timp ce Sahtior a ramas cu cele trei cucerite in 2005, 2008 si 2010.

Partida Sahtior Donetk - Dinamo Kiev a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com, iar mai jos puteti urmari rezumatul partidei.

LIVE Text:

Final de meci! Dinamo Kiev a castigat Supercupa Ucrainei!

Min.90 Schimbare la Dinamo: Aliev intra in locul lui Iarmolenko.

Min.89 Ocazie imensa pentru Sahtior! Teixeira scapa sigur cu Sovkovski, dar nu reuseste sa inscrie.

Min.87 Fanii din Donetk continua sa-si incurajeze echipa, sperand intr-o minune pe final de meci.

Min.85 Sahtior continua atacurile, dar elevii lui Lucescu ajung cu greu in careul celor de la Dinamo.

Min.83 Gol Dinamo! Eremenko il gaseste pe Milevski in careu, iar internationalul ucrainean inscrie pe sub Piatov! Soarta trofeului pare a fi decisa!

Min.74 Dinamo are sansa unui contraatac, dar jucatorii avanseaza greu si in cele din urma faza este oprita la 30 de metri de poarta lui Piatov.

Min.73 Milevski il loveste pe Hubschman si primeste cartonasul galben.

Min.71 Continua atacurile echipei Sahtior, dar defensiva adversa fragmenteaza jocul. Foarte multe faze fixe pentru elevii lui "Il Luce".

Min.70 Inca o schimbare pentru Mircea Lucescu: Selezniov este introdus in locul lui Luiz Adriano.

Min.66 Actiune buna a "minerilor", finalizata cu un sut deviat al lui Teixeira, care trimite balonul in bratele lui Sovkovski.

Min.65 Schimbare si la Dinamo Kiev: El Kaddouri ii ia locul lui Haruna.

Min.64 Schimbare la Sahtior: Teixeira intra in locul lui Mkhitaryan.

Min.60 Disputa echilibrata la Poltava. Cei doi tehnicieni se pregatesc sa faca inlocuiri.

Min.53 Iarmolenko preia senzational in careu, dar cade dupa contactul cu un jucator advers. Centralul lasa jocul sa continue, Piatov retine si isi pune coechipierii pe contraatac.

Min.50 Centrare buna a lui Iarmolenko la bara a doua, dar Milevski n-a reactionat la timp si balonul a parasit suprafata de joc.

INFO - Cele doua formatii n-au efectuat modificari la pauza.

A inceput repriza secunda!

-----------------------------------

S-a incheiat prima repriza!

Min.45 Lovitura libera pentru Sahtior: Douglas Costa rateaza spatiul portii.

Min.44 "Minerii" trimit baloane spre Luiz Adriano, dar atacantul echipei din Donetk este marcat la sange de adversarul direct. Brazilianul a fost sters pe intreaga durata a primei reprize.

Min.43 Se joaca haotic la mijlocul terenului, iar cele doua formatii nu reusesc sa lege mai mult de trei pase.

Min.39 Meciul s-a reluat dupa ce arbitrul a calmat spiritele.

Min.38 Jocul este oprit, dupa ce Srna si Popov s-au incaierat la mijlocul terenului.

Min.32 Gol Dinamo! Diakate inscrie cu o lovitura de cap de langa Rakitki, la o lovitura libera de pe flancul drept!

Min.26 Eremenko primeste la marginea careului si trage direct, insa sutul este slab si Piatov retine fara probleme.

Min.21 O noua sansa pentru Sahtior, insa lovitura de cap a lui Willian trece alaturi.

Min.19 Este randul celor de la Dinamo sa preseze. Haruna primeste la 20 de metri, dar trage peste poarta lui Piatov.

Min.16 Gol Sahtior! Fernandinho suteaza din prima de la marginea careului, iar Sovkovski scapa mingea in plasa!

Min.14 Atac prelungit al gruparii din Donetk, care obtine o lovitura de la colt.

Min.11 Elevii lui Lucescu forteaza in jumatatea adversa, dar echipa din Kiev se apara excelent.

Min.6 Gol Dinamo! Husiev executa impecabil si formatia din capitala Ucrainei conduce cu 1-0!

Min.6 Penalti pentru Dinamo Kiev! Rakitki faulteaza in careu si Dinamo poate trece la conducere.

Min.5 Sahtior a urcat in jumatatea adversa si schimba mai multe baloane in preajma careului advers.

Min.3 Primul atac apartine echipei din Kiev, dar sutul lui Eremenko trece alaturi.