Mircea Lucescu, batut dramatic de Chelsea

Miercuri, 07 Noiembrie 2012, ora 23:38
6421 citiri

Sahtior Donetk a pierdut dramatic, scor 3-2, la Londra, cu Chelsea, in etapa a 4-a a Grupei E din Liga Campionilor.

Echipa antrenata de Mircea Lucescu a fost la un pas de a obtine un nou rezultat mare in Europa, insa golul din prelungiri al lui Moses a pus capat seriei de aproape un an fara infrangeri in toate competitiile ale "minerilor".

Partida de pe Stamford Bridge a fost foarte spectaculoasa si marcata de erorile portarului ucrainienilor, Pyatov. In minutul 6, acesta a degajat direct in piciorul lui Torres, iar scorul a devenit 1-0.

Avantajul gazdelor a durat insa numai 3 minute, pentru ca Willian a finalizat excelent din centrul careului o actiune a lui Fernandinho.

La pauza insa scorul a fost 2-1, dupa ce Pyatov a respins gresit o minge cu capul, iar Oscar l-a batut cu un lob de la 40 de metri!

Dar din nou Sahtior a revenit repede si imediat dupa pauza a egalat prin acealsi Willian, tot cu un sut din centrul careului londonez.

Cand meciul se indrepta spre o remiza echitabila a venit insa golul lui Moses, cu capul, dupa un corner acordat usor de fundasul roman Razvan Rat, integralist in aceasta partida.

Dupa patru etape, clasamentul in Grupa E se prezinta astfel:

1. Sahtior - 7 puncte

2. Chelsea - 7 puncte

----------------------

3. Juventus - 6 puncte

4. Nordsjaelland - 1 punct

Etapa urmatoare (20 noiembrie): Nordsjaelland - Sahtior si Juventus - Chelsea.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre Chelsea si echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, din Grupa E a Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - GOOOL CHELSEA !!! Moses inscrie cu capul in urma unui corner !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Mare ocazie pentru Sahtior la un sut al lui Rat care trece milimetric peste poarta lui Cech.

min.89 - Galben pentru Luiz.

min.87 - Chelsea domina in acest final de partida, insa "minerii" raman periculosi pe contraatac.

min.85 - Willian respinge salvator din fata lui Ivanovici.

min.84 - Kucher respinge o centrare a lui Matta pentru Moses.

min.74 - Ramires cade in careu dupa un contact cu Srna, cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.73 - Pyatov retine cu emotii un sut al lui Hazard.

min.67 - Mikel inscrie cu capul din apropiere, insa golul e anulat pe motiv de offside.

min.58 - Torres trimite cu calcaiul pe langa poarta ucrainienilor.

min.57 - Teixeira primeste un cartonas galben dupa un fault la Hazard.

min.54 - BARA SAHTIOR DONETK! Rat trimite in bara de la 25 de metri!

min.47 - GOOOL SAHTIOR !!! Willian egaleaza din nou cu un sut din centrul careului !!!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZEI

min.43 - Pyatov scoate un sut bun al lui Oscar.

min.40 - GOOOL CHELSEA !!! Pyatov iese gresit din poarta, iar Oscar il surprinde cu un sut de la 40 de metri !!!

min.34 - Torres trimite cu capul pe langa poarta campioanei Ucrainei.

min.32 - Teixeira trimite pe langa poarta londonezilor.

min.29 - Srna indeparteaza o centrare periculoasa a lui Ivanovici.

min.21 - Mkhitaryan suteaza pe langa poarta lui Cech.

min.16 - Torres suteaza in plasa laterala.

min.15 - Cech scoate cu greutate sutul lui Fernandinho.

min.9 - GOOOL SAHTIOR !!! Willian marcheaza cu un sut din centrul careului londonezilor, dupa o centrare buna a lui Fernandinho !!!

min.8 - Torres ia o actiune pe cont propriu, suteaza, insa Pyatov retine.

min.6 - GOOOL CHELSEA !!! Portarul Pyatov degajeaza direct in piciorul lui Torres, iar gazdele deschid scorul cu mare noroc !!!

min.5 - Pyatov retine cu dificultate din fata lui Torres.

min.4 - Pyatov retine in doi timpi un sut al Luiz.

min.2 - Cech prinde un sut al lui Rakitskiy.

STARTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca pe Stamford Bridge din Londra si e transmisa in direct la TV in Romania de Digi Sport 2.

INFO: Acum doua saptamani, cele doua echipe s-au intalnit la Donetk, iar partida s-a incheiat cu victoria "minerilor", scor 2-1.

INFO: Tot miercuri, de la ora 21:45, si tot in Grupa E se mai intalnesc Juventus si Nordsjaelland.

INFO: Dupa 3 etape, clasamentul Grupei E arata astfel: 1. Sahtior - 7 puncte, 2. Chelsea - 4 puncte, 3. Juventus - 3 puncte si 4. Nordsjaelland - 1 punct.

ECHIPELE:

CHELSEA: Cech - Ivanovici, Cahil, Luiz, Bertrand - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres.

Rezerve: Turnbull, Terry, Azpilicueta, Romeu, Marin, Moses si Sturridge.

Antrenor: Roberto Di Matteo.

SAHTIOR: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitskiy, Rat - Hubschman, Fernandinho - Willian, Mkhitaryan, Teixeira - Adriano.

Rezerve: Kanibolotskiy, Shevchuk, Chygrynskiy, Stepanenko, Costa, Ilsinho si Eduardo.

Antrenor: Mircea Lucescu

Arbitru: Carlos Velasco (Spania).

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Sahtior Donetk pierdut Chelsea, #Sahtior invinsa Chelsea, #Mircea Lucescu invins Chelsea, #Chelsea Sahtior LIVE direct, #Mircea Lucescu Chelsea LIVE , #Sahtior Donetk