Ce spun Rednic si Edi Iordanescu, dupa egalul pentru locul 3

Luni, 25 Aprilie 2016, ora 07:40

Antrenorul formatiei Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, duminica seara, dupa meciul cu Pandurii Targu Jiu, scor 0-0, ca il bucura faptul ca nu a pierdut acest joc, el mentionand ca echipa nu putea face mai mult in contextul in care a avut un jucator eliminat.

"A fost un meci in deplasare, nu trebuie sa uitam ca miercuri am avut un meci cu Steaua de mare incarcatura. Avem vreo 6 kilometri in poponeata si cativa jucatori accidentati. Cred ca trebuie sa fim multumiti pentru acest egal.

Prima repriza a fost echilibrata, a doua repriza pana la eliminare nici ei nu au avut nici noi nu am avut ocazii. Adversarii ne-au presat apoi, am avut noroc si ma bucur ca n-am luat gol.

Nu e usor in zece oameni contra unei echipe foarte buna din campionat. A fost un meci dificil. Ma bucur ca nu am pierdut, mai mult nu puteam sa facem. Trebuie sa ne multumim cu acest punct", a spus Rednic la Digi Sport, potrivit News.ro.

El a precizat ca l-a suparat Romario Kortzorg, jucatorul eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben.

"Cand stii ca ai un galben, faci fault la 60 de metri de la poarta ta, normal ca am fost suparat. Era altceva cand eram 11 contra 11. Pe Palici de-aia l-am scos ca avea un galben", a spus Rednic, care a adaugat ca pentru echipa sa e importanta castigarea meciului cu Astra, pentru a incheia campionatul pe locul 3.

Intrebat despre sansele pe care Dinamo le mai are sa ajunga in Europa, tehnicianul a raspuns: "Speranta moare ultima. E pacat. Avem o decizie si o dam mai departe, la TAS. Asa am facut si cu Arena Nationala. E pacat pentru suporteri, pentru jucatori si pentru antrenor. Ne-am castigat dreptul".

Liga 1: Pandurii si Dinamo, egal alb pentru Steaua

La randul sau, tehnicianul echipei Pandurii Targu Jiu, Edward Iordanescu, a declarat, duminica seara, dupa meciul cu Dinamo, scor 0-0, ca Alexandru Tudor este un arbitru valoros, dar ar fi trebuit sa acorde un penalti pentru formatia gorjeana in repriza a doua.

"Din punctul meu de vedere am fost echipa care am dominat si ne-am creat ocazii. Dar ne-a lipsit finalizarea, ultima executie. Lipsa de inspiratie... Stiam ca Dinamo e obosita din cauza meciului de Cupa si le-am cerut baietilor la pauza sa aiba initiativa.

E pacat ca nu am castigat, pentru ca puteam sa ne asiguram locul trei si sa ne jucam sansa pentru locul doi. Domnul Tudor e un arbitru valoros, dar la faza cu Radut a fost penalti clar. E frustrant cand se intampla asa ceva. Eu asigur pe toata lumea ca Pandurii a jucat toate meciurile la turatie maxima, asa o vom face si la meciurile care urmeaza", a spus Iordanescu la Dolce Sport.

Formatia Pandurii Targu Jiu a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata duminica, la Drobeta Turnu Severin, in compania echipei Dinamo, in etapa a opta a play-off-ului Ligii I, meci la care gruparea bucuresteana a ramas in inferioritate numerica in minutul 68, cand a fost eliminat Romario Kortzorg.
Sursa: NEWS.RO