Real Madrid și-a aflat adversara din semifinale la Mondialul Cluburilor. Când se joacă meciul

Sambata, 04 Februarie 2023, ora 22:43
1716 citiri
Al Ahly va juca în semifinale cu Real Madrid

Al Ahly Cairo, vicecampioana Africii, o va înfrunta pe Real Madrid în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, după ce a învins-o pe Seattle Sounders cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, la Tanger, în turul secund al competiţiei de fotbal găzduite de Maroc.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Mohamed Afsha (88).

Seattle Sounders, campioana CONCACAF, este prima echipă din Major League Soccer care participă la Cupa Mondială a Cluburilor. Echipa americană este în presezon, stagiunea în MLS urmând să debuteze la finalul lunii.

Al Ahly, intrată în competiție pe locul lăsat liber de ”gazda” Wydad Casablanca, a atins semifinalele şi la ediţia din 2021 a competiţiei.

În alt meci jucat sâmbătă, la Rabat, echipa saudită Al Hilal Riad, campioana Asiei, a dispus de campioana Africii, Wydad Casablanca, cu 5-3 la loviturile de departajare. Scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât şi după prelungiri.

În semifinale, Al Hilal o va înfrunta pe Flamengo, campioana Americii de Sud.

Programul ediţiei din 2023:

Turul I - 1 februarie

Al Ahly Cairo (Egipt) - Auckland City FC (Noua Zeelandă) 3-0

Turul II - 4 februarie

Wydad Casablanca (Maroc) - Al Hilal Riad (Arabia Saudită) 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare

Anunțul așteptat de fanii lui Real Madrid. Când va fi prezentat Kylian Mbappe
Clubul spaniol de fotbal Real Madrid îl va prezenta pe starul francez Kylian Mbappe în data de 16 iulie, la două zile după finala EURO 2024, competiţie care va debuta vineri şi la care...
Antrenorul lui Real Madrid riscă 5 ani de închisoare. Ce acuzații i se aduc
Antrenorul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, se află în vizorul justiţiei spaniole. Italianul riscă cinci ani de închisoare pentru o evaziune fiscală estimată la peste un milion de euro,...
#Mondialul Cluburilor, #Real Madrid, #semifinale, #adversara , #stiri fotbal

LIVE ÎN 00:21:05

Business Focus,
Cum poate fi redus traficul rutier în Capitală. Prioritățile de mobilitate urbană după alegeri