Monica Niculescu, decizie de ultimă oră la super-turneul din Mexic

Sambata, 16 Septembrie 2023, ora 21:07
2715 citiri
Monica Niculescu. Foto: Facebook / Monica Niculescu

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a decis să se retragă înaintea meciului decisiv pentru intrarea pe tabloul principal al turneului WTA 1.000 de la Guadalajara (Mexic), dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari.

Niculescu, care nu mai jucase la simplu de doi ani, a învins-o pe jucătoarea americană Katrina Scott, cu 7-6 (8/6), 6-1, vineri, în prima rundă a calificărilor. Niculescu (35 ani) a avut nevoie de o oră şi 33 de minute pentru a trece de Scott (19 ani, 307 WTA). Românca nu mai jucase o partidă de simplu din septembrie 2021, din calificări de la Nur-Sultan (Kazahstan).

În turul secund preliminar, Niculescu trebuia s-o înfrunte pe principala favorită a calificărilor, americanca Ann Li (23 ani, 156 WTA), care a câștigat prin neprezentarea româncei.

Quarterly Report - Editia 4

Revanșă în finala cu numărul 48 a carierei. Ce turneu important a câștigat românca
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a disputat sâmbătă a 48-a sa finală din circuitul WTA, în proba de dublu a turneului de la Strasbourg. Perechea Monica Niculescu/Cristina...
”Bomba” anului în circuitul WTA. Ce-a pățit jucătoarea cu o ascensiune formidabilă care și-a anunțat retragerea
Tenismena americană Danielle Collins (10 WTA), jucătoarea care a explodat în acest an, chiar înainte de se retrage din tenis, a fost eliminată joi, surprinzător, în turul secund al turneului...