Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Monica Niculescu se califica in turul doi la Wimbledon

Marti, 02 Iulie 2019, ora 15:21
22224 citiri

Monica Niculescu a obtinut, marti, calificarea in turul doi de la Wimbledon.

Tenismena noastra, ajunsa pe tabloul principal al Grand Slam-ului britanic gratie unui wildcard, a invins-o in runda inaugurala pe nemtoaica Andrea Petkovic (locul 69 WTA).

2-6, 6-2, 7-5 a fost scorul intalnirii dintre Monica Niculescu si Andrea Petkovic.

Sportiva aflata pe locul 111 in ierarhia WTA a inceput slab meciul, iar Petkovic s-a impus in primul set fara emotii.

Setul doi a fost, insa, controlat de Monica si s-a ajuns astfel in decisiv, unde echilibrul s-a mentinut pana la scorul de 4-4, cand tenismena in varsta de 31 de ani a reusit breakul. Dupa o prima sansa irosita, Monica s-a impus apoi cu 7-5.

Doua ore si 15 minute a durat confruntarea dintre cele doua.

In runda urmatoare, Monica Niculescu va juca impotriva favoritei numarul 21, belgianca Elise Mertens.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Monica Niculescu si Andrea Petkovic, din primul tur de la Wimbledon.

Desfasurarea intalnirii:

*apasati tasta refresh (F5) /pull down in app. Ziare.com pentru actualizarea paginii

Monica Niculescu - Andrea Petkovic 2-6, 6-2, 7-5

15:20 - GAME, SET SI MECI MONICA NICULESCU

15:17 - Break Monica, iar tenismena in varsta de 31 de ani va servi din nou pentru castigarea meciului.

15:10 - Sportiva noastra isi pierde serviciul si setul intra "in prelungiri".

15:02 - Monica reuseste breakul si va servi pentru castigarea meciului.

14:50 - Echilibrul se mentine in setul decisiv, scorul fiind 3-3 dupa 6 game-uri disputate.

14:41 - Monica revine si egaleaza la doi.

14:36 - Rebreak Monica Niculescu.

14:33 - Reprezentanta noastra isi pierde serviciul in acest debut al setului decisiv.

14:23 - Monica isi face serviciul si se impune in setul doi.

14:17 - Tenismena romana ajunge la patru game-uri castigate consecutiv si va servi pentru a trimite meciul in setul decisiv.

14:07 - Monica reuseste breakul si trece in avantaj in acest set doi.

13:49 - Doua sanse de break pentru Monica in startul setului doi, insa Petkovic revine si isi castiga serviciul.

13:41 - Petkovic reuseste un nou break, al 3-lea al ei in acest act, si castiga cu usurinta primul set.

13:27 - Tenismena noastra recupereaza un break.

13:24 - Monica nu se regaseste, iar Petkovic controleaza in totalitate intalnirea.

13:19 - Nemtoica se distanteaza la 3-0 in acest debut de meci.

13:16 - Inceput bun de meci pentru tenismena din Germania, care reuseste breakul.

ora 13:10 - A inceput partida.

INFO: In clasamentul WTA, Monica Niculescu, ajunsa pe tabloul principal de la Wimbledon gratie unui wildcard, ocupa locul 112, in timp ce adversara ei din Germania se afla pe pozitia 73.

INFO: E cea de-a 8-a intalnire directa intre Monica si Andrea, scorul fiindu-i favorabil nemtoaicei, cu 4-3.

1-14 iulie e perioada in care se desfasoara Wimbledon 2019.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Monica Niculescu Andrea Petkovic, #Monica Niculescu Wimbledon 2019, #Wimbledon 2019 , #stiri Monica Niculescu