Wimbledon 2018: Monica Niculescu, invinsa cu usurinta de Naomi Osaka

Marti, 03 Iulie 2018, ora 20:42
14849 citiri

Monica Niculescu paraseste turneul de la Wimbledon inca din runda inaugurala.

Tenismena noastra, clasata pe locul 61 in ierarhia WTA, a fost invinsa categoric, marti seara, de favorita numarul 18, Naomi Osaka.

Sportiva din Japonia s-a impus cu 6-4, 6-1, la capatul unui joc care a durat o ora si 8 minute.

Cu doar un meci jucat in ultimele doua luni, Monica a facut fata ritmului de joc doar in primul set, cedand complet in cel de-al doilea.

Pentru prezenta pe tabloul principal la cel de-al treilea Grand Slam al anului, Monica va fi recompensata cu un cec in valoare de 39.000 de lire sterline si 10 puncte in clasamentul WTA.

De partea cealalta, Naomi Osaka o va intalni in runda urmatoare pe britanica Katie Boulter, beneficiara a unui wild card.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Monica Niculescu si Naomi Osaka, din runda inaugurala a Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Monica Niculescu - Naomi Osaka 4-6, 1-6

20:31 - GAME, SET SI MECI NAOMI OSAKA!

20:38 - Monica salveaza 4 mingi de meci si castiga apoi primul ei game din acest set.

20:30 - Naomi Osaka se distanteaza la 5-0, iar Monica va servi pentru a ramane in meci.

20:25 - Monica pare ca a cedat, iar Naomi Osaka face 4-0 in doar 10 minute jucate in acest set.

20:20 - Inceput bun de set al japonezei, care reuseste breakul.

20:12 - Din nefericire, Monica isi pierde serviciul la 4-5, iar Naomi Osaka castiga primul set.

20:04 - Desi n-a mai participat la un turneu WTA din luna martie, Monica joaca de la egal la egal cu adversara ei mai tanara si mai in forma.

19:56 - Tenismena noastra revine si egaleaza la 3.

19:53 - Rebreak facut de Monica si scorul devine 2-3 in acest prim set.

19:50 - Break reusit de Naomi Osaka.

19:44 - Game alb reusit de japoneza.

19:41 - Cele doua tenismene isi castiga fara emotii serviciile si avem 1-1 dupa primele game-uri ale meciului.

19:35 - A inceput partida.

INFO: In clasamentul WTA, Monica Niculescu se afla pe pozitia 61, in timp ce adversara ei din Japonia ocupa locul 18.

INFO: E prima confruntare directa dintre cele doua tenismene.

Wimbledon 2018 se desfasoara in perioada 2-15 iulie.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Monica Niculescu eliminata Wimbledon, #Monica Niculescu Naomi Osaka, #Monica Niculescu Wimbledon 2018 , #stiri Monica Niculescu