Monica Niculescu, invinsa in finala de la Nottingham

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Luni, 15 Iunie 2015, ora 15:01

Monica Niculescu a pierdut, luni, finala turneului WTA de la Nottingham.

Dupa o ora si 55 de minute romanca a parasit terenul invinsa, croata Ana Konjuh impunandu-se in trei seturi, scor 1-6, 6-4, 6-2.

Disputata luni dupa ce ploaia a amanat mai multe meciuri din fazele finale al intrecerii, finala a parut una la discretia romancei in primul set.

Monica a evoluat foarte bine, iar adversara ei, pustoaica in varsta de 17 ani Konjuh, parea afectata de miza intalnirii.

Niculescu s-a impus cu un categoric 6-1, insa din setul secund a inceput sa aiba mari probleme cu sportiva croata. Aceasta a reusit un break rapid, s-a desprins, insa Monica a dat semne de revenire dupa ce a facut breakul la 3-5 si era gata sa egaleze. Din pacate si-a pierdut serviciul in game-ul urmator si Konjuh a trimis finala in decisiv.

Setul al treilea a fost unul la discretia croatei, care s-a impus cu un categoric 6-2.

Monica Niculescu pierde asadar finala de pe iarba de la Nottingham, iar Ana Konjuh intra in posesia primului sau titlul WTA din cariera.

Monica Niculescu - Ana Konjuh 6-1/ 4-6/ 2-6

14:59 - Game, set si meci pentru Ana Konjuh!

14:39 - Break pentru croata in setul decisiv!

14:29 - Niculescu nu isi poate face serviciul si pierde setul secund.

14:23 - Break al Monicai! Romanca reuseste sa revina in acest set si va servi pentru a egala situatia.

14:18 - Reactie nervoasa a Monicai, aceasta tipand dupa o minge ratata.

13:49 - Croata este mai decisa in acest set secund si realizeaza primul break.

13:39 - Game si set Monica Niculescu!

13:36 - Monica rateaza o prima minge de set.

13:28 - Vine si al doilea break pentru Niculescu, aceasta distantandu-se la 4-0.

13:17 - Greseste croata si Monica reuseste primul break al finalei.

13:09 - Incepe partida! Niculescu este prima care serveste.

13:05 - Efectueaza miscarile de incalzire Monica si Ana.

13:00 - Intra in teren cele doua jucatoare. Este soare la Nottingham, vremea nu va mai fi o problema.

INFO: Va fi primul meci direct dintre cele doua jucatoare.

INFO: Monica Niculescu se afla pe locul 61 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei ocupa pozitia a 87-a.

INFO: Turneul de la Nottingham a fost afectat serios de ploaie. Duminica, in ziua in care trebuia sa aiba loc finala, Monica a disputat semifinala cu Victoria Azarenka, in timp ce adversara sa a jucat chiar doua partide, in sferturi si semifinale.