Monica Niculescu, invinsa in turul doi la Wimbledon dupa o partida intrerupta din cauza ploii

de Florin Necula
Sambata, 02 Iulie 2016, ora 13:42

Monica Niculescu a fost invinsa in turul al doilea de la Wimbledon de elvetianca Timea Bacsinszky, scor 6-4, 2-6, 1-6, pierzand astfel categoric setul decisiv, jucat sambata, dupa ce partida fusese intrerupta vineri din cauza ploii, dupa primele doua seturi.

Vineri, in primele doua seturi, Monica a facut un joc bun, a castigat primul set cu un break pe final, dar a cedat clar setul secund.

Apoi, partida a fost intrerupta la scorul de 1-0 pentru Monica si 40-40 pe serviciul elvetiencei, cand romanca parea ca trece printr-un moment bun si putea face 2-0.

Sambata, insa, Monica a pierdut acest game si nici nu a mai reusit sa castige vreunul apoi, pierzand setul cu 6-1, dupa mai putin de 25 de minute de joc. Romanca este eliminata astfel de la Wimbledon, inca din turul al doilea, iar singura reprezentanta a noastra ramasa in competitie este Simona Halep, care o intalneste dupa ora 15:00 pe Kiki Bertens, in direct pe Ziare.com.

NICULESCU - BACSINSZKY 6-4, 2-6, 1-6

13:41 - Game, set si meci pentru Timea Bacsinszky! Monica nu a castigat niciun game in cele 25 de minute jucate sambata.

13:38 - Niculescu lupta, dar nu reuseste sa obtina game-ul. Acum va servi pentru ramanerea in meci.

13:31 - Timea Bacsinszky mai face un break si are deja 4 game-uri consecutive, conducand cu 4-1. Monica trebuie sa realizeze la randul sau break-ul, pentru a mai avea sanse la castigarea partidei.

13:22 - Niculescu incepuse bine game-ul pe serviciul sau, insa Timea Bacsinszky face primul break al setului.

13:17 - Elvetianca a egalat la 1, obtinand primul game al acestui set decisiv

13:15 - A reinceput partida!

13:10 - Cele doua jucatoare au iesit la incalzire, meciul va incepe in scurt timp.

INFO: Partida ar trebui sa inceapa de la ora 13:10, daca vremea rea nu va impiedica acest lucru, asa cum s-a intamplat cu numeroase partide in ultimele zile.

Iata care este prognoza meteo pentru astazi, la Wimbledon

INFO: Romanca, in varsta de 28 de ani, ocupa locul 47 in clasamentul WTA. Bacsinszky, de cealalta parte, este a 11-a jucatoare a lumii.

INFO: Cele doua sportive s-au intalnit de patru ori, iar Monica conduce cu 3-1. De altfel, elvetianca a spus ca Monica este "cosmarul" sau.

INFO: Castigatoarea o va intalni in turul trei pe Anastasia Pavlyuchenkova, locul 21 mondial.

INFO: Partida e televizata de Digi Sport.