Monica Niculescu se califica in turul doi la Wimbledon dupa o revenire superba

Marti, 30 Iunie 2015, ora 19:20

Monica Niculescu s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa ce a trecut de Monica Puig, scor 5-7, 6-3, 6-1, la capatul unui meci ce a durat aproximativ doua ore.

Monica a inceput bine, a avut primul set in mana, insa s-a pierdut pe final, iar adversara sa din Puerto Rico a reusit un break pe final ce s-a dovedit a fi decisiv.

Valoarea sportivei noastre si-a spus insa cuvantul incepand cu setul doi, intrucat Monica a dominat categoric partida.

Setul secund l-a luat in doar 36 de minute, iar decisivul s-a dovedit a fi o simpla formalitate.

Prin calificarea in turul doi, Monica Niculescu si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon.

In turul doi, Monica o va intalni pe castigatoarea meciului dintre Simona Halep si Jana Cepelova, ce se desfasoara in aceste momente.

Partida va avea loc joi, la o ora ce nu a fost inca stabilita de organizatori.

NICULESCU - PUIG 5-7, 6-3, 6-1

19:20 - Monica se impune clar in setul decisiv si se califica in turul doi!

18:53 - Monica revine in setul secund si trimite meciul in decisiv.

18:17 - Monica Puig castiga primul set dupa aproape o ora de joc.

17:22 - A inceput meciul!

17:18 - Meciul incepe cu Puig la serviciu!

17:09 - Monica Niculescu va intra in cateva momente pe teren.

Info: Partida incepe dupa ora 17:20 si nu este televizata in Romania

Monica Niculescu ocupa locul 48 in clasamentul WTA, in imp ce Puig se afla pe locul 91.

La casele de pariuri, Niculescu e considerata mare favorita, avand cota 1.36 pentru victorie.

Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul trei pe invingatoarea dintre Simona Halep si Jana Cepelova.