US Open: Monica Niculescu si-a aflat adversara din turul al treilea - va intalni o fosta lidera WTA

de Florin Necula
Joi, 01 Septembrie 2016, ora 07:49

Monica Niculescu si-a aflat miercuri seara adversara din turul al treilea de la US Open, dupa ce romanca a invins-o categoric pe compatrioata Ana Bogdan, scor 6-0, 6-1.

Jucatoarea noastra, care alaturi de Simona Halep reprezinta in continuare Romania la ultimul turneu de Grand Slam, o va intalni in meciul urmator pe daneza Caroline Wozniacki, fost lider mondial.

Tenismena din Danemarca a trecut, miercuri seara, de a 10-a jucatoare a lumii, Svetlana Kuznetsova, cu un dublu 6-4, intr-o partida care a durat o ora si 46 de minute. Rusoaica a avut 4-0 si minge de break, in primul set, dar a cedat urmatoarele 7 game-uri.

Meciul dintre Niculescu si Wozniacki va avea loc vineri seara. Romanca a pierdut toate cele 6 intalniri precedente, fara a reusi sa castige vreun set si fara a castiga mai mult de 7 game-uri intr-o partida. Ultima disputa s-a desfasurat insa in urma cu aproape trei ani.

Daneza in varsta de 26 de ani se afla in prezent pe locul 74 WTA, fata de pozitia 58 ocupata de Monica.

Caroline Wozniacki a fost numarul 1 mondial in urma cu 6 ani si a ajuns in finala la US Open in 2009 si 2014.