Articol citit de 1978 ori
Stimularea consumului prin cresterea preturilor in suveica este
aplicata de shnapanii care furnizeaza populatiei utilitati (apa, electricitate, gaze, salubritate, etc.) - Exista chiar si o taxa pe apa de ploaie - Calculati cu ce mai ramaneti dupa ce va platiti cheltuielile curente si comparati cu aceeasi perioada a anului trecut - Prin taxele, accizele si diferitele pretexte incluse in preturile la utilitati, statul incaseaza venituri considerabile
A iesit pupaza!!!!!
Smecheria din lege e colosală: se reesalonează pe doi ani contractele de credite pentru persoanele care castigă mai putin de 1600 lei/lună, scăzandu-se rata pană la 500 lei, dar se prelungeste de fapt timpul creditării cu 24 de luni, clientul nu scapă de comisoanele si dobanzile cămătăresti practicate de băncile străine in tara noastră. In acest timp, ofiterii de presă, adevărati mercenari ai cămătarilor din băncile străine, joacă un teatru ieftin că măsura lui Ponta le afectează interesele. In realitate premierul roman face jocurile băncilor străine, ajutandu-le să-si recupereze banii de la romani. Ce să facă banca cu o familie de romani care nu-si mai poate plăti rata, si care casă nu are si nicio avere, iar inchisoarea datornicilor nu există? Vă spun eu: nimic. Atunci băncile străine, in complicitate cu Victor Ponta fac o lege demagogică si scad rata pe doi ani, ca să poată plăti romanul cu venituri mici, dar mai umflă cu 24 de luni contractul de creditare, cetăteanul rămanand dator la bancheri pe viată.
Din această afacere oneroasă castigă si Guvernul Ponta si băncile străine, dar pierde romanul distrus de comisioane si dobanzi de cămătari. Dacă chiar dorea Victor Ponta să-i ajute pe romanii cu credite la bănci, trebuia să facă ca premierul Ungariei Victor Orban si să dea o lege prin care să reducă comisioanele si dobanzile cămătăresti la credite. In Ungaria s-au redus aceste comisioane si dobanzi abuzive, iar ungurii isi pot plăti acum senin ratele rămase in mod cinstit, iar băncile străine nu mai pot face ce vor cu cetătenii. Dacă Ponta era cinstit sufleteste promova o lege prin care să scadă comisioanele si dobanzile cămătăresti practicate de bănci, nu să reesaloneze o datorie in timp de care romanul nu mai scapă nici in mormant.
Mai lasa-ne, Isarescule!
Ca tu de 20 de ani ne pui aceeasi placa!
"Acum e momentul..."
Mai lasa si pe altii, ca ai incremenit pe fotoliul ala.
ISARESCU II CERE
lui Videanu, Blaga, Nastase, Ponta, ilici, tradiceanu si restul haitelor, sa consume, nu? ca restul lumii numai daca isi vor vinde chilotii rupti la piata de vechituri, mai are pe ce "consuma"! Dragilor, privesc cu stupoare ce poate face un sfert de secol cu mintea "alesilor" nostri! Si ma declar invins de GREATA! P.S. Sincer, pe baiatul asta il credeam mai cu scaun la cap dar vad ca varsta si Bilderbergii chemati atat de des la Bucuresti, in ultimii 3 ani, l-au terminat nervos si pe el! Daca, prin a sustine dementa lui plagiattore mitomanus, intelege Isarescu-Patriarhul finantelor Romaniei, sa participe la "stabilitatea" politica a tarii, atunci inseamna ca ne-am pierdut orice urma de credibilitate!
aberatii
sigur acum e momentul? sau poate era in 2007 cand ai relaxat creditarea in nestire?
p.s. mai baga niste credite cu buletinul :))
PRIMAVA NU-I CA IARNA!
Dragilor, e groasa rau! Daca pana si oamenii ce mai pareau seriosi in tara asta lasata prada haitelor de lupi la drumul mare, de un sfert de secol incoace, asteapta Primavara si cursurile de psihologie intr-ale sangelui ce infloreste sub forma banilor, suntem de tot k.a.k.a.t.u.l! P.S. Ca un Burlui ne spunea ca muntele nu-i campie, si avioanele cad altfel la munte fata de campie, inteleg dar, ca un Isarescu, academician si mare tartor langa focul mondial, ne spune ca iarna nu e primavara, mi-a luat glasul!
frati gemeni
Pentru economia romaneasca era cel mai bine ca tu si fratele tau mugur de matraguna sa fi fost "transplantati pe alte meleaguri in 1989. Inca nu realizezi ca eco.omunista nu functioneaza decit in carti???????????
Stimulati consumul cu ce, cind oamenii in majoritate nu au bani destui sa aiba caldura destula in casa, utilitatile sint foarte scume pentru a umple buzunarele pretenilor fratlui tau mugur, inclusiv camara lui.
Si tu si el vorbiti sub influenta apei cu "2ochialbastri"
Sa traiti cum meritati.
o fi un mod indirectde a comunica ca trebuie marite spagile
spaga mare consum mare, spaga mic se supara Isarescu :)))
Pai.... sa bage pe TV-uri reclama credite cu buletinul
si sa vezi ce creste consumul!!
Ca acum n-or manca si s-or plimba romanii mai mult doar ptr ca-i roaga Isarescu :))))!
:) consumul de ce,de vin ? pai ai facut destul,anul trecut ? pentru
matale mai ai,ca sa-ti stingi arsitza,la vara,cand ai prasi,la vie ?