Meci dramatic între campioana Napoli și finalista Ligii Campionilor, Inter

Duminica, 21 Mai 2023, ora 21:33
1962 citiri
Napoli a învins-o pe Inter

Echipa italiană Napoli a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Inter Milano, echipa finalistă a Ligii Campionilor, într-un meci al etapei a 36-a din Serie A.

În derby-ul de la Napoli, prima repriză a fost de tatonare, principalul moment al acesteia fiind consemnat în minutul 41, când arbitrul Livio Marinelli l-a eliminat pe Roberto Gagliardini (Inter), care a primit al doilea cartonaş galben.

În partea secundă, Napoli a deschis scorul în minutul 67, când Zielinski i-a trimis lui Frank Zambo Anguissa şi acesta l-a învins pe Onana. Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 79, pentru un fault în atac al lui Zielinski, iar Inter a lovit trei minute mai târziu. A egalat Lukaku, în minutul 82, însă scorul nu a rămas mult timp 1-1. În minutul 85 Giovanni di Lorenzo a adus din nou gazdele în avantaj, iar în minutul 90+4 Gianluca Gaetano a stabilit scorul final, 3-1 pentru campioana Napoli.

Inter are 66 de puncte şi rămâne pe locul 3 în clasament, loc de Liga Campionilor, în timp ce Napoli a ajuns la cota 86 de puncte.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...