Nebunie de meci în Serie A. Napoli a pierdut după ce conducea cu 2-0 în minutul 80 și iese din lupta pentru titlu

Duminica, 24 Aprilie 2022, ora 20:26
3151 citiri
Empoli a învins-o pe Napoli

Napoli a fost învinsă cu 3-2 în deplasare de Empoli după ce conducea cu 2-0 în minutul 80, într-un meci din etapa a 34-a, şi nu mai are practic nicio şansă la titlu în Serie A.

Dries Mertens (minutul 44) şi Lorenzo Insigne (53) au marcat pentru Napoli, iar Liam Henderson (80) şi Andrea Pinamonti (83, 87), pentru Empoli. Cu patru etape rămase, Napoli, ocupanta locului 3, este la 5 puncte de liderul Inter Milano şi la 4 puncte de AC Milan.

Fundaşul Radu Drăguşin nu a bifat duminică niciun minut pentru Salernitana, care speră să evite retrogradarea după a treia victorie consecutivă, 2-1 acasă cu Fiorentina.

Rezultate:

sâmbătă

Torino - Spezia 2-1

Au marcat: Lukic (4 - penalty, 69), Manaj (90+7 - penalty)

Venezia - Atalanta Bergamo 1-3

Au marcat: Crnigoj (80), respectiv Pasalic (44), Zapata (47), Muriel (63)

Inter Milano - AS Roma 3-1

Au marcat: Dumfries (30), Brozovic (40), Martinez (52), respectiv Mhitarian (85)

Hellas Verona - Sampdoria 1-1

Au marcat: Caprari (78), respectiv Caputo (44)

duminică

Salernitana - Fiorentina 2-1

Au marcat: Djuric (9), Bonazzoli (79), respectiv Saponara (64)

Bologna - Udinese 2-2

Au marcat: Hickey (6), Sansone (59), respectiv Udogie (25), Isaac (46)

Empoli - Napoli 3-2

Au marcat: Henderson (80), Pinamonti (83, 87), respectiv Mertens (44), Insigne (53)

Duminică se mai joacă meciurile Genoa - Cagliari şi Lazio - AC Milan.

Etapa se încheie luni cu întâlnirea Sassuolo - Juventus Torino.

Inter este pe prima poziţie a clasamentului, cu 72 de puncte (33 j), urmată de AC Milan, 71 p (33 j), Napoli, 67 p (34 j), Juventus Torino, 63 p (33 j), Roma, 58 p (34 j) etc.

Salernitana este pe locul 18, primul retrogradabil, cu 25 de puncte, trei mai puţin decât ocupanta locului 17, Cagliari, echipa lui Răzvan Marin.

Ce decizie a luat AS Roma în legătură cu antrenorul interimar Daniele De Rossi
Gruparea AS Roma l-a confirmat pe Daniele De Rossi în funcţia de antrenor şi după actualul sezon. "După ce ne-am întâlnit miercuri după-amiază cu Daniele De Rossi, suntem încântaţi...
Surpriză în campionatul Italiei. Ce a pățit liderul Inter Milano
Echipa italiană Inter Milano a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 2-2, cu gruparea Cagliari, în etapa a 32-a din Serie A. Marcus Thuram a deschis scorul la Milano în...