Romania a scapat ieftin din amicalul cu Belgia

Vineri, 11 Noiembrie 2011, ora 23:37
7191 citiri

Nationala Romaniei a fost invinsa vineri seara, scor 1-2, de reprezentativa similara a Belgiei intr-un meci de pregatire disputat la Liege.

"Tricolorii" au trait o prima repriza de cosmar pe stadionul Maurice Dufresne, jucand mai mult in propria jumatate si incasand trei goluri, unul dintre ele anulat pe nedrept de centralul intalnirii.

Belgienii s-au instalat la conducerea partidei inca din minutul 11 prin golul inscris de Van Buyten. Uriasul lui Bayern Munchen a aparut in careu la o lovitura de colt si l-a invins fara probleme pe Tatarasanu.

Gazdele au bagat mingea in poarta pentru a doua oara in minutul 33, dar centralul a anulat reusita lui Witsel pentru o pozitie de ofsaid inexistenta. Scorul a devenit 2-0 cu un minut inainte de pauza, cand Cocis a deviat in proprie poarta sutul din unghi al lui Vanden Bore.

Primul mitan s-a incheiat fara faze importante la poarta lui Gillet, echipa lui Victor Piturca demostrand practic de ce a incheiat grupa preliminara cu doua remize in fata Belarusului si Albaniei.

Jocul echipei lui Piturca s-a imbunatatit insa treptat dupa iesirea de la cabine, introducerea lui Tanase, Torje si Mazilu in startul reprizei dovedindu-se a fi mai mult decat inspirata.

"Tricolorii" au inceput sa conteze din ce in ce mai mult in ofensiva, iar in minutul 66 au reusit sa inscrie un gol nesperat, Daniel Niculae finalizand la capatul unei faze rapide creata de Gabi Torje si Ionut Mazilu.

Belgienii puteau inscrie pentru 3-1 in minutul 74, dar balonul a lovit transversala, in timp ce Mazilu si Tanase au ratat egalarea cu 10 minute inainte de final, fiind blocati in aceeasi faza in careul gazdelor.

Romania a urcat din ce in ce mai mult spre suprafata de pedeapsa adversa si a fost la un pas de o egalare nesperata cu trei minute inainte de final, cand centralul a dictat o lovitura de la 11 metri. Din nefericire, Razvan Rat a sutat slab si portarul Gillet a retinut balonul.

Si belgienii puteau beneficia de un penalti in ultimele secunde ale meciului, dar arbitrul l-a sanctionat pe Vossen pentru simulare intr-o faza in care Gaman a comis un fault clar.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei de pregatire pe care Romania o joaca, in deplasare, cu selectionata similara a Belgiei.

Urmatorul meci amical al national Romaniei este programat marti, impotriva selectionatei Greciei.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! BELGIA - ROMANIA 2-1!

Min.90 Romania ataca in valuri de minute bune!

Min.90 Vossen cade in careu la un duel cu Gaman si primeste cartonasul galben pentru simulare. Se putea acorda lovitura de la 11 metri.

Min.89 Belgienii resping in extremis la o lovitura de colt.

Min.87 Gillet apara sutul lui Rat!

Min.87 Penalti pentru Romania!

Min.85 Gaman ii ia locul lui Pleasca.

Min.84 Pleasca se accidenteaza si este nevoit sa paraseasca terenul dupa numai noua minute.

Min.81 Rat vede cartonasul galben.

Min.80 "Tricolorii" au trecut de doua ori pe langa egalare in aceeasi faza, Tanase si Mazilu fiind blocati in careu.

Min.79 Nainggolan intra in locul lui Defou, in timp ce De Bruzne ii ia locul lui Mertens.

Min.77 Rat executa bine o lovitura libera din marginea careului, insa Gillet retine de langa bara.

Min.76 Pleasca intra in locul lui Luchin.

Min.75 Defour primeste primul galben din tabara gazdelor.

Min.74 Imensa ocazie a gazdelor la o balbaiala a fundasilor romani. Belgienii reusesc sa trimita spre poarta pana la urma, dar balonul cade pe transversala.

Min.71 Pintilii il faulteaza pe Witsel si primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.70 Papp intra in locul lui Chiriches.

Min.67 Vossen si Dembele intra in locul lui Chadli si Mirallas.

Min.66 GOOOOOL ROMANIA! Torje paseaza in careu la Mazilu, acesta intoarce mingea pentru Daniel Niculae care reduce din diferenta!

Min.60 Tanase primeste pe stanga si poate scapa singur spre poarta lui Gillet, dar este oprit pentru ofsaid. Reluarea arata ca tusierul s-a inselat.

Min.57 Faza superba creata de belgieni, care se finalizeaza cu un sut din unghi al lui Chadli respins de Tatarasanu.

Min.52 Gillet retine centrarea lui Torje.

Min.51 Chadli profita de o eroare din defensiva noastra si suteaza de la 16 metri. Tatarusanu retine in doi timpi.

Min.49 Witsel primeste un balon in careu, dar este deposedat si Romania evita primirea golului cu numarul trei.

Min.46 Piturca a efectuat trei schimbari la pauza: Au intrat Tanase, Torje si Mazilu, au iesit Lazar, Varga si Stancu.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

------------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.45 Cei cativa spectatori romani din tribune cer demisia lui Victor Piturca!

Min.44 GOL BELGIA! Vanden Bore trece spectaculos de Rat si trage din unghi, iar Cocis deviaza balonul care il pacaleste pe Tatarusanu si intra in poarta!

Min.41 Romania joaca in propria jumatate de minute bune si are probleme mari pe flancuri, acolo unde belgienii isi fac de cap.

Min.37 Chadli primeste in careu, dar greseste preluarea si Tatarusanu retine.

Min.33 Belgienii inscriu, dar golul este anulat gresit pentru ofsaid. Tatarusanu a iesit aiurea din poarta, Mirallas a trimis cu capul spre poarta, iar Witsel a impins mingea in plasa. Arbitrul a anulat reusita intr-un cor de fluieraturi.

Min.29 Martens primeste excelent pe stanga, trece de Luchin, dar este deposedat in cele din urma.

Min.24 Ocazie mare pentru gazde! Chadli primeste in careu de la Vanden Bore si trage peste transversala.

Min.21 Mertens centreaza periculos in careu, "tricolorii" resping.

Min.17 Stancu ia o actiune pe cont propriu la marginea careului, dar suteaza peste poarta.

Min.14 Fellaini trimite peste poarta la o lovitura de colt.

Min.12 Mirallas trece pe langa 2-0, fiind blocat in ultimul moment de Chiriches.

Min.11 GOL BELGIA! Van Buyten apare excelent la o centrare si il invinge pe Tatarusanu!

Min.8 Tatarusanu respinge in lateral un sut centrare de pe flancul stang.

Min.6 Niculae primeste de la Rat, dar faulteaza in atac.

Min.5 Prima faza periculoasa de poarta apartine gazdelor, insa defensiva lui Piturca indeparteaza pericolul.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Se intoneaza imnurile de stat.

INFO - Cele doua formatii intra pe teren.

Echipele probabile:

Belgia: Gillet - Vanden Borre, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Defour, Fellaini - Chadli, Witsel, Mertens - Mirallas;

Antrenor: Georges Leekens;

Romania: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, Goian, Rat - Cocis, Lazar, Pintilii - Varga, B. Stancu, D. Niculae;

Antrenor: Victor Piturca.

Meciul s-a disputat pe Stadionul Maurice Dufresne din Liege.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...