Romania a castigat amicalul cu Grecia

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 15 Noiembrie 2011, ora 23:25
8762 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a castigat ultimul meci din 2011, elevii lui Piturca trecand de reprezentativa Greciei cu scorul de 3-1 intr-o partida de pregatire disputata marti in Austria.

"Tricolorii" au inceput disputa cu Grecia lui Fernando Santos cu doi debutanti, Balgradean si Neagu, insa jocul din primele minute a fost unul curajos. Avantul romanilor a fost taiat de eleni cu o posesie prelungita, care nu a amenintat insa poarta noastra.

Pe fondul dominatiei teritoriale a adversarilor, Gabi Torje a deschis scorul in minutul 17, cu un sut la coltul scurt, profitand de o eroare a portarului Kapino, care are numai 17 ani!

Dupa alte cateva minute bune de control al balonului, grecii au restabilit egalitatea dupa o jumatate de ora de joc, Konstantinou transformand superb o lovitura libera de la 20 de metri care l-a lasat spectator pe dinamovistul Balgradean.

Repriza secunda a fost la fel de saraca in faze de poarta ca si prima, insa doar pana in minutul 61. Atunci, o pasa lunga din apropierea careului nostru l-a gasit pe "lentul" Marius Nicular care a deviat mai departe la Tanase. "Dodel" a preluat, a intrat in careu si a marcat cu un sut din unghi trimis sub transversala.

In continuare, "tricolorii" au ratat alte cateva oportunitati prin Torje si Stancu, pentru ca brasoveanul Chipciu sa stabileasca scorul final in minutul 80, dupa o gafa in lant a defensivei Greciei.

Scor final, Romania - Grecia 3-1. Elevii lui Piturca au invins o echipa calificata la Euro 2012 si care nu mai pierduse de 17 meciuri!

Partida dintre Romania si Grecia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINALUL PARTIDEI !!!

Romania incheie meciul in ofensiva.

Schimbare Romania: Nicolae Grigore intra in locul lui Neagu.

Min.80 GOOOL ROMANIA !!! Aparatorii greci gresesc in lant iar Chipciu profita si marcheaza!

Schimbare Romania: Cocis intra in locul lui Stancu.

Min.77 Ocazie mare pentru Romania, insa Stancu rateaza nonsalant.

Min.75 Faza buna de atac a Romaniei in banda stanga, Chipciu paseaza in marginea careului grec la Torje, dar fostul dinamovist suteaza mult peste poarta.

Min.70 Ocazie buna pentru Romania, insa Torje a sutat in Marius Niculae din pozitie buna.

Schimbare Romania: Chipciu intra in locul lui Tanase.

Schimbare Romania: Chiriches intra in locul lui Gaman.

Min.61 GOOOL ROMANIA !!! Tanase marcheaza cu un sut frumos, sub transversala, dupa o deviere a lui Marius Niculae!

Min.59 Joc plictisitor pana in acest minut, jucatorii ambelor echipe chinuindu-se teribil pentru a crea faze cat de cat periculoase.

Min.54 Piturca se agita in continuare pe margine, Ionut Neagu fiind principalul destinatar al sfaturilor si criticilor selectionerului.

Min.49 Ocazie imensa pentru Romania! Stancu il gaseste bine pe Torje in banda dreapta, acesta patrunde in careul advers si centrezeaza in fata portii, de unde Tanase nu poate sa puna latul pentru 2-1.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Doua schimbari la pauza pentru Romania: Vor intra Costin Lazar si Marius Niculae.

_______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.39 Elenii sunt ceva mai insistenti in acest final de repriza, punand probleme destul de mari defensivei noastre.

Min.34 GOL Grecia !!! Karagounis transforma superb o lovitura libera de la 20 de metri la care portarul nostru, Balgradean, a fost un simplu spectator!

Min.33 Neagu primeste un cartonas galben pentru ca nu a respectat indicatiile arbitrului.

Min.28 Piturca este in continuare foarte nervos pe margine.

INFO: In tribune sunt, poate, 800-1.000 de oameni.

Min.24 Joc destul de economicos din partea ambelor formatii. Grecii nu s-au apropiat pana acum de poarta lui Balgradean.

Min.17 GOOOL ROMANIA !!! Torje suteaza de la marginea careului, pe coltul portarului, si deschide scorul in Austria!

Min.11 Grecii au pus stapanire pe balon si domina teritorial dupa un inceput bun al Romaniei.

Min.4 Desi e doar debutul meciului, Piturca se agita deja pe marginea terenului.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Intalnirea se disputa in Austria.

INFO: In echipa Romaniei se vor regasi doi debutanti absoluti - Balgradean si Neagu.

ROMANIA: Balgradean - Papp, Goian, Gaman, Radu Stefan - Torje, Neagu, Pintilii, Tanase - Mazilu, Stancu.

Selectioner: Victor Piturca.

Rezerve: Tatarusanu, Lung jr., Luchin, Chiriches, Rat, D. Varga, Cocis, C. Lazar, N. Grigore, Chipciu, M. Niculae.

GRECIA: Kapino - Maniatis, Papastathopoulos, Malezas, Giannoulis - Karagounis, Tziolis, Makos - Kone, Liberopoulos, Charisteas.

Rezerve: Tzorvas, Fotakis, Papadopoulos, Holebas, Theodoris, Salpingidis, Samaras, Torosidis, Gekas, Mitroglou, Katsouranis.

Arbitri: Tomas Gangl, Michael Bauman si Hussein Ayhan - toti din Austria.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#romania victorie grecia, #torje gol romania grecia, #chipciu gol nationala romania, #romania grecia live, #amical Romania Grecia , #amicale