Romania, egal dezamagitor cu Austria

Marti, 05 Iunie 2012, ora 23:25
9730 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat, in deplasare, in compania reprezentativei similare a Austriei.

Dupa o prestatie relativ buna in partida cu Elvetia, in care au dovedit ca pot fi si pragmatici, "tricolorii" au dezamagit in disputa cu Austria, pe care au incheiat-o cu numai doua suturi expediate pe spatiul portii.

Austriecii s-au instalat in jumatatea adversa inca din primele minute, ratand in primul sfert de ora doua ocazii importante prin Scharner si Janko.

Elevii lui Victor Piturca au gasit drumul spre poarta abia in finalul primei reprize, cand Daniel Niculae l-a luat la tinta pe portarul Gratzei, dupa ce acesta respinsese gresit la sutul lui Torje.

In partea secunda, "tricolorii" au scapat de gol in doua situatii datorita lui Tatarusanu, portarul stelist intervenind decisiv la suturile lui Juzunovici si Alabe din minutele 58, respectiv 61.

Meciul s-a stins de tot spre final, cand cei doi antrenori au efectuat mai multe schimbari, insa austriecii au continuat sa controleze partida.

Jocul practicat de Rat si compania la Innsbruck nu da prea mari sperante in preliminariile Campionatului Mondial din 2014, dominarea de catre echipa adversa si contra-atacul ineficient asezand nationala noastra in randul outsiderilor.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii amicale dintre Romania si Austria.