Romania invinge in Luxemburg prin dubla lui Torje

Vineri, 02 Septembrie 2011, ora 22:20
11830 citiri

Victor Piturca a debutat cu dreptul intr-un meci oficial in noul mandat pe banca echipei nationale, "tricolorii" impunandu-se cu 2-0 in partida disputata in deplasare cu selectionata Luxemburgului.

Fostul dinamovist Gabi Torje a fost principalul artizan al succesului obtinut de Romania, el inscriind ambele goluri ale meciului disputat in Luxembourg.

Startul partidei a fost neasteptat de spectaculos, cele doua formatii practictand un joc deschis, marcat de ocazii importante atat la ambele parti.

Luxemburghezii au ajuns imediat la poarta lui Tatarusanu si au ratat doua ocazii importante in primele patru minute, iar "tricolorii" au replicat imediat prin Marica, atacantul lui Schalke 04 trimitand peste poarta din sase metri.

JOcul s-a mai linistit in partea secunda a primei reprizei, dar tricolorii s-au dezlantuit pe final, inscriind cele doua goluri in ultimele 11 minute.

Torje a deschis scorul in minutul 34, cu un sut puternic din opt metri, dupa o centrare a lui Matel, pentru ca apoi sa majoreze avantajul de pe tabela la capatul unei faze personale, in care a driblat si portarul advers.

Avantul "tricolorilor" n-a continuat insa si in repriza secunda, care a fost de-a dreptul monotona, avand foarte putine faze ofensive. Singura ocazie notabila a partii a doua a avut loc in minutul 73, cand Marica a scapat singur in careu, dar s-a incurcat in driblinguri si a fost deposedat.

In rest, elevii lui Victor Piturca au plimbat mingea la centrul terenului, preferand mai degraba un joc la trecerea timpului, la adapostul rezultatului inregistrat pe tabela de marcaj.

In urma acestei victorii, Romania a acumulat 11 puncte in Grupa D, dar a ramas pe locul patru, la doua puncte de Bosnia si Franta, ultima avand un joc mai putin disputat la ora incheierii partidei din Luxemburg.

Urmatorul meci al "tricolorilor" in aceasta campanie de calificare este programat marti, impotriva Frantei, pe National Arena, ocazie ce va marca si inaugurarea celui mai modern stadion din Romania.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Luxemburg - Romania din preliminariile Campionatului European din 2012.

Desfasurarea partidei:

Se incheie partida! Romania castiga cu 2-0 si asteapta duelul decisiv cu Franta!

Min.90 Banel Nicolita primeste cartonasul galben.

Min.88 Gigel Bucur este blocat in fata careului advers.

Min.86 Ultima schimbare pentru "tricolori": Bogdan Stancu este trimis in teren in locul lui Marica.

Min.82 Luxemburghezii incearca sa revina in ofensiva, dar pierd balonul in apropierea careului advers.

Min.77 Ultima schimbare la gazde: Hoffmann ii lasa locul lui Bukvic.

Min.76 Piturca face inca o inlocuire: Banel Nicolita intra in locul lui Torje.

Min.73 Marica scapa singur pe flancul drept, dar intra in unghi si se incurca in driblinguri, pierzand in cele din urma posesia.

Min.69 Joc linistit in aceste momente. Ambele formatii combina la mijlocul terenului. "Tricolorii" incearca sa se apropie de poarta adversa, dar pasele imprecise strica fazele de atac.

Min.66 Goian vede cartonasul galben pentru un fault la Kitenge.

Min.63 Schimba si Piturca: Galamaz este inlocuit de Chiriches.

Min.62 Schimbare la gazde: Janisch intra in locul lui Da Mota.

Min.60 Galamaz acuza o accidentare. Piturca il trimite la incalzire pe Chiriches.

Min.55 Gigel Bucur suteaza din afara careului, Joubert respinge.

Min.50 Marica primeste pe stanga, intr-o pozitie foarte buna, patrunde in careu si dribleaza, dar intra in unghi si centrarea ajunge in bratele lui Joubert.

Min.46 Luxemburghezii au efectuat o schimbare la pauza: Kitenge a intrat in locul lui Joachim.

Incepe repriza secunda!

INFO - Intr-un al meci din grupa Romaniei, Belarus este condusa la pauza, pe teren propriu, de Bosnia-Hertegovina, scor 0-2.

Se incheie prima repriza!

Min.44 GOOOOOL ROMANIA! Torje scapa singur spre poarta, trece de goalkeeperul advers si inscrie pentru 2-0!

Min.42 Torje intercepteaza in marginea careului luxemburghez, dar suteaza pe langa poarta.

Min.38 Tanase il cauta pe Marica in careu, dar centrarea nu mai ajunge la atacantul roman.

Min.34 GOOOOOOL ROMANIA! Matel centreaza de pe dreapta, Joubert respinge pana la Torje, care suteaza puternic din opt metri si deschide scorul!

Min.30 Matel intervine excelent la o schema a luxemburghezilor la o lovitura libera.

Min.27 Sutul lui Marica este deviat in corner. Lovitura de colt ramane fara urmari.

Min.25 Torje centreaza de pe dreapta, balonul ajunge cu noroc la Marica, dar luxemburghezii indeparteaza pericolul.

Min.19 Torje faulteaza si primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.18 Joubert retine centrarea lui Cocis.

Min.14 Joachim patrunde periculos in careul "tricolorilor", dar este luat rapid in primire si sutul lui trece pe langa poarta.

Min.12 Lovitura libera pentru Romania de la 25 de metri. Marica executa bine, dar portarul echipei gazda retine.

Min.8 Gigel Bucur primeste pe culoar in zona centrala, dar este blocat in cele din urma de un jucator advers.

Min.6 Prima ocazie a Romaniei! Tanase centreaza la Marica, iar acesta trimite peste poarta din sase metri.

Min.5 Rat combina frumos cu Matel, dar centrarea celui din urma trece prin fata portii.

Min.4 Luxemburghezii reiau peste poarta la prima lovitura de colt a partidei.

Min.3 Mare ocazie pentru Luxemburg! Tatarusanu blocheaza un sut periculos al gazdelor.

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnurile celor doua state.

INFO - Cele doua echipe patrund pe teren.

Avancronica meciului Luxemburg - Romania

Grupa Romaniei: Programul meciurilor de vineri si clasamentul

Luxemburg: Joubert - Schnell, Blaise, Hoffman, Mutsch - Joachim, Gerson, Payal, Bettmer, Leweck - Da Mota;

Rezerve: Oberweis, Bukvic, Pedro, Laterza, Kitenge, Janisch, Bensi;

Antrenor: Luc Holtz;

Romania: Tatarusanu - Matel, Galamaz, Goian, Rat - Cocis, Lazar, Tanase - Torje, Marica, Bucur;

Rezerve: Pantilimon, Nicolita, Chiriches, Latovlevici, Zicu, Bourceanu, Herea;

Antrenor: Victor Piturca;

Aribtru: Sergei Karasev (Rusia).

"Tricolorii" sunt obligati sa castige pentru a mai pastra sanse de calificare la Campionatul European din 2012 (Polonia/Ucraina).

In meciul tur, disputat la Piatra Neamt, Romania s-a impus cu emotii, scor 3-1.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#nationala Romaniei, #Romania victorie Luxemburg, #Romania Luxemburg preliminarii Euro 2012, #rezultate Romania Euro 2012 , #Euro 2012