Romania s-a facut de ras cu Belarus

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 07 Octombrie 2011, ora 23:20
13501 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei s-a facut de ras in ultimul meci de pe teren propriu din preliminariile Campionatului European din 2012. "Tricolorii" nu au reusit decat o remiza chinuita in fata unei reprezentative decimata de accidentari si absenteism a Belarusului, scor 2-2.

Nationala statului ex-sovietic a sosit la Bucuresti cu o formatie de conjunctura, formata din multi tineri, fara experienta. Totusi, bielorosii au obtinut ceea ce si-au propus, un punct, si au plecat fericiti de pe National Arena.

"Tricolorii" au inceput bine meciul in fata a 35-40.000 de spectatori, mare parte din public beneficiind gratuitatea biletelor oferita de FRF.

Dupa o serie de actiuni bune si in urma unei perioade de dominare teritoriala, Romania a deschis scorul in minutul 19. Sanmartean a pasat magistral la Torje, care a pacalit jocul la offside al adversarilor si s-a trezit singur in careul advers. Deloc individualist, micutul mijlocas a pasat simplu la Mutu care a reluat si mai simplu in plasa.

Totusi, dupa deschiderea scorului elevii lui Piturca au renuntat la initiativa, angrenandu-se intr-un joc de uzura in zona mediana si permitandu-le bielorusilor sa se apropie de poarta lui Pantilimon.

In prelungirile primei reprize Moti a ratat o degajare si l-a lasat pe Kornilenko singur cu goalkeeperul nostru, care nu s-a putut opune golului.

Partea secunda a debutat cum nu se putea mai bine pentru romani, arbitrul aratand foarte usor punctul de la 11 metri in urma unei obstructii la Mutu. "Briliantul" a transformat impecabil penaltiul si a readus nationala noastra in avantaj.

A urmat din nou o perioada in care jucatorii nostri au parut mai putin concentrati, ei irosind mai multe ocazii importante. Asa cum era de asteptat, Belarusul ne-a pedepsit pe final, o noua gafa a lui Moti lasandu-l pe Dragun singur cu Pantilimon, pe care l-a invins cu un lob frumos.

Romania nu a reusit decat o remiza in fata unui adversar care, teoretic, nu ar fi trebuit sa ii puna probleme si si-a luat adio de la Euro 2012.

Intalnirea dintre nationalele Romaniei si Belaruslui a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul meciului:

FINAL DE MECI !!!

Min.90 Multa precipitare in aceste ultime minute, romanii par incapabili sa mai revina pe tabela.

Min.85 Moti primeste un "galben" dupa o interventie hazardata.

Min.82 GOL BELARUS !!! Dragun este lansat bine in careul nostru, dupa o gafa in lant facuta de Moti si Rat, iar bielorusul nu rateaza si egaleaza cu un lob frumos.

Ultima schimbare Romania: Stancu intra in locului lui Marica. Atacantul lui Schalke iese de pe teren in aplauzele publicului.

Min.75 Greseala a fundasilor adversi de care este foarte aproape de a profita Marica.

Min.73 Mutu este aproape de gol cu o "foarfeca" de efect!

Min.72 Actiune frumoasa a lui Cristea, pasa la Torje, insa sutul este dezamagitor.

Schimbare Romania: Cocis intra in locul lui Lazar.

Min.63 Presing avansat al Romaniei, Torje scapa printre fundasii adversi si este la un varf de gheata de golul 3.

Min.55 Ocazie mare pentru Belarus! Kornilenko scapa pe contraatac, suteaza din unghi iar Pantilimon raspinge aiurea, insa are noroc cu Krivets, care reia slab din fata portii goale!

Min.51 GOOOL ROMANIA !!! Mutu transforma impecabil penaltiul cu o "scarita" superba!

Min.50 Penalti pentru Romania! Mutu este blocat de Nekhaychik si arbitrul arata punctul de la 11 metri!

Min.47 Rat este avertizat cu cartonas galben dupa un fault dur.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+3 Pantilimon greseste copilareste la o centrare, insa este salvat de arbitru care fluiera un fault in atac.

Min.45+1 GOL BELARUS !!! Kornilenko restabileste egalitatea scapand singur cu Pantilimon dupa o mare gafa a lui Moti!

Min.45 Torje executa frumos o lovitura libera, la o palma de vinclu!

Min.40 Actiune frumoasa a Romaniei finalizata cu centrarea lui Rat catre Marica, atacantul reluand pe centru, in portar.

Min.36 Combinatie frumoasa intre Marica si Mutu, dar sutul "Briliantului" este retinut.

Min.35 Marica are o actiune incantatoare in banda stanga, patrunde in careu dupa ce si-a insirat 3 adversari, insa a pasat complet aiurea in momentul decisiv.

Schimbare Romania: Cristea intra in locul lui Sanmartean.

INFO: Adrian Cristea este la marginea terenului si se pregateste sa intre.

Min.25 Torje executa slab o lovitura libera din banda.

Min.21 Rat recupereaza un balon in terenul advers, mingea ajunge la Marica iar atacantul nostru suteaza de la marginea careului, in bratele portarului.

Min.19 GOOOL ROMANIA !!! Adi Mutu deschide scorul dupa o faza frumoasa a nationalei noastre la care au contribuit Sanmartean si Torje!

Min.16 Tamas si Filipenko se resimt dupa un duel aerian.

Min.13 Romania domina autoritar aceste prime minute, insa nu se apropie macar de gol.

Min.8 Minute de tatonare in care romanii domina, insa nu ataca destul de convingator.

Min.2 Prima actiune de poarta pentru Romania! Mutu scapa de offside, insa suteaza slab, din unghi.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Bucurestenii au venit pana la urma la meci, in tribune fiind aproximativ 40.000 de spectatori.

INFO: Jucatorii au intrat pe teren, gazonul se prezinta in conditii foarte bune.

INFO: Tricolorii lui Piturca au iesit la inspectia gazonului.

Echipele de start

ROMANIA: Pantilimon - Matel, Tamas, Moti, Rat - Lazar, Bourceanu, Sanmartean - Torje, Marica, Mutu.

Rezerve: Lung, Gardos, Cristea, Luchin, Cocis, Stancu, Bucur.

Belarus: Zhevnov - Kulchiy, Omelyanchuk, Kornilenko, Dragun, Krivets, Nekhaychik, Kislyak, Verkhvtsov, Vordachev, Filipenko.

Rezerve: Gutor, Zhavnerchik, Bychenok, Voronkov, Plaskonny, Rudik, Veretilo.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Romania facut ras Belarus, #Romania remiza Belarus, #Mutu gol National Arena, #Romania Belarus LIVE, #Romania preliminarii Euro 2012, #nationala Romania , #Euro 2012