Romania, doar egal cu Albania in preliminariile Euro 2012

Vineri, 03 Septembrie 2010, ora 22:50
13223 citiri

Romania a debutat cu stangul in preliminariile Campionatului European de fotbal din 2012, elevii lui Razvan Lucescu terminand la egalitate, scor 1-1, partida cu Albania.

Meciul de la Piatra Neamt a inceput sub semnul dominatiei "tricolorilor", Ciprian Marica ratand o ocazie colosala in chiar primul minut de joc. Portarul Beqaj a intervenit gresit la o centrare pe jos, atacantul lui Stuttgart a reluat din scurt, insa mingea a izbit bara.

Elevii lui Razvan Lucescu au continuat sa mentina posesia si sa domine teritorial, dar ocaziile mari au lipsit. Singurii care au amenintat poarta adversa au fost Deac si Daniel Nicolae, dar Beqaj a fost de fiecare data la post.

Repriza secunda s-a disputat in parte dupa aceleasi coordonate. Romanii au dominat teritorial iar albanezii s-au aparat grupat, incercand sa loveasca pe contraatac.

Razvan Lucescu a schimbat bine, introducandu-i pe teren pe Muresan, Stancu si Herea. Primii doi au fost chiar artizanii golului nostru, Muresan reluand spre poarta iar "Motanul" a "intepat" mingea suficient cat sa o trimita in plasa.

Din pacate, Radoi & Co. au facut pasul inapoi mult prea devreme, permitandu-le albanezilor sa se instaleze in terenul nostru.

Cu doua minute inainte de final Muzaka a dat lovitura, marcand un gol cat o victorie pentru Albania. Chiar daca au incercat sa forteze victoria in prelungiri, tot adversarii au avut cea mai mare ocazie si numai Lobont a reusit sa pastreze intact rezultatul de pe tabela.

Finalul de meci l-a gasit pe selectionerul Razvan Lucescu ascultand cu un intreg stadion ii striga "Demisia". Sigur ca in finalul primei reprize Romania trebuia sa primessca o lovitura de la 11 metri dupa un hent in careu, sigur ca Marica a marcat un gol anulat poate eronat, insa "tricolorii" au evoluat mult sub asteptari in compania unui adversar modest.

Partida de pe "Municipalul" nemtean a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, Romania a debutat cu stangul in preliminariile Euro 2012!

INFO: Tot stadionul ii scandeaza "Demisia" lui Razvan Lucescu!

Min.90 Lobont intervine bine la sutul lui Salihi.

INFO: Vor fi 3 minute de prelungiri.

Min.88 GOL ALBANIA !!! Muzaka profita de o greseala nepermisa in defensiva noastra si reia cu capul in poarta lui Lobont!

Min.86 Herea primeste cartonasul galben.

Min.82 Albanezii sunt acum cei care se precipita spre poarta lui Lobont!

Min.80 GOOOOOOL ROMANIA !!! Bogdan Stancu deschide scorul! Muresan reia cu capul spre poarta, "Motanul" intervine si impinge mingea in poarta !!!

Ultima schimbare pentru Romania: Herea intra in locul lui Cocis.

Min.74 Mare ocazie pentru Albania, Salihi trimitand pe langa poarta din 3 metri!

Min.71 Romanii incearca in continuare sa strapunga defensiva albaneza, fara succes deocamdata.

Min.65 Florescu este aproape de gol, insa rateaza sutul. Romania forteaza!

Schimbare Romania: Bogdan Stancu intra in locul lui Daniel Nicolae.

Min.60 "Tricolorii" par ca incep sa se precipite, toate actiunile fiind blocate de albanezi.

Schimbare Albania: Salihi intra in locul lui Bogdani.

Schimbare Romania: Muresan intra in locul lui Contra!

Min.52 Marica inscrie, dar reusita ii este anulata pentru ca se afla in pozitie de off-side.

Min.49 Vangeli primeste cartonasul galben pentru simulare.

A inceput repriza secunda!

_________

Finalul primei reprize !!!

Min.44 Beqaj intervine excelent inca o data si trimite un balon centrat foarte bine in afara jocului.

Min.40 Vangeli comite hent in propriu careu, insa arbitrul refuza penaltiul pentru Romania. Rat este avertizat cu cartonas galben pentru proteste.

Min.35 Tamas executa puternic o lovitura libera de la 30 de metri, putin pe langa poarta. Radoi a revenit pe teren.

Min.33 Radoi primeste ingrijiri medicale dupa ce a fost faultat dur de Bogdani.

Min.28 Daniel Niculae incearca si el un sut de la 25 de metri, dar Beqaj reuseste din nou sa devieze balonul in corner!

Min.24 Deac profita de o gafa a apararii adverse, suteaza puternic, insa Beqaj izbuteste sa respinga in corner.

Min.23 Romania s-a stins, albanezii au echilibrat treptat jocul.

INFO: Atmosfera de mare meci la Piatra Neamt, spectatorii fac valuri in tribune!

Min.15 Cosmin Contra pare usor depasit de joc, facand mai multe greseli pana in acest moment.

Min.13 Radoi pleaca din propria jumatate si suteaza puternic, de la 40 de metri.

Min.10 Partida se disputa dupa aceleasi coordonate, Romania aflandu-se la carma jocului.

Min.5 "Tricolorii" au inceput bine, au posesia si forteaza golul.

Min.1 BARA ROMANIA !!! Rat paseaza bine in fata portii, Beqaj scapa balonul, dar Marica suteaza in bara !!!

Min.1 A inceput meciul, Romania a avut lovitura de start!

INFO: Mirel Radoi este capitanul Romaniei in absenta suspendatului Chivu.

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri.

INFO: Stadionul este aproape plin!

Romania: 1. Lobont - 2. Contra, 4. Tamas, 6. Radoi, 3. Rat - 7. Torje, 10. Florescu, 11. Cocis, 8. Deac - 9. Marica, 21. D. Niculae.

Antrenor: Razvan Lucescu.

Albania: 1. Beqaj - 4. Dallku, 5. Cana, 6. Curri, 3. Vangeli - 10. K. Duro, 2. Lila, 8. Bulku, 7. Agolli - 22. Bogdani, 13. Skela.

Antrenor: Josip Kuzhe.

Partida se disputa pe stadionul "Municipal" din Piatra Neamt.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Romania egal Albania, #Razvan Lucescu demisie nationala, #Romania Albania Live, #Romania preliminarii Euro 2012, #Bogdan Stancu gol Albania , #Euro 2012