Anghel Iordanescu, despre egalul dramatic cu Finlanda

Joi, 08 Octombrie 2015, ora 23:58
9173 citiri

Selectionerul Anghel Iordanescu a vorbit despre egalul de infarct pe care echipa nationala a Romaniei l-a obtinut, scor 1-1, cu Finlanda, in preliminariile pentru EURO 2016.

"In primul rand vreau sa spun ca regretam mult ce s-a intamplat. Am avut o prima repriza foarte buna, in care am controlat jocul, am pus presiune pe adversar si ne-am creat o sumedenie de ocazii. Din pacate, ne-a lipsit din nou finalitatea, concentrarea din fata portii. Daca am fi marcat gol, sunt convins ca altul era rezultatul.

In repriza a doua am inceput bine, dar am primit acel gol care ne-a creat acele probleme si a dus la o cadere fizica si psihica a jucatorilor nostri. Ma bucura ca am reusit sa egalam, ar fi fost nedrept sa pierdem", a spus Iordanescu la TVR.

Comentand sansele de calificare, Iordanescu s-a aratat extrem de increzator. "Trebuie sa strangem randurile, fotbalul romanesc are nevoie de calificare si sunt convins ca o putem obtine", a mentionat Iordanescu.

Echipa nationala de fotbal a Romaniei continua lupta pentru calificarea la EURO 2016 dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Finlanda, in grupa F a preliminariilor.

Finlandezii au deschis scorul pe National Arena, insa baietii lui Iordanescu au reusit egalarea in minutul 90, prin Ovidiu Hoban.

Dupa acest rezultat, nationala Romaniei este la mana ei in ultima etapa a preliminariilor. Pentru a ne califica este nevoie sa obtinem un rezultat cel putin egal cu al maghiarilor, care vor intalni Grecia, in timp ce noi vom merge in Feroe.

In schimb, Romania si-a asigurat locul trei in grupa, care ne garanteaza prezenta la barajul pentru EURO 2016.

Partidele din ultima etapa a preliminariilor sunt programate duminica, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com.

C.S.

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...