Basarab Panduru face gluma zilei dupa meciul nationalei cu Finlanda - de ce trebuie sa fim tristi

Vineri, 09 Octombrie 2015, ora 17:01
4903 citiri

Fostul international roman Basarab Panduru a facut gluma zilei dupa meciul cu Finlanda, din preliminariile pentru EURO 2016.

Panduru a afirmat ca trebuie sa fim tristi inaintea meciului cu Feroe, intrucat acesta a fost programat duminica, iar fotbalistii amatori ai adversarilor nostri sunt liberi in aceasta zi.

"Pacat ca jucam cu Feroe duminica. Daca jucam luni mai aveau aia treaba, nu veneau la meci. Asa, vin toti, asta e nenorocire mare", a spus Panduru la Dolce Sport.

Acesta a comentat si partida cu Finlanda, criticandu-l pe Anghel Iordanescu.

"Dupa o prima repriza care a fost destul de buna, nu te gandeai niciodata ca va urma o a doua in halul in care s-a jucat. Au fost 20 de minute, din minutul 66 pana in minutul 87, in care s-a taiat fimul pentru noi. N-a mai stiut nimeni ce sa faca, nici cei din teren, nici cei de pe banca, sau, cel putin, nici antrenorul principal. De unde lua deciziile singur, deodata se consulta cu toata lumea, a fost in criza de idei in momentele alea si nu a transmis absolut nimic jucatorilor.

Mi se pare ca experienta lui l-a ajutat mai mult la intrebarile jurnalistilor decat in teren in seara asta. Dupa prima intrebare a urmat primul raspuns al lui Iordanescu in care i-a pus la punct pe toti", a mai spus Panduru.

Echipa nationala de fotbal a Romaniei continua lupta pentru calificarea la EURO 2016 dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Finlanda, in grupa F a preliminariilor.

Finlandezii au deschis scorul pe National Arena, insa baietii lui Iordanescu au reusit egalarea in minutul 90, prin Ovidiu Hoban.

Dupa acest rezultat, nationala Romaniei este la mana ei in ultima etapa a preliminariilor. Pentru a ne califica este nevoie sa obtinem un rezultat cel putin egal cu al maghiarilor, care vor intalni Grecia, in timp ce noi vom merge in Feroe.

In schimb, Romania si-a asigurat locul trei in grupa, care ne garanteaza prezenta la barajul pentru EURO 2016.

Partidele din ultima etapa a preliminariilor sunt programate duminica, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com.

C.S.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...