Romania invinge Irlanda de Nord si termina anul pe primul loc in preliminarii

Vineri, 14 Noiembrie 2014, ora 23:30
36558 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul cu Irlanda de Nord, scor 2-0, in grupa F a preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din 2016, dupa o dubla a fundasului stelist Paul Papp.

Ultimul meci oficial al nationalei din acest an a adus pe National Arena surpriza grupei. Irlanda de Nord, liderul grupei F inaintea acestui meci, a adoptat aceeasi tactica defensiva, bazata pe o organizare riguroasa, in timp ce tricolorii "Generalului" Iordanescu au mizat pe apetitul ofensiv al lui Lucian Sanmartean.

Consistenta aratata pe contraatac de nord-irlandezi era sa ne coste in minutul 17, cand McGinn a primit excelent in careu, dar sutul sau s-a dus putin pe langa poarta.

Un minut mai tarziu a venit si replica tricolorilor, numai ca reluarea din sapte metri a lui Chipciu s-a dus in transversala si, chiar daca mingea i-a revenit stelistului, acesta nu a putut inscrie nici la a doua incercare.

Totusi, cea mai mare sansa din prima parte avea sa vina in minutul 32, cand Sanmartean a facut o cursa de 40 de metri, a pasat ideal in fata portii, dar Stancu a dat pe langa minge incredibil.

Finalul primei reprize i-a gasit mai periculosi tot pe nord-irlandezi, care au avut o sansa buna de a marca prin Lafferty, insa Tatarusanu a fost atent.

De asemenea, nord-irlandezii au avut un penalti neacordat dupa o interventie a lui Razvan Rat.

La pauza, Iordanescu l-a scos de pe teren pe Bogdan Stancu si l-a trimis in joc pe Claudiu Keseru, iar acesta o oferit imediat o pasa excelenta spre Rat, care a sutat insa in portar in minutul 52 dintr-o pozitie ideala.

Zece minute mai tarziu, Sanmartean a fost faultat in careu, dar arbitrul Erikssen nu ne-a acordat un penalti clar.

Chiar si asa, deschiderea scorului s-a produs in minutul 74, cand Paul Papp, gasit excelent de Razvan Rat, a sutat cu sete cu piciorul stang pentru primul gol al partidei.

A fost seara fundasului Stelei, care a mai punctat cinci minute mai tarziu, de data aceasta cu o lovitura de cap dintr-o centrare perfecta a lui Sanmartean.

In urma rezultatelor inregistrate vineri seara, nationala Romaniei urca pe primul loc in grupa F, cu 10 puncte, si este urmata de Irlanda de Nord (9), Ungaria (7), Finlanda (4), Feroe (3) si Grecia (1).

Urmatorul meci din preliminarii pe care Romania il va disputa va avea loc pe 29 martie, de la ora 19:00, cu Feroe, pe National Arena.

ROMANIA - IRLANDA DE NORD 2-0

90+4 - Final de meci!

90 - Patru minute suplimentare.

90 - Keseru trage modest de la 30 de metri.

85 - Nord-irlandezii incearca un forcing ofensiv, dar au sanse mici de izbanda.

Info: Organizatorii anunta ca la meci sunt prezenti 29.000 de spectatori.

80 - Schimbare Romania: Hoban intra in locul lui Torje.

Info: Ungaria deschide scorul cu Finlanda!

79 - GOL ROMANIA!!! Papp inscrie cu o lovitura de cap din fata portii dupa o centrare perfecta a lui Sanmartean!

79 - Schimbare Irlanda de Nord: McKay intra in locul lui Evans.

77 - Maxim vede cartonasul galben.

77 - Inca un atac al tricolorilor, dar Maxim se incurca in minge la marginea careului.

74 - GOL ROMANIA! Papp inscrie cu un sut puternic cu piciorul stang, din zece metri, dupa o centrare a lui Rat!

71 - Sanmartean bate periculos un corner, dar Papp nu ajunge la minge.

68 - Jocul devine tot mai incalcit, tricolorii incep sa se precipite.

64 - Schimbare Irlanda de Nord: Clingan intra in locul lui McGinn.

62 - Sanmartean cade in careu si cere penalti, jocul continua. Reluarile TV arata ca a fost penalti clar!

Info: Absolut halucinant: Feroe deschide scorul in meciul cu Grecia din grupa Romaniei!

58 - Schimbare Romania: Maxim intra in locul lui Tanase.

56 - Tanase resimte o accidentare si primeste ingrijiri.

52 - Ce ocazie!!! Keseru il lasa singur cu portarul pe Rat, dar acesta trage in portar!!!

52 - Lafferty il loveste cu cotul pe Dragos Grigore. Nord-irlandezii joaca foarte dur.

48 - Rat acuza dureri in zona capului dupa un duel aerian.

47 - Pintilii vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Romania: Keseru intra in locul lui Stancu.

45 - Pauza!

45 - McLaughlin vede cartonasul galben.

45 - Ce ocazie! Lafferty patrunde in careu, trage slab pe jos, dar Tatarusanu scoate cu greu in corner!

44 - Ce ocazie! Contraatac bun pentru tricolori, Chipciu intra in careu, se descurca bine, dar trage defectuos!

42 - Rat are o intrare dura in careu, dar arbitrul ne iarta si nu acorda penalti.

40 - Rat suteaza pe langa poarta de la 25 de metri.

38 - Tanase trage modest de la 30 de metri in bratele portarului.

34 - Tanase centreaza slab din banda stanga in bratele portarului.

32 - Ce ocazie!!! Samartean face o cursa de 40 de metri, ajunge in careu, trimite in fata portii catre Stancu, dar acesta da pe langa minge din cinci metri!

31 - Lafferty reia slab cu capul in bratele lui Tatarusanu.

26 - Chiriches urca in jumatatea adversa, ajunge la marginea careului, dar greseste pasa decisiva.

22 - Continuam sa dominam copios la capitolul posesie, nord-irlandezii arata ca o echipa slaba.

18 - Ce ocazie!!! Chipciu reia in transversala din sapte metri din centrarea lui Tanase! Mingea ii revine, dar reia in bratele portarului!

18 - Sanmartean lumineaza jocul cu o pasa perfecta spre Papp, acesta centreaza din dreapta, dar Baird respinge in corner.

17 - Ce ocazie!!! Nord-irlandezii patrund pe contraatac in careul nostru, dar McGinn trage putin pe langa poarta.

15 - Primul sut pe poarta! Chiriches reia spectaculos din foarfeca de la 12 metri, dar mingea e retinuta de portar in doi timpi.

13 - Sanmartean le indoaie picioarele nord-irlandezilor. Acestia isi pierd rabdarea si incep sa-l faulteze.

11 - Torje primeste din nou in dreapta, dar iese cu mingea in afara terenului.

8 - Torje incearca o patrundere in banda dreapta, dar este ajuns din urma si blocat.

5 - Carroll acuza o lovitura din partea lui Chipciu, arbitrul incearca sa-l calmeze pe stelist.

3 - Inceput de meci cu echipa noastra la posesie, nord-irlandezii incearca sa se aseze pe doua linii.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul a inceput la ora 21:45 si este televizat de TVR 1.

Meciurile adversarelor Romaniei in preliminarii: Joc de foc pentru Ungaria - LIVE

ROMANIA: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D. Grigore, Rat - Pintilii, Sanmartean - Torje, Chipciu, Tanase - Stancu

IRLANDA DE NORD: Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn, Norwood, Baird, Evans, Brunt - Lafferty

Acesta este primul meci pentru Anghel Iordanescu de la revenirea pe banca echipei nationale.

Confruntarea are loc pe National Arena din Capitala.

Inaintea acestui meci, Irlanda de Nord conduce grupa F, cu 9 puncte, urmata de Romania (7), Finlanda (4), Ungaria (4), Grecia (1) si Feroe (0).

Vineri seara se mai disputa meciurile Grecia - Feroe si Ungaria - Finlanda.

Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...