Antrenorul Muntenegrului: Nu asta e valoarea Romaniei!

Luni, 05 Septembrie 2016, ora 07:05
4346 citiri

Antrenorul nationalei de fotbal a Muntenegrului, Ljubisa Tumbakovici, a declarat, dupa partida cu Romania, ca echipa sa a avut noroc in meciul de duminica seara, si crede ca tricolorii vor face meciuri tot mai bune.

"Este o situatie foarte speciala cand ai penalti in ultimele secunde. In acel moment, intr-o secunda, ti se deruleaza tot meciul prin fata. Mi-am dorit sa nu se schimbe rezultatul. Statistic este mai probabil sa se marcheze. Noi am avut noroc ca a iesit contra statisticii.

(...) Exista o regula in fotbal, care spune ca poti juca bine cat ti se permite. Romania este o echipa foarte buna si stim asta din celelalte campanii. Si la EURO a jucat bine. Au jucat foarte bine 7-8 jucatori, au jucat si acasa, au fost mai motivati.

Noi ne-am organizat jocul pentru a rezista si a ajunge sa inscriem cumva. Am jucat mai bine in repriza a doua. Romania a jucat si ea mai bine la mijloc si asta s-a vazut.

Cred ca Romania are individualitati foarte bune si cred ca in seara asta nu si-a aratat adevarata valoare. Ei pot juca mai bine. Cred ca in urmatoarele meciuri isi vor arata adevarata valoare", a mentionat Tumbakovic.

El a mai spus ca starea terenului nu s-a ridicat la nivelul competitiei si ca daca gazonul ar fi fost mai bun si jocul celor doua echipe era mai bun.

In opinia sa, toate echipele din grupa au sanse la calificare.

"Este acum o situatie interesanta. La inceput Romania, Polonia si Danemarca erau favorite, dar acum toata lumea are o sansa. Kazahstan a jucat bine, Armenia a pierdut la limita. In urmatoarele meciuri vrem sa facem grupa sa fie cat mai interesanta", a completat antrenorul Muntengrului.

Citeste mai multe despre meciul dintre Romania si Muntenegru

Romania a debutat cu o remiza in preliminariile Mondialului din 2018, "tricolorii" impiedicandu-se acasa de Muntenegru, scor 1-1.

Accesati acest link pentru a vedea care este situatia din grupa Romaniei

Adi Popa a deschis scorul pentru noi, Jovetici a egalat dupa numai cateva minute, iar Nicolae Stanciu a ratat un penalti in finalul prelungirilor, la ultima faza a partidei.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#reactie antrenor Muntenegru, #antrenor Muntenegru meci Romania, #reactii Muntenegru Romania, #Ljubisa Tumbakovici valoare Romania , #preliminarii Cupa Mondiala