Romania a smuls un egal in Ungaria

Vineri, 22 Martie 2013, ora 23:20
38209 citiri

Romania a terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea disputata vineri seara cu Ungaria, in preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

"Tricolorii" au obtinut remiza in prelungirile partidei disputate pe stadionul Ferenc Puskas din Budapesta, fara spectatori.

Chipciu, intrat de doar 6 minute in teren, a fost cel care a adus un punct nationalei pregatite de Victor Piturca. Un punct obtinut nemeritat dupa cum s-a desfasurat partida.

Pe un gazon execrabil, nationala noastra a facut un meci foarte slab, atat in aparare, cat si in atac. Piturca a inceput meciul cu Mutu in avanposturi, ajutat de Torje, Grozav si Stancu, insa ultimi doi mai mult au incurcat decat au ajutat. In ceea ce priveste apararea, doar senzationala prestatie a lui Chiriches a pastrat proportiile scorului, pentru ca Goian s-a intrecut in gafe.

Ungurii au inceput in forta partida si Vanczak a deschis scorul in minutul 16, cu o lovitura de cap. A centrat Dzsudzsak din dreapta, Goian a sarit pe langa minge, iar fundasul maghiar l-a batut pe Tatarusanu. Puteam egala imediat, insa Mutu n-a reusit sa profite de o gafa a apararii gazdelor.

Pe final de repriza a iesit in evidenta Bogdan Stancu. Negativ insa. Mai intai, in minutul 34, a ramas singur cu Kiraly, insa si-a dat cu stangul in dreptul, pentru ca apoi, in minutul 45, sa rateze cu toata poarta goala in fata, dupa o pasa buna a lui Torje.

Piturca n-a mutat nimic la pauza, iar prestatia tricolorilor a continuat sa fie modesta si in startul reprizei secunde. Am reusit totusi sa egalam in minutul 68, dupa ce Mutu a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta tot de el.

A fost cel de-al 35-lea gol la nationala pentru Mutu, reusita cu care a egalat recordul de goluri marcate de Gica Hagi la prima reprezentativa.

Bucuria a durat insa numai trei minute, pentru ca Goian l-a faultat stupid in careu pe Korcsmar, iar arbitrul german Wolfgang Stark a aratat din nou punctul cu var. A batut Dzsudzsak si a transformat cu siguranta.

Pe final, desi erau condusi, "tricolorii" abia au reusit sa se apropie de poarta adversa. A venit insa ultimul minut al prelungirilor si o mare invalmasala in careul ungurilor, de care a profitat Chipciu, abia aruncat in lupta.

Romania smulge astfel un egal la Budapesta cu mult noroc, la capatul unei partide care ne ingrijoreaza. Mai ales ca urmeaza jocul cu Olanda.

Grupa Romaniei: Rezultate, clasament si program

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre nationalele de fotbal ale Ungariei si Romaniei, din preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

Desfasurarea partidei:

INFO: In alt meci jucat vineri in grupa noastra, Olanda a invins Estonia cu 3-0. Au marcat van der Vaart (min.47), van Persie (mmin.72) si Schaken (min.84)

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! Ungaria - Romania 2-2 !!!

min.90+3 - GOOOOOL ROMANIA !!! Chipciu marcheaza din 8 metri, dupa o invalmasala in careul maghiarilor !!!

min.90+1 - Kiraly prinde lovitura libera executata de Mutu.

min.90 - Ultima schimbare la unguri: intra Halmosi, iese Dzsudzsak.

min.90 - Pinter vede un galben.

min.90 - Mutu obtine o lovitura libera de la vreo 28 de metri.

min.87 - Chiriches faulteaza la mijlocul terenului si primeste un cartonas galben.

min.86 - Ultima schimbare facuta de Piturca: iese Pintilii, intra Chipciu.

min.83 - Mutu cade in careu, cere penalti, dar de aceasta data nu mai primeste.

min.80 - Schimbare in nationala Ungariei: iese Hajnal, intra Kovacs.

min.78 - Kiraly retine o lovitura libera executata de Mutu.

min.74 - Galben si pentru Mutu, dupa ce-a protestat.

min.73 - Goian vede un cartonas galben pentru un fault la mijlocul terenului. Fundasul celor de la Spezia a avut pana acum o evolutie execrabila.

min.71 - Schimbare in nationala noastra: iese Grozav, intra Rusescu.

min.71 - GOL UNGARIA! Bate Dzsudzsak si inscrie!

min.70 - Goian il faulteaza stupid in careu pe Korcsmar si Stark dicteaza din nou penalti!

INFO: In acest moment, Adrian Mutu a egalat recordul de goluri marcate al lui Gica Hagi la national Romaniei. Ambii au acum cate 35 de reusite in tricolor.

min.68 - GOOOOOL ROMANIA !!! Mutu transforma cu siguranta penaltiul !!!

min.67 - Penalti pentru Romania! Korcsmar il faulteaza in careu pe Mutu, iar Stark arata punctul cu var!

min.66 - In sfarsit, Piturca muta: iese Torje, intra Maxim.

min.63 - Szalai trimite cu capul aproape de poarta noastra. Ungurii sunt periculosi la aproape orice faza de atac, in timp ce noi ne numaram pe degetele de la o mana ocaziile.

min.60 - Dzsudzsak trimite putin pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.58 - Schimbare la unguri: intra Varga, iese Szabics.

INFO: Romania are mari probleme in atac! "Tricolorii" nu reusesc sa puna deloc in dificultate poarta aparata de Kiraly!

min.55 - Chiriches are o noua interventie perfecta.

min.53 - Goian rateaza interventia, insa Chiriches reuseste fabulos sa-i blocheze pe Szabics si Szalai!

min.52 - Kiraly prinde o centrare a lui Radu pentru Stancu, la care insa atacantul lui Orduspor a ratat startul.

min.47 - Chiriches se arunca la sacrificiu si blocheaza un sut foarte periculos al lui Szalai.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.43 - INCREDIBIL! INCREDIBIL! INCREDIBIL! Stancu a ratat cu toata poarta goala in fata! Torje a centrat din dreapta, iar jucatorul lui Orduspor "a reusit" sa rateze din doar 5 metri, cand poarta era goala!

min.41 - Kiraly iese si respinge cu capul din fata lui Stancu.

min.41 - Ungurii au noua ocazie! Dzsudzsak centreaza din dreapta, Hajnak suteaza, dar Pintilii blocheaza!

min.38 - Mutu preia bine in careul advers, suteaza, dar Kiraly prinde!

min.37 - Goian sare din nou pe langa minge, ca si la faza golului, iar Szalai e aproape de a face 2-0, tot cu capul.

INFO: Intr-un alt meci din grupa noastra, Turcia s-a impus cu 2-0 in Andorra si a ajuns la 6 puncte in clasament. Au marcat Inan (min.30) si Yilmaz (min.45)

min.34 - URIASA OCAZIE PENTRU ROMANIA! Stancu ii fura mingea lui Vanczak, ramane singur cu portarul, dar isi da cu stangul in dreptul si rateaza o marea ocazie de a egala situatia pe tabela de marcaj!

min.33 - Grozav trimite cu capul, dar fara pericol pentru poarta maghiara.

min.32 - Szalai trimite milimetric pe langa poarta noastra. Mare ocazie a gazdelor.

min.30 - Grozav scapa bine in banda dreapta, dar apoi isi prelungeste prea mult mingea si o scapa in afara.

INFO: Presingul maghiarilor ii pune in mare dificultate pe "tricolori", care ies cu greu din aparare.

min.29 - Pintilii trage de la 20 de metri, insa Kiraly e pe traiectoria mingii si retine.

min.25 - Chiriches respinge bine din fata lui Szalai.

min.19 - Torje se descurca excelent in partea dreapta, insa incheie faza cu un sut ce trece mult pe langa poarta lui Kiraly.

min.18 - Pe contraatac, Dzsudzsak trece pe langa golul de 2-0! Din fericire, Tamas a pus piciorul si a respins!

min.18 - Ocazie uriasa de gol pentru nationala noastra, cu Mutu in prim plan. Atacantul roman a recuperat o minge la 16 metri, a sutat, insa mingea a fost blocat de un aparator maghiar.

min.16 - GOL UNGARIA !!! Vanczak inscrie cu capul din 5 metri, dupa o lovitura libera executata excelent de Dzsudzsak !!!

min.12 - Tatarusanu iese din poarta si respinge din fata lui Szalai.

min.10 - Kiraly prinde in doi timpi un sut din voleu al lui Pintilii.

min.8 - Pinter trimite periculos de la mare distanta. Mingea trece de putin pe lanfa poarta noastra.

min.6 - Tatarusanu boxeaza bine la un prim corner al ungurilor.

INFO: Gazonul stadionului Ferenc Puskas din Budapesta e deplorabil.

21:30 - STARTUL PARTIDEI

ora 21:28 - Adrian Mutu e capitanul nationalei Romaniei la aceasta partida. "Briliantul" il poate depasi recordul de goluri marcate la nationala Romaniei detinut de Gica Hagi. "Regele" are 35, in timp ce "Briliantul" a punctat de 34 de ori pana acum.

ora 21:25 - Cele doua echipe au patruns pe teren, iar acum se intoneaza cele doua imnuri.

ora 21:05 - Costin Lazar s-a accidentat si nu va sta nici macar pe banca de rezerve in aceasta seara. Conform Digi Sport, mijlocasul lui PAOK e iesit din calcule chiar si pt intalnirea cu Olanda.

INFO: Iata echipele oficiale de start:

UNGARIA: Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pinter - Hajnal, Szabics, Dzsudzsak - Szalai.

ROMANIA: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Radu - Bourceanu, Pintilii - Torje, Grozav, Stancu - Mutu.

INFO: Mii de suporteri maghiari sunt prezenti in fata stadionului:

Nebunie la stadionul din Budapesta

INFO: Partida se joaca pe stadionul Ferenc Puskas din Budapesta si poate fi urmarita la televizor pe TVR 1.

INFO: Intalnirea se joaca fara spectatori, dupa ce Ungaria a fost suspendata si amendata ca urmare a unor scandari antisemite ale fanilor maghiari la meciul cu Israel.

INFO: Inaintea acestui meci, Ungaria si Romania se afla pe locul 2, respectiv 3 in clasamentul Grupei D, cu cate 9 puncte fiecare.

INFO: Avancronica partidei o puteti vedea accesand linkul de mai jos:

Ungaria - Romania, avancronica meciului

INFO: Va fi cea de-a 23-a intalnire intre cele doua nationale. Bilantul e in prezent in favoarea ungurilor, care au 12 victorii, in timp ce "tricolorii" au doar 5 succese. Celelalte cinci intalniri s-au terminat la egalitate. Totusi, nationala noastra s-a impus in ultimele patru dispute, iar Ungaria nu ne-a mai invins de 31 de ani!

ECHIPELE:

Rezerve: Guzmics, Elek, Liptak, Varga, Rudolf, Bogdan, Bode, Halmosi, Gyurcso, Patkai, Megyeri, Kovacs.

Antrenor: Sandor Egervari.

Rezerve: Pantilimon, Luchin, Rat, Grigore, Chipciu, Popa, Keseru, Rusescu, Tanase, Maxim, Gardos, Lung.

Antrenor: Victor Piturca.

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania).

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#LIVE Ungaria Romania, #Ungaria Romania in direct, #rezultat direct Ungaria Romania, #Ungaria Romania preliminarii Mondial , #preliminarii Cupa Mondiala