Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

Luni, 04 Septembrie 2017, ora 23:33
32199 citiri

Echipa nationala a Romaniei a ramas si fara ultima sansa de calificare la Cupa Mondiala din 2018 dupa ce a pierdut in Muntenegru, scor 1-0.

In meciul ultimei sanse, Christoph Daum a adoptat o tactica ultradefensiva, iar jocul a fost unul cu adevarat penibil din partea fotbalistilor nostri.

Meciul cu Muntenegru este doar ultimul dintr-o serie in care am fost departe de fotbalul adevarat, iar in curand este posibil sa scapam de selectionerul Christoph Daum, cel mai bine platit antrenor din istoria nationalei.

In confruntarea de luni, prima repriza a fost foarte slaba din partea jucatorilor nostri, cu Muntenegru mai mereu la carma.

In minutul 17 am scapat de putin de primirea unui gol, insa sutul lui Beciraj a trecut milimetric pe langa poarta lui Tatarusanu.

Dupa jumatate de ora de joc, Muntenegru chiar a bagat mingea in plasa, dar reusita lui Jovetici a fost anulata corect pentru o pozitie de ofsaid.

In schimb, Romania a trimis primul sut pe poarta in minutul 40, cand executia lui Chipciu din unghi a fost respinsa in corner.

In partea secunda, nationala noastra a continuat jocul lamentabil din prima repriza, in care parca nu incerca sa castige desi acesta era meciul ultimei sanse.

Daum si-a calcat pe inima si a mutat ofensiv abia in minutul 64, cand i-a introdus pe Stanciu si Baluta, dar jocul nostru nu si-a revenit.

Dimpotriva, Romania a incasat un gol in minutul 75, cand Jovetici s-a desprins din marcajul lui Chiriches si a inscris cu o lovitura de cap.

S-a terminat 1-0 pentru Muntenegru, iar Romania pierde dupa un meci in care nu si-a creat nici macar o ocazie reala de a marca.

Clasamentul grupei E arata astfel: 1. Polonia 19 puncte, 2. Muntenegru 16p, 3. Danemarca 16p, 4. Romania 9p, 5. Armenia 6p, 7. Kazahstan 2p.

Romania va mai disputa doua meciuri in aceste preliminarii, pe 5 octombrie cu Kazahstan pe teren propriu si pe 8 octombrie in deplasare in Danemarca.

MUNTENEGRU - ROMANIA 1-0

90+3 - Final de meci! Romania nu mai are sanse de calificare!

90 - 3 minute de prelungire. Ramaneti cu noi dupa final pentru a afla daca Daum isi da demisia de onoare.

90 - Stojkovici primeste cartonasul galben.

88 - Continua jocul lamentabil al Romaniei, care nu reuseste sa mai iasa din propria jumatate.

84 - Schimbare Muntenegru: Jankovici e inlocuit de Jovovici.

81 - Schimbare Romania: Hanca intra in locul lui Gaman.

78 - Nu ne revenim dupa primirea golului, Muntenegru domina copios.

75 - GOL MUNTENEGRU! Jovetici deschide scorul cu o lovitura de cap, de langa Vlad Chiriches!

70 - Schimbare Muntenegru: Mugosa intra in locul lui Ivanici.

68 - Contraatac al gazdelor, dar Beciraj centreaza gresit, in bratele lui Tatarusanu.

64 - Schimbari Romania: Baluta si Stanciu intra in locul lui Andone si Razvan Marin.

63 - Corner pentru Muntenegru, Tatarusanu iese bine si retine fara emotii.

60 - Chipciu trage din nou din unghi, mingea e deviata in corner.

58 - Avem momente mai bune de posesie, stam in jumatatea lor, dar nu punem poarta in pericol.

54 - Chiriches pierde o minge la marginea careului, Moti intervine bine si respinge.

54 - Vesovici vede cartonasul galben.

53 - Jovetici centreaza din partea dreapta, in bratele lui Tatarusanu.

49 - Ratam o sansa buna de atac, dupa o pasa gresita a lui Chipciu.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - 1 minut de prelungire.

41 - Muntenegru are o lovitura libera din marginea careului, insa Jovetici trage intr-un coleg.

40 - Primul sut pe poarta al Romaniei! Chipciu suteaza din unghi, dar mingea e boxata in corner de langa bara.

36 - Romania beneficiaza de un corner, executat de Maxim, ramas insa fara rezultat.

34 - Chipciu vede cartonasul galben pentru proteste.

31 - Razvan Marin trage mult pe langa poarta de la peste 30 de metri.

30 - GOL ANULAT Muntenegru! Jovetici incrie, dar reusita este anulata pentru o pozitie de ofsaid.

27 - Tatarusanu respinge in corner la un sut din afara careului trimis de Marusici.

21 - Chipciu trage peste poarta din opt metri, dupa o centrare a lui Benzar.

20 - Jovetici trage spectaculos din foarfeca, insa mingea se loveste de Chiriches.

19 - Maxim trage lamentabil din lovitura libera de la 35 de metri, mult peste poarta.

17 - Ce ocazie!!! Scapam de un gol ca si facut! Jovetici s-a distrat cu apararea noastra, ii trimite lui Beiraj, dar acesta suteaza putin pe langa din 10 metri!

14 - Tatarusanu retine in doi timpi un sut din marginea careului.

14 - Chipciu cade in careu si cere penalti, insa jocul continua.

12 - Inceput foarte slab de meci, nu se joaca mai nimic.

9 - Chipciu trage pe jos din afara careului, direct in blocaj.

6 - Moti primeste ingrijiri medicale dupa ce a fost calcat de un adversar, dar isi revine si continua.

4 - Inceput echilibrat de meci, cu multe greseli de ambele parti.

1 - A inceput meciul!

MUNTENEGRU: 1. Petkovic - 23. Marusic, 15. Savic, 6. Tomasevic, 2. Stojkovic - 20. Ivanic, 4. Vukcevic - 8. Jankovic, 10. Jovetic-cpt., 7. Vesovic - 11. Beciraj.

Rezerve: 12. Bozovic, 13. Mijatovic - 3. Jovovic, 5. Mijuskovic, 9. Mugosa, 14. Djordjevic, 16. Kojasevic, 17. Zverotic, 18. Haksabanovic, 19. Kosovic, 21. Klimenta, 22. Savicevic

ROMANIA: 12. Tatarusanu - 2. Benzar, 6. Chiriches-cpt., 4. Moti, 3. Tosca - 15. Gaman, 18. Marin - 7. Chipciu, 10. Maxim, 19. Stancu - 9. Andone.

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Nita - 5. Tiru, 11. Popa, 13. Baluta, 14. Ivan, 17. Deac, 20. Hanca, 21. Ganea, 22. Filip, 23. Stanciu

Echipa noastra nu poate conta in aceasta partida pe Mihai Pintilii si Eric Bicfalvi.

In partida tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, 1-1, la Cluj.

Clasamentul inaintea acestei etape arata astfel: 1. Polonia 16 puncte, 2. Muntenegru 13p, 3. Danemarca 13p, 4. Romania 9p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p.

Meciul este televizat de postul TVR 1.

Citeste aici avancronica meciului dintre Muntenegru si Romania

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Muntenegru Romania, #Muntenegru Romania live, #Muntenegru Romania direct, #televizare Muntenegru Romania, #Romania Muntenegru LIVE , #preliminarii Cupa Mondiala