Romania, victorie in Estonia! Debut perfect in preliminariile Mondialului din 2014 (Video)

Vineri, 07 Septembrie 2012, ora 22:50
14800 citiri

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a debutat cu o victorie in preliminariile Campionatului Mondial din 2014, "tricolorii" trecand cu scorul de 2-0 de reprezentativa Estoniei.

Intalnirea de la Tallin a inceput cu o mare ocazie a gazdelor, Oper pivotand frumos pe langa Chiriches in minutul 7 si sutand la o palma de bara portii lui Lobont. 5 minute mai tarziu a venit si singura ocazie "tricolora" din prima parte, Tanase sutand in bratele lui Pareiko din afara careului.

A urmat o jumatate de ora de joc haotic, ambele formatii facand tot posibilul pentru a demonstra ca fotbalul le este destul de strain.

S-a gresit nejustificat de mult, din tabara noastra "remarcandu-se" Marica, Lazar, Rat si Matel.

Partea secunda a fost una complet diferita pentru trupa lui Piturca. Desi a inceput la fel de slab ca prima, golul a venit la 10 minute de la revenirea de la cabine.

Marica a reusit sa faca o faza foarte buna in careul advers dupa care a pasat in gura portii, de unde Torje a indeplinit o simpla formalitate. Piturca si-a retras apoi usor echipa, preferand sa cedeze posesia gazdelor si sa incerce arma contraatacului.

Aceasta arma s-a dovedit a fi eficienta in minutul 76, atunci cand Marica a inscris pentru 2-0 dupa o combinatie de efect cu Torje.

Ultimele minute au apartinut "tricolorilor", care, profitand de caderea totala a adversarilor, au pasat dezinvolt pana la fluierul de final.

Pentru baietii lui Piturca urmeaza un nou meci din preliminarii marti, atunci cand vor intalni Andorra pe National Arena din Bucuresti.

Meciul Estonia - Romania a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!! Debut perfect pentru Romania !!!

Min.90+1 Schimbare Romania: Gaman intra in locul lui Goian.

INFO: Scene amuzante pe margine, acolo unde Adi Popa asteapta sa intre pe teren. Numai ca arbitrul de rezerva a blocat schimbarea din cauza accidentarii lui Goian.

Min.84 Schimbare Romania: Marius Niculae intra in locul lui Marica.

Min.79 Torje suteaza din lovitura libera, Pareiko retine.

Min.78 Cartonas galben pentru Marica.

Min.76 GOOOOOOOL ROMANIA !!! Combinatie buna intra Marica si Torje, primul primeste o pasa in interiorul careului si inscrie cu un sut la coltul lung.

Min.72 Ce ocazie! Marica patrunde in partea dreapta, incearca un sut la coltul lung, dar trimite putin pe langa buturile estonienilor.

Min.68 Minute bune de dominatie stearsa a gazdelor.

INFO: 7.236 de spectatori asista la partida.

Min.62 Schimbare Romania: Pintilii intra in locul lui Lazar.

INFO: In celelalte meciuri din Grupa D, Ungaria conduce Andorra cu 2-0, iar Olanda are 1-0 cu Turcia.

Min.59 "Tricolorii" au facut pasul inapoi si acum gazdele conduc jocul.

Min.55 GOOOOOOL ROMANIA !!! Grozav il lanseaza pe culoar pe Marica, atacantul lui Schalke reuseste sa trimita in fata portii dintre doi adversari, iar Gabi Torje inscrie cu un sut sec, din 2 metri!

Min.51 Marica deviaza un balon pentru Grozav, acesta patrunde in careu si suteaza aproape paralel cu poarta Estoniei.

Min.50 Romanii din tribune se dau in spectacol, aprinzand mai multe torte si petarde.

Min.48 Marica incearca un sut de la 20 de metri, insa trimite pe langa poarta estonienilor.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Estonia: Lindpere intra in locul lui Ojamaa.

____________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45 Cartonas galben pentru Grozav.

MIn.44 Ne indreptam spre pauza dupa o repriza chinuita a nationalei Romaniei.

INFO: Intr-un meci din grupa Romaniei, Ungaria a deschis scorul in Andorra.

Min.39 Torje patrunde bine in centru, paseaza la Marica, in dreapta, dar varful lui Schalke se pierde si suteaza in blocaj!

Min.36 Ocazie buna pentru gazde, insa Oper este blocat in extremis de Goian.

Min.35 Tanase este cel mai certat jucator roman, el avand "bafta" sa joace in zona bancii de rezerve.

Min.33 Incursiune foarte buna a lui Torje, in banda dreapta, dar mijlocasul lui Granada este blocat.

Min.28 Marica pare mana moarta in ofensiva, gresind majoritatea paselor pana acum.

Min.24 Romania e, in continuare, incapabila sa ameninte poarta estonienilor.

Min.19 Combinatie de efect intre Marica si Grozav, atacantul Petrolului sutand totusi mult peste poarta.

Min.15 Torje incearca un sut din afara careului, insa trimite mult pe langa.

Min.14 Torje incearca o centrare, dar trimite in gheata unui adversar. Piturca este exasperat pe margine!

Min.12 Bourceanu executa destul de bine o lovitura de la colt, balonul ajunge la Tanase care suteaza din 15 metri! Pareiko retine fara probleme.

Min.7 Ce ocazie! Oper primeste in 16 metri, pivoteaza pe langa Chiriches si suteaza milimetric pe langa poarta!

Min.6 Romania domina primele minute din aceasta intalnire, insa nu ameninta poarta adversa.

Min.3 O prima actiune buna pentru nationala noastra, numai ca Marica este surprins in offside.

Min.1 A INCEPUT MECIUL !!!

INFO: 11 grade Celsius sunt pe stadionul din Tallin.

INFO: Destul de frig in Estonia la aceasta ora, senzatia fiind amplificata de vantul care sufla suficient de tare.

INFO: "Tricolorii" vor fi sustinuti in Estonia de o micuta galerie formata din aproximativ 50-60 de fani.

INFO: Romania face parte din Grupa D a preliminariilor, alaturi de Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia si Andorra.

INFO: Intalnirea este transmisa in direct pe postul TVR1.

Estonia: Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dimitrijev - Puri, Vunk, Vassilijev - Ojamaa, Oper.

Selectioner: Tarmo Ruutli

Rezerve: Kotenko, Lepmets, Kruglov, Rahn, Sisov, Barengrub, Lindpere, Kink, Saag, Purje, Mosnikov, Voskoboinikov.

ROMANIA: Lobont - Matel, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu, Lazar - Torje, Grozav, Tanase - Marica.

Selectioner: Victor Piturca

Rezerve: Tatarusanu, Pantilimon, Luchin, Ad. Popa, Rusescu, Voiculet, Gaman, M. Niculae, Pintilii, Maxim, D. Grigore, Salageanu.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. ”PNL-PSD continuă acapararea statului român”
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Romania Estonia rezultat, #Estonia Romania LIVE, #meciuri Romania LIVE, #Romania preliminarii Cupa Mondiala 2014 , #preliminarii Cupa Mondiala