2-2 intre Romania si Franta

Sambata, 11 Octombrie 2008, ora 23:35
12039 citiri

Reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Frantei au terminat la egalitate sambata seara, scor 2-2, intr-un meci disputat la Constanta si care a contat pentru Grupa a 7-a a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2010.

Golurile intalnirii au fost marcate de Florentin Petre (min.6) si Dorin Goian (min.17) pentru Romania, respectiv Ribery (min.37) si Gourcuff (min.69) pentru Franta.

Desi am condus cu 2-0, am putea spune ca am castigat un punct, dupa ce Franta a dominat partida, cu exceptia primelor 20 de minute.

Intalnirea disputata cu casa inchisa la Constanta a inceput cum nu se putea mai bine pentru tricolori, care aveau sa deschida scorul in minutul 7, atunci cand Florentin Petre a profitat de o greseala a francezilor si a marcat cu exteriorul, din interiorul careului.

A venit apoi o mare ocazie a trupei antrenate de Domenech: Gourcuff a sutat pe langa poarta din 10 metri, dupa ce a primit o pasa de la cel mai bun jucator al francezilor, Franck Ribery.

Minutul 17 a adus golul doi al intalnirii, marcat tot de ai nostri, de data asta prin Goian. Fundasul stelist a reluat cu capul excelent la un corner executat de marcatorul primului gol, Florentin Petre. Din pacate, la bucuria de dupa gol, "Goe" si-a scos tricoul si a primit un cartonas galben, care il va face sa rateze urmatorul meci, cel cu Serbia.

2-0 dupa 17 minute si deja lumea incepea sa uite umilinta suferita cu Lituania si chinul prin care am trecut in Feroe. Dar francezii abia acum incepeau jocul.

Dupa numeroase ocazii la poarta lui Lobont, reprezentativa "Cocosului Galic" a reusit golul , prin neobositul Ribery, care l-a invins pe goalkeeperul roman in urma unei combinatii excelente cu Gourcuff. Asta se intampla in minutul 37.

Pana la pauza mai trebuie amintita si ocazia lui Mutu, acesta reluand cu capul, din 5 metri, peste poarta aparata de Mandanda, dupa o faza superba facuta de debutantul Muresan.

In repriza a doua, Romania practic n-a jucat, trecand mijlocul terenului de mai putin de 15 ori. Iar golul care avea sa aduca egalitatea pe tabela de marcaj avea sa vina in minutul 69, atunci cand mijlocasul lui Bordeaux, Gourcuff, l-a executat pe Lobont cu un sut de la vreo 30 de metri.

De Bleeckere a fluierat, in cele din urma, finalul partidei si finalul unei a doua reprize de cosmar pentru romani.

Astfel, dupa trei etape jucate in Grupa a 7-a a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2010, Romania are doar 4 puncte.

Pentru romani urmeaza meciul cu nationala Serbiei, care va avea loc pe 23 martie 2009.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Frantei, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010.

Desfasurarea meciului:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90 - O noua schimbare la francezi: iese Ribery, intra Briand.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu doua minute.

min.89 - Goalkeeperul francez retine si cetrarea lui Marica.

min.86 - Mandanda prinde centrarea lui Costea.

min.81 - Uriasa ocazie a francezilor! Ribery, din 6 metri, singur, a tras putin pe langa poarta aparata de Lobont!

min.80 - Benzema suteaza peste poarta, de la vreo 20 de metri.

min.78 - Lobont retine reluarea pe spate a lui Henry.

min.75 - Dubla schimbare in nationala noastra: ies Mutu si Petre, intra Costea si Bucur.

INFO: In celalalt meci al grupei, Serbia a invins Lituania, cu 3-0 (Ivanovic '6, Krasic '34, Zigic '82).

min.69 - GOL FRANTA !!! Gourcuff egaleaza cu un sut de la 30 de metri care a lovit bara transversala si a intrat in plasa portii noastre. Si Lobont are partea lui de vina !!!

min.67 - Goian respinge dupa o noua actiune excelenta a magnificului Ribery.

min.64 - LOBONT INTERVINE MIRACULOS !!! Goalkeeperul roman a scos fenomenal doua suturi pe care scria gol, trimise de Henry, respectiv Toulalan !!!

min.63 - Galben pentru Toulalan.

min.60 - Lobont retine lovitura de cap a lui Benzema, trimisa de la 16 metri.

min.57 - Tamas il blocheaza foarte bine pe Evra, angajat excelent de Henry.

*Meciul si-a pierdut din ritm.

min.47 - Lobont retine sutul lui Ribery, de la 18 metri.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE !!!

----------------------------------------------------------

min.45+1 - PAUZA !!!

min.45 - Un minut de prelungire.

min.45 - CE OCAZIE AM AVUT !!! Actiune superba a tricolorilor, cu Muresan in prim plan, care a centrat, iar Mutu a reluat milimetric peste poarta !!!

min.42 - Cartonas galben pentru Boumsong.

min.40 - Tamas il blocheaza la timp pe Henry, care se pregatea sa trimita un sut de la 16 metri.

min.38 - Prima schimbare in nationala "Cocosului Galic": iese Malouda, intra Benzema.

min.37 - GOL FRANTA !!! Ribery incheie cu gol o faza superba a francezilor !!!

min.35 - "Pisica" intervine fantastic la un sut din 8 metri trimis de Henry, dupa o iesire gresita la offside a fundasilor nostri.

min.32 - Ribery se arunca in careu si cere un penalty, insa arbitrul, din fericire, vede bine faza si nu acorda nimic.

min.31 - Henry rateaza o preluare care l-ar fi lasat singur cu Lobont.

min.27 - Lobont respinge un corner executat de Gourcuff.

INFO: In celalalt meci al grupei, la pauza, Serbia - Lituania 2-0 (Ivanovic '6, Krasic '34).

min.23 - Mandanda retine cornerul executat de Florentin Petre.

min.22 - Toulalan trage, de la 25 de metri, mult pe langa poarta lui Lobont.

*INCEPUT SENZATIONAL AL TRICOLORILOR !!!

min.18 - Din pacate, Goian a primit cartonasul galben dupa ce si-a scos tricoul, el urmand sa absenteze de la urmatoarea partida, impotriva Serbiei.

min.17 - GOOOOOOLLLLLLLL ROMANIA !!! Goian inscrie cu capul, in urma unui corner executat de Florentin Petre !!!

min.16 - Faza superba a tricolorilor: Mutu a centrat de pe dreapta pana la Marica, iar sutul acestuia a fost deviat de un adversar putin peste poarta.

min.13 - Mare ocazie a francezilor! Ribery i-a pasat excelent lui Gourcuff, iar mijlocasul lui Bordeaux a sutat, din interiorul careului nostru, in plasa laterala.

min.11 - Dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, Mutu suteaza in zid.

min.10 - Chivu centreaza de pe stanga, iar Petre suteaza din interiorul careului direct in mana lui Evra, insa arbitrul nu acorda nimic.

min.6 - GOOOOOOOLLLLL ROMANIA !!! Florentin Petre inscrie cu un sut cu exteriorul, din interiorul careului francez, dupa ce mingea a ajuns cu noroc la el !!!

min.5 - Mutu intercepteaza o minge la mijlocul terenului, avanseaza spre careul francezilor, insa este deposedat de Boumsong.

min.2 - Tamas respinge centrarea lui Ribery.

HAI ROMANIA !!!

INCEPUTUL MECIULUI !!!

INFO: Vieira s-a accidentat la incalzire, iar locul lui in primul 11 a fost luat de Alou Diarra.

INFO: Rezervele nationalei antrenate de Victor Piturca sunt: Pantilimon, Sapunaru, Dorel Stoica, Gaman, Aliuta, Costea si Gigel Bucur.

Echipele:

ROMANIA: Lobont - Ogararu, Goian, Tamas, Rat - Chivu, Muresan - Fl. Petre, Cocis, Mutu - Marica.

Antrenor: Victor Piturca.

FRANTA: Mandanda - Sagna, Abidal, Boumsong, Evra - Ribery, Diarra, Toulalan, Malouda - Gourcuff - Henry.

Antrenor: Raymond Domenech.

Arbitru: Frank De Bleeckere (Belgia)

Arbitri asistenti: Peter Hermans, Alex Verstraeten (Belgia)

Arbitru de rezerva: Luc Wouters (Belgia)