Adio calificare! Romania, invinsa clar in Franta

Joi, 10 Noiembrie 2011, ora 23:37
6112 citiri

Nationala de tineret a Romaniei a pierdut, scor 0-3, meciul disputat joi, in deplasare, cu selectionata similara a Frantei si mai are doar sanse teoretice de calificare la Campionatul European din 2013.

Desi avea nevoie de victorie, Emil Sandoi a inceput partida din Franta cu un singur varf veritabil, Bus, intr-o formula 4-5-1, limitand inca din start posibilitatile ofensive ale echipei.

Francezii s-au instalat rapid in jumatatea adversa, dar "tricolorii" mici au echilibrat jocul dupa primele minute si chiar au amenintat in cateva randuri poarta lui Ahamada, insa mai mult pe contraatac.

Gazdele au dominat finalul primei reprize si au deschis scorul prin Cabella, in minutul 38, in urma unei neintelegeri dintre Rapa si portarul Pena. Jocul Romaniei parea insa promitator.

Elevii lui Sandoi nu s-au trezit dupa iesirea de la vestiare, iar "Cocosii" au impus ritmul si in partea secunda, dubland avantajul de pe tabela in minutul 73, cand Lacazette a scapat pe contraatac si l-a invins pe Pena.

Scorul a devenit 3-0 cu 10 minute inainte de final, Corchia inscriind cu o executie superba de la marginea careului direct din lovitura libera.

Romania a incheiat partida in 10 oameni, Grozav fiind eliminat in minutul 88 pentru cumul de cartonase galbene. Atacantul intrase pe teren la pauza.

5. Letonia 4 meciuri - 0 puncte.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre reprezentativele de tineret ale Frantei si Romaniei contand pentru preliminariile Campionatului European din 2013.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL DE MECI! ROMANIA PIERDE FARA DREPT DE APEL IN FRANTA!

Min.88 Grozav este eliminat! Atacantul se arunca in careu incercand sa obtina un penalti si primeste cel de-al doilea cartonas galben!

Min.84 Jucatorii echipei gazda continua sa atace si trec destul de usor prin defensiva formatiei pregatite de Emil Sandoi.

Min.80 GOL FRANTA! Corchia inscrie direct din lovitura libera cu o executie superba!

Min.77 Inca o schimbare la gazde: Monrose intra in locul lui Cabella.

Min.74 Schimbare Franta: Sanogo intra in locul lui Lacazette.

Min.73 GOL FRANTA! Lacazette scapa singur cu Pena si inscrie pentru 2-0!

Min.72 Sandoi face ultima schimbare: Buhusi intra in locul lui Matei, ultimul fiind inexistent in repriza secunda.

Min.70 Rateaza si Guilavogui, sutul acestuia trecand alaturi.

Min.69 Cabella suteaza de la 20 de metri, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.65 Lacazette si Sunu combina spectaculos in preajma careului romanesc, ultimul suteaza din unghi, iar Pena respinge in corner cu un reflex de zile mari.

Min.63 Prima schimbare si la francezi: Bulot ii ia locul lui Kakuta.

Min.62 Rapa centreaza excelent pentru Grozav, Corchia intervine si indeparteaza pericolul.

Min.60 Grozav il faulteaza pe Cabella si este avertizat.

Min.58 O noua schimbare pentru Romania: Mustata intra in locul lui Muth, accidentat.

Min.55 Rapa opreste un balon cu mana si primeste cartonasul galben.

Min.49 Beta se resimte dupa un fault dur.

Min.46 Sandoi face prima schimbare: Grozav intra in locul lui Enache.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

--------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.45 Ahamada iese excelent pe centrare si retine din fata lui Bus.

Min.43 Alexe trimite spre Bus in marginea careului, dar ultimul nu alearga dupa minge, crezand ca este in ofsaid.

Min.38 GOL FRANTA! Cabella inscrie din pasa lui Lacazzette dupa o greseala comisa de Rapa si Pena!

Min.34 Francezii domina jocul de minute bune, Romania se zbate sa iasa din propria jumatate.

Min.32 Pena intervine la o centrare pe jos a francezilor.

Min.29 Mladen trimite spre poarta dintr-o lovitura libera de pe dreapta, balonul trece peste.

Min.22 Un contraatac al francezilor se incheie cu sutul pe langa poarta al lui Kakuta.

Min.19 Maxim il gaseste pe Bus in careu, insa portarul Ahamada intervine excelent si respinge.

Min.18 Bus se resimte dupa un duel aerian, dar se ridica si continua partida.

Min.15 Francezii trimit baloane lungi spre careului lui Pena, insa fundasii lui Sandoi se descurca excelent.

Min.12 Corchia urca periculos pe flancul drept si centreaza in careu, dar Muth indeparteaza pericolul.

Min.10 Pasa buna pentru Bus pe contraatac, dar portarul francezilor iese dintre buturi si respinge.

Min.6 Maxim scoate o lovitura libera la 30 de metri de poarta adversa, dar aceasta ramane fara rezultat.

Min.2 Francezii executa deja cea de-a doua lovitura de colt! "Cocosii" au intrat foarte hotarati pe teren.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Se intoneaza imnurile nationale.

INFO - Cele doua formatii au intrat pe teren.

Franta: Ahamada - Corchia, Mavinga, Mirin, Varane - Guilavogui, Cabella, Coquelin, Lacazette - Kakuta, Sunu;

Romania: Pena - Beta, Muth, Ilie, Rapa - Enache, Maxim, Matei, Alexe, Mladen - Bus.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Romania Euro 2013, #Romania Franta Euro 2013, #Romania calificare Euro 2013 , #stiri Nationala Romaniei