Romania pierde cu Muntenegru, dar se califica in grupele principale ale CE de handbal feminin

Vineri, 07 Decembrie 2012, ora 22:42
10233 citiri

Nationala Romaniei a suferit, vineri, prima infrangere la Campionatul European de handbal feminin, pierzand meciul disputat in compania Muntenegrului, scor 20-23.

Dupa victoria timida cu Islanda, "tricolorele" au abordat curajos meciul cu Muntenegru si, dupa un sfert de ora echilibrat pe tabela, elevele lui Tadici au reusit sa se desprinda chiar si la trei goluri diferenta.

Beneficiind de aportul senzationalei Paula Ungureanu, Romania a intrat in avantaj la pauza, scor 10-9, chiar daca pe finalul primei reprize a mai pierdut din avansul castigat pe parcurs.

Jocul nationalei noastre n-a mai curs la fel de bine in partea secunda, iar dupa numai trei minute muntenegrencele au reusit sa refaca diferenta de doua goluri si sa treaca in avantaj pentru prima data dupa jumatate de ora.

"Tricolorele" au egalat pentru ultima data in minutul 40, dupa care jocul a curs in avantajul ex-iugoslavelor, acestea mentinandu-se la conducere pana in final.

Partida s-a incheiat 20-23, iar Romania a inregistrat prima infrangere la Campionatul European din Serbia, terminand grupa cu trei puncte obtinute dintr-o victorie cu Islanda si o remiza cu Rusia.

Clasamentul final in Grupa D:

1.Muntenegru - 6 puncte

2.Rusia - 3 punct

3.ROMANIA - 3 puncte

--------------------------

4.Islanda - 0 puncte

In ciuda infrangerii, "tricolorele" au obtinut calificarea in faza grupelor principale acolo unde vor intalni Ungaria, Spania si Germania.

Ati urmarit, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele feminine de handbal ale Romaniei si Muntenegrului, din etapa a treia a Grupei D a Campionatului European din Serbia.

Desfasurarea partidei:

Romania - Muntenegru 20-23

22:42 Final de meci! Romania sufera prima infrangere la Campionatul European!

Min.59 Neagu arunca in blocaj.

Min.59 Cere si antrenorul Muntenegrului time-out.

Min.58 Marcheaza si Knezevici pentru Muntenegru.

Min.57 Gol Manea si mai avem doua minute sa recuperam diferenta de doua goluri.

Min.57 Gheorghe Tadici cere out.

Min.56 Muntenegrencele refac diferenta de trei puncte.

Min.55 Gol Neagu!

Min.55 Bulatovici inscrie din nou si ne apropiem de prima infrangere.

Min.54 Time out cerut de Muntenegru.

Min.54 Inscrie Geiger si ne apropiem la doua goluri.

Min.53 Tadici e un pachet de nervi si gesticuleaza nervos catre arbitri.

Min.52 Muntenegru se distanteaza la trei goluri.

Min.52 Meirosu arunca din nou in portarul advers.

Min.49 Gol si pentru Bulatovici. 17-19.

Min.49 Bradeanu finalizeaza impecabil si ramanem in lupta.

Min.48 Gol Muntenegru! Romania e condusa cu 16-18.

Min.47 Inca un gol pentru Meirosu si ne apropiem din nou la un gol.

Min.47 7 metri pentru Muntenegru. Talida Tolnai intra in poarta si apara!

Min.46 Geiger puncteaza si ne mentine in lupta.

Min.45 Ex-iugoslavele se distanteaza la trei puncte.

Min.45 Gol pentru Muntenegru si eliminare pentru Romania.

Min.44 Meirosu reduce diferenta la un gol.

INFO - Extrem de nemultumit antrenorul nostru, care cere mai multa atentie in defensiva.

Min.42 Gheorghe Tadici cere time-out.

Min.42 Dokici inscrie pe contraatac si scorul devine 13-15.

Min.42 Bulatovici isi duce din nou echipa in avantaj.

Min.40 Gooool Geiger! Egalam cu 20 de minute inainte de final!

Min.37 Inscrie si Nechita si revenim la un gol in spate.

Min.37 Bulatovici apare surprinzator pe semicerc si marcheaza. Muntenegru conduce in premiera cu doua goluri.

Min.36 Inca o interventie fenomenala a portaritei noastre!

Min.35 Ungureanu respinge la aruncarea lui Dokici.

Min.34 "Tricolorele" trag din nou in portartul advers. E a treia oara in aceasta repriza!

Min.33 Muntenegru trece in cele din urma in avantaj.

Min.33 Apara Paula Ungureanu intr-un moment important.

Min.32 Inca o lovitura de pedeapsa pentru Muntenegru si scorul devine egal.

Min.31 Knezevici inscrie de la 7 metri.

Min.31 Nechita reface diferenta la doua goluri.

22:02 - Incepe repriza secunda.

--------------------------------------

21:52 - Se incheie prima repriza.

Min.29 Bara Romania!

Min.29 Paula Ungureanu are inca o interventie senzationala.

Min.29 Manea inscrie pe contraatac si revenim la conducere.

Min.28 Scorul devine 9-9 dupa un atac rapid al muntenegrencelor.

Min.27 Dokici finalizeaza excelent si conducem cu un singur punct.

Min.26 Antrenorul Muntenegrului cere time-out.

Min.26 Meirosu loveste bara!

Min.25 Bulatovici e de neoprit si scorul devine 9-7.

Min.23 Meirosu inscrie la primul atac dupa reluarea partidei.

Min.22 Tadici cere time-out.

Min.22 Muntenegru reduce rapid din diferenta.

Min.22 Inca un gol pentru Bradeanu si conducem cu 8-5.

Min.20 Inscrie si Muntenegru dupa noua minute!

Min.19 Lazovici loveste transversala si scapam din nou de gol.

Min.18 Golul marcat de Geiger ne distanteaza la trei puncte.

Min.16 Scapam cu mult noroc dupa un atac al muntenegrencelor.

Min.14 Inscrie Bradeanu si conducem pentru prima oara cu doua goluri.

Min.13 Ungureanu blocheaza aruncarea lui Lazovici.

Min.13 Geiger arunca in forta si revenim la conducere.

Min.12 Romania marcheaza, dar golul este anulat pentru fault in atac.

Min.11 Scorul redevine egal, 4-4.

Min.10 Bradeanu inscrie din nou de la 7 metri.

Min.8 Ungureanu apara in fata lui Bulatovici!

Min.8 7 metri pentru Muntenegru si eliminare pentru Romania.

Min.8 Bara Romania!

Min.7 Egaleaza muntenegrencele.

Min.6 Bradeanu inscrie cu o aruncare impecabila de la 9 metri!

Min.6 Muntenegru marcheaza in inferioritate si scorul devine 2-2.

Min.5 Bradeanu inscrie si duce Romania in avantaj.

Min.5 Sapte metri pentru Romania la patrunderea Cristinei Neagu.

Min.4 Cristina Neagu restabileste egalitatea.

INFO - "Tricolorele" sunt sustinute din nou de cateva sute de fani.

Min.3 Muntenegru deschide scorul.

Min.2 Paula Ungureanu apara la prima aruncare pe spatiul portii a muntenegrencelor.

Min.1 Cele doua echipe rateaza primele atacuri.

21:15 - Incepe partida.

INFO - Romania este deja calificata in faza grupelor principale indiferent de rezultatul partidei.

INFO - La TV, partida poate fi urmarita in direct pe TVR 2.

INFO - In primele doua etape, Romania a remizat cu Rusia, scor 21-21, si a invins Islanda, scor 22-19.

INFO - Lotul nationalei Romaniei pentru aceasta partida:

Portari: Paula Ungureanu (Oltchim), Talida Tolnai (Uskudar - Turcia) si Mihaela Smedescu (Baia Mare);

Jucatoare: Adriana Nechita (Oltchim), Magdalena Paraschiv ("U" Cluj), Iulia Curea (Oltchim), Nicoleta Dinca ("U" Cluj), Ionela Stanca (Oltchim), Oana Manea (Oltchim), Crina Pintea (HC Zalau), Cristina Neagu (Oltchim), Adina Meirosu (Oltchim), Adriana Tacalie (Corona), Clara Vadineanu ("U" Cluj), Aurelia Bradeanu (Oltchim) si Melinda Geiger (HCM Baia Mare).

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. ”PNL-PSD continuă acapararea statului român”
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Romania Muntenegru CE handbal, #Romania infrangere Muntenegru handbal, #Romania grupe principale CE , #stiri Nationala Romaniei