Campionatul Mondial de handbal: Rusia a cucerit medaliile de bronz, iar Romania va da piept cu Norvegia in turneul preolimpic

Duminica, 15 Decembrie 2019, ora 11:56
9058 citiri

Rusia a castigat finala mica de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia, astfel incat Romania va intalni si Norvegia la turneul preolimpic de calificare pentru JO 2020 de la Tokyo, nordicele incheind pe locul 4 aceasta editie.

Nationala lui Ambros Martin, fostul selectioner al Romaniei, a invins nordicele cu scorul de 33-28, asigurandu-si medalia de bronz, la 3 ani dupa aurul de la JO 2016 de la Rio.

Norvegia este formatia care a inceput mai bine totusi meciul de la Kumamoto, avand un 3-0 ingrijorator pe tabela pentru Senn si compania. Fetele lui Martin s-au montat insa rapid, au inceput combinatii rapide pe extrema si le-au valorificat pe Vyakhireva, Senn, Managarova sau Fomina.

In minutul 11, Rusia a revenit pe tabela, a egalat in premiera, la sapte, iar de acum a inceput dominarea. Deja in minutul 18, de la 0-3 in debut, Rusia avea ea trei goluri avans, 12-9.

Chiar si cu o Oftedal sau Waade sau o Herrem, fosta jucatoare de la HCM Baia Mare, in mare forma, Norvegia nu s-a putut apropia prea mult pe tabela de estice si a incheiat prima repriza la un deficit de trei goluri, 15-18.

Rusia a continuat sa domine serios si partea secunda, mezina Mikhaylicenko a iesit si ea la rampa cu cateva torpile de la 9 metri, Prolova si Bobrovnikova si-au facut si ele datoria si totul s-a incheiat normal, meritat am spune pentru rusoaice, care au castigat o medalie de bronz si ne-au trimis Norvegia in turneul nostru preolimpic din 19-22 martie.

Vom mai intalni acolo si Muntenegru, dar si Coreea de Nord, iar pentru a merge la JO 2020, trebuie sa terminam intre primele 2 din aceasta grupa. Cel mai probabil, gazda turneului va fi Norvegia. Rusia merge in turneul preolimpic de calificare intr-o grupa cu Serbia, Ungaria si China.

Finala mare de la CM va avea loc de la 13.30, tot duminica, intre Spania si Olanda si va fi de asemenea LIVE pe Ziare.com.

Romania a terminat pe locul 12 actuala editie de Campionat Mondial.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Rusia castiga finala mica pentru bronz la CM, dupa 33-28 cu Norvegia!

Min.58: Gol frumos in inferioritate Norvegia, -3 acum, iar Ambros Martin cere time-out.

Min.55: Mai putin de 5 minute pana la final, acelasi deficit pentru Norvegia.

Min.53: Norvegia are o dubla superioritate numerica acum, -4 pe tabela.

Min.51: Inca putin pana la final, Rusia are atacul si se poate duce din nou la 5 goluri avans.

Min.48: Norvegia vine acum la 3 goluri, inca un gol al lui Oftedal.

Min.46: 27-22 acum scorul, Rusia pare scapata in castigatoare.

Min.42: Vyakhireva marcheaza de la 7 metri, 5 goluri avans din nou pe tabela Rusia.

Min.40: Gol marcat de Norvegia, ramand fetele in rosu si albastru la 3 goluri in spate.

Min.38: Oftedal marcheaza dupa o incursiune impetuoasa, 3 goluri la rand pentru nordice!

Min.36: Cinci goluri avans pentru Rusia, dominare categorica a fetelor lui Martin.

Min.34: Se duc din nou la 4 goluri rusoaicele, marcheaza Managarova de pe extrema.

Min.32: Norvegia incepe mai bine cu gol marcat in mitanul secund.

Incepe partea secunda!

Final de prima repriza, 18-15 pentru Rusia, aproape de bronzul mondial fetele lui Ambros Martin.

Min.27: Ramane acest avantaj de plus 3, dar Rusia are din nou inferioritate numerica.

Min.25: Fomina, gol de pe pivot, 3 goluri in plus au rusoaicele.

Min.24: 15-12, Herrem, fosta jucatoare de la HCM Baia Mare, marcheaza frumos cu lob de pe extrema stanga.

Min.22: Revine Norvegia putin, 11-13, profitand e drept si de o eliminare a fetelor din Est, de 2 minute.

Min.20: Rusia incepe sa domine si Malasenko puncteaza si ea, 13-9. De peste 5 minute Norvegia nu reuseste sa inscrie.

Min.18: Si de la 3-0 pentru Norvegia, este acum 12-9 pentru Rusia, Vyakhireva marcheaza un gol spectaculos.

Min.17: Se duce pentru prima data Rusia la doua goluri.

Min.16: Conduce Rusia din nou, tanara Mikhailicenko a intrat de pe banca si a nimerit un trasor de la 9 metri.

Min.15: 9-9 acum, se merge cap la cap, tocmai am asistat la un time-out al nordicelor.

Min.11: Makeeva egaleaza de pe pivot, Rusia revine in acest joc asadar.

Min.10: Gol superb cu bolta de la 7 metri, marcat de Senn.

Min.9: Waade mai puncteaza un gol si Norvegia revine la avantaj de plus 2, 6-4.

Min.8: Ana Senn marcheaza si Rusia vine la un singur gol.

Min.7: Marcheaza in fine si Rusia, Prolova si Bobrovnikova puncteaza pe tabela.

Min.5: Hansen duce scorul la 3-0, apoi Norvegia primeste prima eliminare din partida, Sohlberg sta 2 minute pe tusa.

Min.4: Gol superb de la distanta, peste 9 metri, a lui Waade, 2-0 pentru ele, inceput ezitant al rusoaicelor.

Min.2: Inceput bun pentru nordice, gol Brattset de pe pivot, 1-0.

Incepe partida!

10.28: Avem primele imagini de la Kumamoto. Ne pregatim de start pentru aceasta finala mica. Il revedem pe fostul nostru selectioner, ibericul Martin Ambros, actual tehnician al Rusiei.

Rusia - Norvegia este finala mica poate surprinzatoare de la acest Mondial asiatic, toata lumea vazand acest meci de fapt drept marea finala pentru medalia de aur. Cele doua au pierdut insa in semifinale de la echipe mai slab cotate, Rusia in dauna Olandei, scor 33-32, iar Norvegia a pierdut cu Spania, 22-28.

Rusia este campioana olimpica en-titre, in timp ce Norvegia este multipla campioana europeana, mondiala si olimpica.

Trebuie spus ca Romania va evolua in turneul preolimpic de calificare la JO 2020 de la Tokyo cu invinsa din acest meci, cu locul 4 asadar de la CM, iar locul 4 va fi si cel mai probabil gazda acestui turneu preolimpic. Pe langa Romania si Rusia/Norvegia, la acest turneu preolimpic vor mai participa si Muntenegru, dar si Coreea de Nord.

Muntenegru s-a clasat la acest CM pe locul 5, echipa ex-iugoslava invingand Romania la aceasta editie cu 27-26.

Primele doua echipe din turneul preolimpic se califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Meciurile se desfasoara intre 19 si 22 martie.

Finala mare dintre Spania si Olanda va avea loc la 13.30, LIVE de asemenea pe Ziare.com.

Partidele sunt televizate pe DigiSport, TelekomSport si LookSport.

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#finala mica Campionat Mondial live handbal, #live handbal CM , #stiri Nationala Romaniei