Romania s-a facut de ras cu Japonia la Campionatul Mondial

Marti, 06 Decembrie 2011, ora 22:45
18911 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut doar o remiza in fata modestei reprezentative a Japoniei, scor 28-28, la Campionatul Mondial din Brazilia.

Dupa victoriile neconvingatoare cu Tunisia si Cuba, elevele lui Radu Voina au dezamagit crunt in cel de-al treilea meci de la Mondiale, obtinand un egal rusinos cu Japonia, ultima clasata din grupa inaintea etapei a treia.

Asa cum s-a intamplat si in precedentele intalniri, Romania a inceput modest si s-a luptat de la egal la egal cu o reprezentativa mult mai modesta, dar care a profitat de aproape toate erorile din defensiva echipei noastre.

"Tricolorele" s-au desprins in patru randuri la doua puncte diferenta, dar niponele au revenit de fiecare data si scorul pauzei a fost doar 13-12 in favoarea echipei pregatite de Radu Voinea.

Romancele au revenit mai motivate de la cabine si au inceput incet, dar sigur, sa se desprinda pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferenta a fost inregistrata in minutul 50, scor 23-17, dar ultimele zece minute au fost de-a dreptul dramatice pentru jucatoarele echipei noastre.

Niponele au redus handicapul la un singur punct pana in minutul 56, pentru ca apoi "tricolorele" sa se desprinda la trei goluri cu un minut inainte de final, scor 28-25. Finalul a fost insa de cosmar! Japonezele au au marcat de doua ori in doar jumatate de minut, iar in ultima secunda, pe fondul superioritatii numerice, au izbutit o egalare incredibila.

Romania a obtinut calificarea in optimile de finala chiar si in ciuda acestei remize, insa jocul "tricolorelor" ridica mari semne de intrebare avand in vedere obiectivul propus: clasarea pe podium.

In urmatoarele doua meciuri, echipa lui Radu Voina va intalni Brazilia, reprezentativa echipei gazda, si Franta.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Japonia de la Campionatul Mondial de handbal feminin care se disputa in aceasta perioada in Brazilia.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI SI ROMANIA NU REUSESTE SA INVINGA JAPONIA!

Min.60 Incredibil! Niponele egaleaza in ultima secunda!

Min.60 Curea este eliminata pentru doua minute.

Min.60 Japonia inscrie pentru 28-27.

Min.59 Gol Japonia, 28-26.

Min.59 Bradeanu puncteaza pnetru 28-25, Chintoan este eliminata.

Min.58 Gol Japonia, 27-25.

Min.57 Chintoan si Elisei maresc diferenta la trei puncte.

Min.56 7 metri pentru Japonia. Scorul devine 25-24.

Min.55 Elisei inscrie pentru 25-23.

Min.54 Inca un gol pentru nipone, care reduc diferenta la un singur punct.

Min.53 Japonia inscrie de doua ori de la 7 metri si se apropie la doua goluri.

Min.52 Ramanem fara Chintoan, jucatoare sanctionata pentru un fault.

Min.51 Nagata este eliminata pentru doua minute.

Min.50 Varzaru ridica scorul la 23-17.

Min.47 Elisei inscrie si diferenta se mareste pentru prima data la cinci goluri.

Min.46 Romania ramane in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Tivadar.

Min.45 Japonezii cer time out.

Min.44 Varzaru inscrie pentru 21-17.

Min.43 Bradeanu inscrie cu o aruncare puternica.

Min.42 Elisei transforma de la 7 metri pentru 19-16.

Min.41 Niponele reduc din nou diferenta la doua puncte.

Min.39 Romania se desprinde la patru goluri, dar Nagata puncteaza pentru 18-15.

Min.37 Bradeanu puncteaza si Romania se desprinde pentru prima data la trei goluri, scor 17-14.

Min.36 Chirila marcheaza din nou si ne distantam la doua puncte.

Min.35 Japonia egaleaza, dar Chirila duce scorul la 15-14.

Min.33 Amariei readuce Romania in avantaj.

Min.31 Japonia incepe in forta si egaleaza la 13.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

--------------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.30 Elisei inscrie si Romania revine la conducere, scor 13-12.

Min.28 Time out cerut de antrenorul Japoniei.

Min.27 Amariei inscrie si scorul devine 12-12.

Min.26 Chitoan arunca in bara, iar niponele preiau conducerea pe contraatac.

Min.25 Romania se chinuie in continuare cu ultima clasata din grupa.

Min.25 Golul lui Fujii restabileste egalitatea la 11.

Min.24 Amariei puncteaza si readuce Romania in avantaj.

Min.24 Time out cerut de Radu Voina.

Min.23 Japonia egaleaza la 10.

Min.22 Prima eliminare si pentru nipone: Maki paraseste terenul pentru doua minute.

Min.21 Gol Japonia, scorul devine 10-9.

Min.20 Amariei marcheaza pentru 10-8.

Min.18 Chirila este eliminata doua minute, Japonia inscrie.

Min.16 Elisei marcheaza si scorul devine 9-7.

Min.14 Chirila reface diferenta de doua puncte in favoarea Romaniei.

Min.13 Nechita puncteaza si "tricolorile" revin in avantaj.

Min.11 Romania primeste inca un gol si scorul devine 6-6.

Min.9 Niponele reduc din handicap.

Min.9 Romania se desprinde la doua puncte prin golul inscris de Babeanu.

Min.8 Chintoan egaleaza, Elisei inscrie pentru 5-4.

Min.6 Japonia restabileste egalitatea la 3 si trece in avantaj pentru prima oara dupa reusita lui Ishitate.

Min.4 Chintoan marcheaza pentru 3-2.

Min.3 Niponele egaleaza la 2.

Min.2 Japonia egaleaza, dar Elisei inscrie pentru 2-1.

Min.1 Nechita deschide scorul.

Min.1 Romania are primul atac.

INCEPE MECIUL!

21:13 Se intoneaza imnul celor doua tari.

Romania a castigat primele doua dispute, cu Tunisia (30-28) si Cuba (33-27), si ocupa pozitia a treia in clasamentul grupei.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Romania egal Japonia, #Romania Japonia CM handbal, #nationala Romaniei CM handbal , #stiri Nationala Romaniei