Nationala de tineret a Romaniei obtine o victorie minunata. Gol fantastic pentru Ianis Hagi

Marti, 11 Septembrie 2018, ora 20:55
23074 citiri

Nationala de tineret a Romaniei a obtinut o victorie minunata in preliminariile Campionatului European din 2019.

Pustii pregatiti de Mirel Radoi au trecut cu scorul de 2-0 de reprezentativa similara a Bosniei, Ianis Hagi reusind un gol de poveste.

"Tricolorii" mici au evoluat la Ovidiu, pe stadionul construit de Hagi, dupa ce au reusit probabil victoria generatiei lor, impunandu-se saptamana trecuta in Portugalia. Entuziasmul nu s-a vazut insa in joc, cel putin nu in primele minute.

Noul selectioner a profitat sa impuna un joc de asteptare in fata liderului grupei, iar jucatorii sai l-au ascultat.

Dupa primul sfert de ora, la prima actiune de poarta mai inchegata, Romania a deschis scorul, Adrian Petre punctand frumos din centrarea "localnicului" Ianis Hagi. A urmat un usor forcing al oaspetilor, care au amenintat buturile lui Vlad in cateva ocazii, fara a fi totusi foarte periculosi.

Romania a fost, paradoxal, mai periculoasa in repriza a doua, avand initiativa in fata unui adversar care avea nevoie de gol. Iar curajul ne-a fost rasplatit in minutul 70, atunci cand Ianis Hagi, omul meciului, a marcat direct din corner, profitand de gafa portarului advers.

Tot Ianis a mai irosit o sansa uriasa de 3-0 zece minute mai tarziu, trimitand pe langa poarta din zona punctului cu var.

Romania invinge Bosnia, ajunge la 18 puncte dupa 8 meciuri si trece pe primul loc al clasamentului din preliminarii, la egalitate cu invinsa de marti, dar cu o partida mai putin disputata.

Castigatoarea grupei se califica la Campionatul European de anul viitor.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Finalul partidei! Ce victorie obtine Romania!

Min.88 Ne apropiem de finalul partidei si victoria este aproape sigura.

Min.79 Ce ratare! Hagi primeste de la un adversar, este singur cu portarul in 10 metri, dar trimite incredibil pe langa!

Min.70 GOOOOOL Romania! Ianis Hagi inscrie un gol superb, direct din corner!

Min.62 Sut bun al lui Man, portarul advers scoate greu in corner!

Min.60 Faza frumoasa a Romaniei, numai ca Petre trimite putin pe langa poarta adversa.

Min.51 Suntem mai decisi parca in aceasta parte secunda, desi bosniacii sunt obligati sa inscrie.

Min.46 Incepe repriza secunda.

___________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.42 Incercam sa fortam pe finalul reprizei, dar nu amenintam serios buturile adverse.

Min.35 Sansa buna pentru bosniaci, insa avem noroc.

Min.25 Avem sansa la o faza la care portarul nostru iese din poarta, iar bosniecii trimit peste.

Min.19 Coman suteaza peste poarta din pozitie buna.

Min.16 GOOOOL ROMANIA! Adrian Petre inscrie la prima actiune periculoasa a "tricolorilor"! Ianis Hagi a centrat la gol!

Min.9 Se joaca fara ocazii in acest debut de meci.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Romania: Radu - Boboc, Rus, Pascanu, Stefan - Oaida, Cicaldau - Man, Hagi, Coman - A. Petre

Rezerve: Cabuz - Ricardo Florin, Moldoveanu, Morutan, Matan, Ciobanu, Dulca

Antrenor: Mirel Radoi

Bosnia: Trkulja - Memija, Mihojevic, Radeljic, Kadusic - Cavar, Loncar - Kuzmanovic, Gojak, Menalo - Demirovic

Rezerve: Kovacevic - Serbecic, Catakovic, Peco, Mujakic, Mulahusejnovic, Hadzihmetovic

Antrenor: Vinko Marinovic

INFO: Bosnia conduce Grupa 8 a preliminariilor, cu 18 puncte din 8 meciuri. Romania este pe locul 2, cu 15 puncte din 7 meciuri. Pe trei este Portugalia, cu 13 puncte obtinute in 7 partide.

Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...
#Romania Bosnia tineret, #nationala tineret Romania, #Romania rezultate tineret , #stiri Nationala Romaniei