Romania a pierdut meritat in Bosnia

Sambata, 26 Martie 2011, ora 22:05
17023 citiri

Nationala Romaniei a pierdut, cu 2-1, intalnirea jucata sambata seara la Zenica, cu Bosnia-Hertegovina, in preliminariile Campionatului European din 2012.

Ce poate fi scris despre un meci in care nationala Romaniei n-a reusit sa lege 4-5 pase, a reusit sa-si creeze decat o ocazie de gol si s-a aparat pe doua linii? Poate doar ca infrangerea e meritata.

In fata a 15.000 de suporteri fanatici, ce au umplut pana la refuz stadionul din Zenica, "tricolorii" au inceput partida in aparare si singurele actiuni de atac au insemnat mingi lungi spre Marica si Mutu, parca rupti de ceilalti jucatori.

Dupa cateva ocazii ale gazdelor a venit si golul. Dar nu din partea bosniacilor, ci a romanilor. Marica l-a invins, in minutul 29, pe Hasagici cu un sut superb din voleu, dupa o centrare din partea stanga a lui Rat.

A fost si scorul primei reprize, pentru ca bosniacii au atacat, dar n-au reusit sa-l invinga pe bravul Pantilimon.

Dupa pauza doar o echipa a contat: Bosnia-Hertegovina, care a dominat copios o nationala a Romaniei ce abia a reusit sa treaca de mijlocul terenului.

Prima mare ocazie a reprizei le-a apartinut, totusi, "tricolorilor", prin Mutu, care n-a reusit sa inscrie din 5 metri, in urma unui sut al lui Torje, respins in fata de Hasagici. A fost singura faza in care "Briliantul" s-a facut vazut!

Minutul 63 avea sa aduca egalarea pe tabela de marcaj. Ibisevici a scapat de marcajul lui Tamas si a marcat cu capul, in urma unei centrare din partea dreapta a lui Misimovici.

Impinsi de la spate de suporteri, jucatorii antrenati de Susici s-au aruncat in atac, in cautarea golului victorios, pe care aveau sa-l inscrie in minutul 83, prin golgheterul Dzeko. Varful lui Manchester City a punctat cu capul, dupa un corner executat de Pjanici si deviat cu calcaiul de Spahici.

A fost ultimul gol al partidei, pentru ca Razvan Lucescu parca n-a vrut sa castige aceasta partida, daca ne uitam la jucatorii cu care a inceput meciul (Alexa sau Florescu) sau la jucatorii introdusi in teren (Cocis si Ropotan).

In urma acestui rezultat, Romania ramane pe penultimul loc in clasamentul Grupei D a preliminariilor Campionatului European din 2012, cu doua puncte, la 10 puncte distanta de prima clasata, Franta.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre nationalele Bosniei-Hertegovina si Romaniei, din Grupa D a preliminariilor Campionatului European din 2012.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!! Bosnia - Romania 2-1 !!!

min.90 - Tricolorii nu reusesc sa se apropie de poarta gazdelor.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 4 minute.

min.85 - Razvan nu risca nici acum: iese Deac, intra Zicu.

min.83 - GOOOL BOSNIA !!! Dzeko marcheaza cu capul, dupa un corner al lui Pjanici, deviat de Spahici !!!

min.82 - Goian salveaza un gol ca si facut, la o centrare a bosniacilor din partea dreapta.

min.81 - Ultima schimbare la gazde: intra Ibricici, iese Misimovici.

min.80 - Misimovici, din pozitie buna, trimite peste poarta noastra.

min.77 - Rahimici vede cartonasul galben.

min.76 - Muta si Susici: iese Ibisevici, intra Muslimovici.

min.76 - O noua schimbare in tabara noastra: iese Florescu, intra Ropotan.

min.75 - Tricolorii abia daca au reusit sa treaca de cateva ori mijlocul terenului in aceasta repriza.

min.71 - Schimba si Razvan Lucescu: iese Torje, intra Cocis.

min.70 - Schimbare la gazde: intra Maletici, iese Medunjanin.

min.66 - Lulici trimite milimetric pe langa poarta noastra.

min.65 - Tricolorii trec prin momente dificile. Gazdele ataca cu toate liniile.

INFO: Incidente in sectorul rezervat suporterilor romani.

min.63 - GOOOL BOSNIA !!! Ibisevici scapa din marcajul lui Tamas si inscrie cu capul, in urma unei centrari a lui Misimovici !!!

min.59 - Pantilimon prinde o minge trimisa de Dzeko de la 16 metri.

min.55 - MARE RATARE A TRICOLORILOR !!! Torje suteaza puternic de la mariginea careului, Hasagici respinge in fata pana la Mutu, insa acesta il ia la tinta pe portarul gazdelor din 5 metri si iroseste o buna oportunitate de a dubla avantajul pe tabela de marcaj !!!

INFO: Tot stadionul striga: Tiganii, tiganii!

min.54 - Galben pentru Ibisevici.

min.52 - Rapa intervine excelent la Ibisevici, ramas singur cu Pantilimon.

min.50 - Bosniacii cer penalti la un hent in careu al lui Goian, dar arbitrul nu acorda.

min.49 - Bosnia a inceput in atac repriza secunda, insa fara a pune in pericol poarta lui Pantilimon.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - Pantilimon intervine miraculos si scoate de la vinclu un sut al lui Pjanici.

min.36 - Pjanici trimite peste poarta tricolorilor.

min.32 - Scapam cu bine dupa un corner periculos al gazdelor, indepartat cu greu de aparatorii romani.

min.29 - GOOOOOL ROMANIA !!! Marica inscrie un gol de generic, cu un sut din voleu de la 12 metri, dupa o centrare a lui Rat !!!

min.27 - Deac are nevoie de interventia echipei medicale, dupa o contra cu un adversar.

INFO: La mijlocul primei reprize, posesia mingii se prezinta astfel: Bosnia - 61% / Romania - 39%.

min.22 - Pantilimon are o parada excelenta la un sut al lui Dzeko.

min.20 - Mutu trimite pe langa poarta bosniacilor, dintr-o lovitura libera de la vreo 28 de metri.

min.17 - Misimovici trimite putin pe langa poarta aparata de Pantilimon, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.12 - Goian indeparteaza o centrare periculoasa a lui Misimovici.

min.11 - Dzeko reia din voleu... mult pe langa poarta noastra.

min.10 - Pantilimon retine in doi timpi sutul lui Misimovici.

min.7 - De la 20 de metri, Torje trimite putin peste poarta gazdelor.

min.3 - Tamas respinge din fata lui Ibisevici.

min.2 - Mutu il angajeaza excelent pe Marica, insa atacantul roman nu reuseste sa preia cum trebuie si e deposedat. O buna ocazie ratata de tricolori.

INCEPUTUL PARTIDEI

ora 20:20 - Partida incepe cu o intarziere de 5 minute.

ora 20:18 - Moment de reculegere pentru victimele cutremurului din Japonia.

ora 20:15 - Se intoneaza cele doua imnuri. Fanii gazdelor fluiera imnul Romaniei.

ora 20:10 - Atmosfera e de-a dreptul incendiara. 15.000 de oameni sunt in tribunele stadionului din Zenica.

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la televizor pe postul PRO TV.

ora 19:45 - Gazonul este foarte prost. Atat jucatorii romani, cat si cei bosnieci plangandu-se de felul in care arata terenul stadionului din Zenica.

ora 19:36 - Nationala Romaniei a iesit la incalzire.

ora 19:26 - Foarte probabil, Sapunaru a acuzat o accidentare si de aceea a fost lasat in afara lotului de 18!

ora 19:25 - Rapa e titular! Iata primul 11 al Romaniei: Pantilimon - Rapa, Tamas, Goian, Rat - Torje, Alexa, Florescu, Deac - Mutu, Marica.

ora 19:15 - Tribunele stadionului din Zenica sunt aproape pline, cu o ora ramasa pana la inceputul meciului.

ora 19:00 - Cele doua nationale au ajuns la stadion si in curand vor iesi pentru o scurta inspectie a gazonului, iar apoi pentru incalzire.

ora 18:20 - Cele doua nationale vor pleca in curand spre stadion.

ora 16:15 - Razvan Lucescu nu s-a ascuns de bosnieci si a anuntat primul "11" al Romaniei cu patru ore inainte de startul partidei.

Bosnia-Romania: Razvan Lucescu a anuntat primul "11"

ora 16:10 - Gabi Tamas va fi capitanul Romaniei in aceasta seara.

ora 15:50 - Tricolorii au mancat si in aceste momente se odihnesc in interiorul hotelului in care sunt cazati.

INFO: Razvan Lucescu este pus la zid de Viorel Moldovan, dupa ce selectionerul a declarat ca s-ar multumi si cu un rezultat de egalitate in Bosnia-Hertegovina.

Razvan Lucescu, criticat de un fost component al Generatiei de Aur

ora 14:10 - Tricolorii au revenit la hotel, dupa o scurta plimbare prin Zenica.

ora 14:00 - Conform ultimelor vesti venite de la Zenica, Adrian Mutu se simte mult mai bine si va fi sigur titular.

INFO: Avancronica intalnirii Bosnia-Hertegovina - Romania. Partida unei generatii!

INFO: Este cea de-a treia intalnire intre nationalele Bosniei-Hertegovina si Romaniei. Primele doua au fost castigate de tricolori.

Bosnia-Romania: Vezi ce meciuri s-au mai jucat intre cele doua nationale

INFO: Atat suporterii, cat si oamenii de fotbal din Romania merg pe mana nationalei antrenate de Razvan Lucescu.

Exclusiv: Romania castiga in Bosnia, spun oamenii din fotbalul romanesc

Rezultatul meciului Bosnia-Romania? Cititorii Ziare.com merg pe mana tricolorilor

ECHIPELE:

BOSNIA: Hasagici - Mravaci, Mujdza, Lulici, Spahici - Rahimici, Pjanici, Misimovici, Medunjanin - Dzeko, Ibisevici.

Rezerve: Sehici, Besici, Maletici, Pandza, Muslimovici, Stilici, Ibricici.

Antrenor: Safet Susici.

ROMANIA: Pantilimon - Rapa, Tamas, Goian, Rat - Torje, Alexa, Florescu, Deac - Mutu, Marica.

Rezerve: Tatarusanu, Gardos, Muresan, Ropotan, Cocis, Zicu, Stancu.

Antrenor: Razvan Lucescu.

Arbitri: Fernando Teixeira - Victoriano Diaz, Jose Fernandez - Jose Miranda, toti din Spania.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Romania infrangere pierdut Bosnia, #LIVE text Bosnia Romania, #Bosnia Romania preliminarii EURO2012 , #stiri Nationala Romaniei