Romania, batuta mar de Olanda pe National Arena (Video)

Marti, 16 Octombrie 2012, ora 22:51
33077 citiri

Romania a pierdut, scor 1-4, intalnirea jucata marti seara, pe National Arena, cu Olanda, in Grupa D a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2014.

Victor Piturca a inceput meciul cu acelasi prim "11" pe care l-a trimis in teren si in victoria de la Istanbul, contra Turciei, insa Olanda a aratat pe un stadion National Arena umplut pana la refuz de ce e favorita grupei.

Ce-i drept, rezultatul poate fi pus si pe seama arbitrajului scotianului Craig Thompson, unul care a parut impotriva Romaniei.

Intr-o atmosfera fabuloasa, "tricolorii" au inceput in forta si Torje a fost la un pas de gol in minutul 5, cand a trimis din lovitura libera de la 20 de metri in bara transversala a portii aparate de colegul lui Lobont la AS Roma, Martin Stekelenburg.

Avantul echipei noastre nationale a fost insa potolit peste doar patru minute, cand Tatarusanu a boxat gresit un corner executat de Van der Vaart, iar Lens a deschis scorul cu o lovitura de cap, cu bolta, din afara careului.

Romania putea insa egala situatia pe tabela de marcaj imediat, daca Grozav reusea sa inscrie in minutul 11, cand a ramas singur cu portarul batavilor, dar a trimis direct in acesta. De la aceasta faza, meciul a decurs in favoarea "portocalei mecanice".

In minutul 29, batavii si-au majorat avantajul prin fundasul Indi, care a marcat cu latul dupa o noua centrare buna a omniprezentului Van der Vaart.

"Tricolorii" n-au abandonat insa lupta si au continuat sa spere in minutul 40, cand Marica a driblat trei adversari si marcat un gol superb cu un sut de la 18 metri!

La pauza insa Romania avea sa intre cu un handicap de doua goluri. In prelungirile primului mitan, Narsingh a cazut usor in careu, dupa un duel cu Tamar, iar centralul scotian Thompson a dictat penalti. A batut Van der Vaart si a inscris.

Surprinzator, Piturca n-a facut nicio schimbare la pauza, iar fazele de poarta ale Romaniei au fost tot mai rare. Grozav, Torje si Stancu au parut depasiti de miza jocului, Marica fiind singurul din atacul nostru care a pus in pericol poarta lui Stekelenburg.

In cele din urma, in teren si-a facut aparitia si Mutu, dar tarziu, in minutul 74. Varful lui Ajaccio n-a reusit insa nicio actiune de poarta periculoasa. Pericol a fost insa la Adi Popa, in minutul 81, cand a patruns in careul olandezilor, dar a cazut dupa un duel cu Indi. Thompson n-a fluierat penalti, desi faza a parut trasa la indigo cu cea din finalul primei reprize.

Peste cinci minute, olandezii aveau sa puncteze din nou. Narsingh a primit in offside, nesemnalizat, a centrat in careu, de unde Van Persie l-a invins pentru a patra oara pe Tatarusanu.

1-4 si Romania a pierdut clar intalnirea cu Olanda, una presarata cu erori de arbitraj, insa castigata pe merit de oaspetii din aceasta seara.

In celelalte doua meciuri jucate marti seara in Grupa D, Estonia s-a impus cu 1-0 in Andorra, in timp ce Ungaria a batut-o cu 3-1 pe Turcia. Dupa aceste scoruri, clasamentul dupa patru runde se prezinta astfel:

Preliminarii Campionat Mondial 2014: Situatia in grupa Romaniei

Pentru nationala Romaniei urmeaza amicalul cu Belgia de luna viitoare, iar apoi duelul cu Ungaria din luna martie a anului viitor.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Olandei, din Grupa D a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2014.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Tatarusanu scoate in corner o executie in lovitura libera a lui Van Persie.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Elia ia o actiune pe cont propriu, trece de Chiriches cu usurinta, centreaza in careu, insa Goian are o interventie de zile mari si salveaza un 1-5 ca si facut!

min.89 - Schimbare la olandezi: iese Lens, intra Elia.

min.87 - Lazar scoate in centrul careului, insa niciun coechipier nu se afla acolo. Ocazie buna ratata de ai nostri.

min.86 - GOL OLANDA !!! Van Persie duce scorul la 1-4, cu o finalizare din 10 metri, dupa o centrare din dreapta a lui Narsingh, care a parut ca a primit intr-o pozitie de offside !!!

min.85 - Sutul lui Marica e blocat in extremis de Vlaar.

min.84 - De Jong protesteaza si vede un cartonas galben.

min.83 - Faza comica: Tamas a crezut ca va primi cel de-al doilea cartonas galben si pleca spre vestiare, insa Thompson l-a sanctionat pe Lens.

INFO: "Hotii, hotii" se striga din tribune.

min.82 - Rat protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.81 - Popa cade in careu, dupa un duel cu Indi, insa arbitrul nu acorda nimic. Faza pare similara cu cea din sfarsitul primei reprize, cand olandezii au primit penalti! Scotianul Craig Thompson e fluierat copios de suporteri!

min.79 - Chiriches greseste, dar revine si blocheaza o actiune periculoasa a olandezilor.

min.78 - Romania nu reuseste sa se apropie periculos de poarta lui Stekelenburg.

min.76 - Muta si olandezii: intra Affelay, iese Van der Vaart.

min.74 - Ultima schimbare facuta de Piturca: iese Grozav, intra Mutu.

min.71 - Goian are nevoie de interventia medicilor. In cele din urma, fundasul roman revine in teren.

INFO: Fanii il cer in teren pe Mutu, iar decarul nostru s-a dezechipat si se pregateste sa intre.

min.66 - O noua schimbare in nationala Romaniei: iese Torje, intra Popa.

min.65 - Se pregateste sa intre in teren Adi Popa.

INFO: Tot in grupa noastra, Ungaria si Turcia sunt la egalitate, scor 1-1, la pauza. A marcat Erdinc (min.22) pentru turci, respectiv Szalai (min.31) pentru gazde.

min.63 - Goian nu reuste sa reia cu capul la un corner executat de Torje.

min.61 - Schimbare la nationala Romaniei: a iesit Bourceanu, a intrat Lazar.

INFO: 53.329 de suporteri prezenti la acest meci. Peste asistenta de la finala Europa League.

min.60 - In primele 15 minute ale reprizei secunde, olandezii au reusit ceea ce si-au prosus: sa tina mingea departe depoarta lui Stekelenburg.

min.55 - Marica trimite o centrare periculoasa, care trece paralel cu linia portii.

min.53 - Strootman il faulteaza pe Pintilii si vede cartonasul galben.

min.52 - Stekelenburg scoate cu piciorul un sut "bomba" al lui Stancu.

min.49 - Tatarusanu scoate o lovitura de cap trimisa de Van Persie, dupa o lovitura libera executata de acelasi Van der Vaart.

INFO: Desi avem un handicap de doua goluri, Victor Piturca n-a efectuat nicio schimbare la pauza.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------

INFO: Intr-un alt meci din grupa noastra, Estonia s-a impus cu 1-0 in Andorra. Unicul gol al partidei a fost marcat de Oper, in minutul 57.

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - GOL OLANDA !!! Van der Vaart executa si inscrie !!!

min.45+2 - Tamas primeste si cartonasul galben.

min.45+2 - PENALTI OLANDA! Narsingh cade in careu dupa un duel cu Tamas, iar centralul scotian acorda penalti!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.42 - Stekelenburg prinde centrarea lui Torje.

min.41 - Sutul lui Stancu de la marginea careului e driblat de Heitinga si iese in afara terenului.

min.40 - GOOOOOL ROMANIA !!! Marica dribleaza trei adversari si apoi il invinge pe Stekelenburg cu un sut de la 18 metri !!! Superb golul atacantului nostru !!!

min.38 - Marica intra bine in careul olandezilor, dribleaza, insa nu reuseste sa-i paseze lui Grozav, aflat singur in centrul careului.

min.38 - Torje ii trimite bine lui Grozav, insa acesta nu e atent si e deposedat de Vlaar.

min.35 - Van der Vaart suteaza de la mai bine de 30 de metri in zidul facut de ai nostri.

min.32 - Van der Vaart centreaza din nou. Din fericire, de aceasta data, am scapat fara gol.

min.31 - Torje trimite pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.29 - GOL OLANDA !!! Van der Vaart centreaza perfect dintr-o lovitura libera din partea stanga, iar fundasul Indi, singur in centrul careului nostru, indeplineste o simpla formalitate !!!

min.27 - Tamas ii paseaza bine lui Torje, insa mijlocasul nostru rateaza complet centrarea.

min.26 - Van Persie trimite cu capul peste poarta noastra, dupa o centrare a aceluiasi omniprezent van der Vaart.

min.23 - La jumatatea primei reprize, Olanda pare ca a trecut la comanda acestui joc. "Tricolorii", desi condusi, se multumesc sa joace pe contraatac.

min.21 - Heitinga trece de putin pe sub o centrare a lui van der Vaart.

min.20 - Grozav nu ajunge la o centrare a lui Torje.

min.18 - Ocazie mare Olanda! Apararea noastra parca a adormit la o actiune in partea dreapta a lui Narsingh. Mai intai, Tatarusanu l-a blocat pe van Persie, pentru ca apoi Chiriches sa blocheze un sut al lui Lens.

min.16 - Bourceanu primeste cartonasul galben, pentru proteste la o decizie eronata a unuia dintre arbitrii de tuse.

min.15 - Chiriches reuseste cu greu sa-l deposedeze pe Narsingh.

min.12 - Pintilii suteaza pe langa poarta oaspetilor.

min.11 - Mare ocazie pentru Romania! Grozav primeste singur cu Stekelenburg, insa din pozitie excelenta suteaza direct in goalkeeperul batav!

min.10 - Bourceanu il loveste cu cotul in figura pe van der Vaart, insa, din fericire, arbitrul nu vede, iar mijlocasul nostru scapa de un cartonas rosu meritat!

min.9 - GOL OLANDA !!! Tatarusanu boxeaza gresit la un corner executat de van de Vaart, iar Lens trimite cu capul peste goalkeeperul nostru !!!

min.8 - Chiriches il deposedeaza perfect pe Lens, in aplauzele intregului stadion.

min.5 - BARA ROMANIA !!! Executa superb Torje, insa mingea loveste bara transversala a portii lui Stekelenburg !!! Cativa centimetri mai jos si acum scorul era 1-0 pentru nationala noastra !!!

min.4 - Marica obtine o lovitura libera periculoasa de la 25 de metri, dupa ce-a fost faultat de Heitinga, care inainte a cerut un hent la Stancu!

min.1 - Grozav incearca o centrare din banda dreapta, insa trimite prin spatele portii olandeze.

INFO: Olandezii au avut lovitura de inceput.

ora 20:59 - Centralul scotian Craig Thompson a fluierat STARTUL MECIULUI

ora 20:56 - Atmosfera incendiara pe National Arena, luata cu asalt de suporterii romani. Stadionul e arhiplin!

ora 20:55 - Imnul Romaniei e cantat de intreg stadionul!

ora 20:54 - Cele doua echipe au patruns pe teren, iar acum se intoneaza imnurile.

ora 20:50 - Rezervele celor doua nationale:

Romania: Pantilimon, Gardos, Grigore, Luchin, Lazar, Gaman, Latovlevici,Cocis, Maxim, Chipciu, Popa si Mutu.

Olanda: Vermeer, Vorm, Janmaat, Douglas, Viergever, Emanuelson, Huntelaar, Afellay si Kuyt.

ora 20:45 - Olimpicii Romaniei sunt premiati in aceste clipe la centrul terenului.

ora 20:36 - "Avem o echipa in constructie. Sa speram ca vom obtine un rezultat bun. E casa noastra aici si trebuie sa fim mai buni ca ei", a spus Gica Hagi, la GSP TV.

ora 20:33 - "Sunt sigur ca vom juca pe contraatac si ca vom inscrie", a spus Gabi Balint la Digi Sport.

ora 20:30 - "Am venit cu mare placere la acest meci. Nu puteam sa-l pierd. Sunt foarte optimist pentru ca am vazut si meciul din Turcia, iar echipa nationala a aratat foarte bine. Cred ca nu vom pierde, sper sa castigam", a spus Dan Petrescu la Digi Sport.

ora 20:22 - Imbulzeala la portile de intrare in stadion. Sunt mari sanse ca recordul de spectatori la un meci pe National Arena sa fie daramat in aceasta seara.

ora 20:05 - De partea cealalta, van Gaal incepe cu: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Indi - Strootman, De Jong - Lens, Van der Vaart, Narsingh - Van Persie.

ora 20:00 - Victor Piturca incepe acest meci cu urmatorii jucatori: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Stancu, Grozav - Marica.

INFO: Doar o victorie are Romania in fata Olandei. In 2007, "tricolorii" s-au impus la Constanta cu 1-0, dupa o reusita a lui Dorin Goian.

INFO: Olanda are 25 de meciuri consecutive fara infrangere in preliminariile pentru Campionatele Mondiale.

ora 19:10 - Lumea incepe sa vina la National Arena. Au mai ramas mai putin de doua ore pana la super-meciul Romania - Olanda.

ora 19:05 - Echipa nationala a Romaniei a ajuns la National Arena.

INFO: Partida are loc pe National Arena din Bucuresti si e transmisa in direct la TV de Antena 1.

INFO: In tribune sunt asteptati peste 54.000 de suporteri - record pentru National Arena.

Bisnitarii pot impiedica un record istoric pentru nationala Romaniei

INFO: Dupa trei etape disputate in Grupa D, Romania si Olanda au maxim de puncte - 9 si ocupa prima pozitie in clasament.

INFO: Avancronica partidei o puteti vedea accesand linkul de mai jos:

Avancronica partidei Romania - Olanda

INFO: Cateva reguli pentru cei care merg la meci:

Tot ce trebuie sa stii inainte de meciul Romania - Olanda

INFO: Victor Piturca e decis sa inceapa meciul cu acelasi prim "11" trimis si contra Turcilor.

Piturca s-a decis: Iata echipa de start a Romaniei in meciul cu Olanda

ECHIPELE:

ROMANIA: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Stancu, Grozav - Marica.

Rezerve: Pantilimon, Gardos, Grigore, Luchin, Lazar, Gaman, Latovlevici, Cocis, Maxim, Chipciu, Popa si Mutu.

Antrenor: Victor Piturca.

OLANDA: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Indi - Strootman, De Jong - Lens, Van der Vaart, Narsingh - Van Persie.

Rezerve: Vermeer, Vorm, Janmaat, Douglas, Viergever, Emanuelson, Huntelaar, Afellay si Kuyt.

Antrenor: Louis van Gaal

Arbitru: Craig Thompson (Scotia).

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Romania batuta de Olanda, #Romania invinsa de Olanda, #Romania Olanda rezultat, #nationala Romania invinsa Olanda, #Romania Olanda LIVE direct, #Romania Olanda preliminarii Mondial , #stiri Nationala Romaniei