Romania, egal dramatic in primul meci la Campionatul European Under 17

Marti, 03 Mai 2011, ora 19:46
5263 citiri

Echipa nationala de juniori sub 17 ani a Romaniei a debutat la Campionatul European cu o remiza dramatica inregistrata in disputa cu Cehia, scor 1-1.

"Tricolorii mici" au inceput curajos partida de la Belgrad, stelistul Rosu fiind cel care a amenintat de cele mai multe ori poarta lui Zima, insa portarul ceh a reusit sa inchida buturile si sa pastreze scorul egal.

Elevii lui Adrian Vasai au lasat impresia ca pot mai mult si, la 10 minute dupa pauza, Himcinschi a reusit sa deschida scorul in urma unei faze personale de toata frumusetea. Atacantul a patruns in banda dreapta, a trecut de un adversar dupa care l-a invins pe Zima cu un sut la coltul scurt.

Tinerii nostri jucatori au continuat evolutia buna, presand in continuare poarta adversa. Himcinschi si Rosu, cei mai buni fotbalisti ai Romaniei, au fost foarte aproape de golul 2, insa cehii au avut noroc si, in final, au dat lovitura.

Cu doua doua minute inainte de finalul timpului regulamentar de joc, Salasovic a dat lovitura reusind sa inscrie golul care pastreaza Cehia in lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial, doar primele 3 clasate din grupa mergand la turneul final din Mexic.

Intalnirea dintre Romania si Cehia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINALUL MECIULUI !!!

Min.78 GOL CEHIA !!! Salasovic egaleaza cu doua minute inainte de final !!!

Min.74 Karafiat este avertizat cu cartonas galben.

Ultima schimbare pentru Romania: Buia intra in locul marcatorului golului, Himcinschi.

Schimbare Romania: Birau intra in locul lui Misu.

Min.66 Si Vastag primeste un cartonas galben.

Min.65 Zima intervine din nou foarte bine in fata lui Rosu!

Min.57 Misu primeste un cartonas galben pentru un fault la Nerad.

Min.55 Acelasi Himcinschi este aproape de "dubla"!

Min.53 Himcinschi este avertizat cu cartonas galben pentru ca si-a scos tricoul dupa marcarea golului.

Min.52 GOOOL ROMANIA !!! Himcinschi a deschis scorul la Belgrad !!!

Schimbare Romania: Paius a intrat in locul lui Petrescu.

INFO: In celalalt meci al Grupei B, care se disputa de la aceeasi ora, Olanda a deschis scorul in disputa cu Germania. A marcat Rekik in minutul 51.

Min.44 Ca si in prima parte, romanii incep in ofensiva. Himcinschi are ocazia de a deschide scorul din centrarea lui Bumba.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.39 Zima are o noua interventie in fata lui Rosu.

Min.33 Mitrache este avertizat cu cartonas galben.

Min.31 Stelistul Rosu este din nou aproape de gol, insa excelentul portar Zima reuseste sa respinga din nou.

Min.23 Kundratek este avertizat cu cartonas galben dupa un fault la Mitrache.

Min.20 Joc frumos si deschis pana in acest minut, Romania arata bine.

Min.15 Inca o ocazie mare pentru Romania! Rosu executa bine o lovitura libera, insa portarul Zima intervine providential!

Min.10 Cehii reusesc sa ameninte ceva mai serios poarta lui Branescu pentru prima data in aceasta partida.

Min.4 Tiru a ratat prima mare ocazie pentru nationala noastra!

INFO: Conform normelor UEFA, o repriza a partidelor de juniori dureaza numai 40 de minute.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: "Tricolorii" au iesit la incalzire.

INFO: Cateva zeci de suporteri ai Romaniei vor face galerie echipei pregatita de Adi Vasai.

ROMANIA: Branescu, Misu, Schuller, Mitrache, Putanu, Vastag, Tiru, Himcinschi, Bumba, Petrescu, Rosu.

Rezerve: Serban, Buia, Neag, Birau, Paius Roman.

Antrenor: Adrian Vasai.

CEHIA: Zima, Karafiat, Adamec, Luftner, Svoboda, Salasovic, Linhart, Holub, Kundratek, Sterba, Masek.

Antrenor: Josef Csaplar.

Arbitru: Kristo Tohver (Estonia).

INFO: Calificata in premiera la un turneu final de Campionat European, nationala de juniori sub 17 ani a Romaniei face parte din Grupa B, alaturi de Cehia, Germania si Olanda.

INFO: Partida se disputa pe stadionul celor de la FK Obilic, din Belgrad (Serbia).

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Romania egal Cehia Under 17, #Himcinschi gol Romania, #Romania Cehia LIVE, #Romania Euro Under 17, #nationala under 17 Romania , #stiri Nationala Romaniei