Romania U19 rateaza calificarea la Campionatul European dupa un gol primit in minutul 92

Marti, 27 Martie 2018, ora 20:53
10972 citiri

Nationala U19 a Romaniei a pierdut meciul cu reprezentativa similara a Ucrainei si a ratat astfel calificarea la Campionatul European din vara.

"Tricolorii" mici au condus cu 1-0, insa au primit doua goluri pe final de joc si si-au luat adio de la turneul final din Finlanda.

Veniti dupa doua victorii in Grupa 4 a Turului de Elita, cu Serbia si Suedia, elevii lui Adrian Boingiu aveau nevoie de o remiza in fata Ucrainei pentru a merge la Euro. Iar jocul a decurs perfect pana aproape de final, atunci cand o gafa monumentala a lui Morutan a rupt echilibrul.

Romania a dominat teritorial mare parte din prima repriza, insa ocaziile importante au fost ale oaspetilor, care s-au trezit parca pe final.

Partea secunda s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate, cu "tricolorii" la conducerea meciului si cu adversarii nostri incercand sporadnic contre taioase.

Morutan a deschis scorul in minutul 77, dupa o pasa superba a lui Micovschi, si se parea ca prezenta la Euro este asigurata. Jucatorul Botosaniului a facut insa o prostie colosala si si-a dat jos tricoul, el avand un cartonas galben primit cu numai 10 minute inainte.

Arbitrul i-a acordat al doilea avertisment si, imediat, cartonasul rosu. Eliminarea lui Morutan a rupt jocul nostru si a adus un imbold neasteptat pentru ucraineni, care au inceput sa atace periculos.

In minutul 84 portarul nostru, Andrei Vlad, a iesit cat se poate de prost pe o centrare, iar Safronov a trimis in plasa fara mari probleme.

Golul care a lasat Romania in afara Euro 2018 a fost marcat de Bondar in urma unui atac rapid in al doilea minut de prelungiri, acesta punctand cu un sut din centrul careului.

Cu un minut inainte de fluierul de final am ramas in 9 jucatori, Neciu primind si el al doilea "galben" si fiind trimis la cabine.

Ucraina invinge Romania si, cu 7 puncte, castiga Grupa 4 a Turului de Elita, obtinand calificarea la Campionatul European.

Romania U19 - Ucraina U19 1-2

Min.90+6 Final de meci! Romania rateaza calificarea la Euro!

Min.90+4 ELIMINARE ROMANIA! Neciu este tinut de un adversar, il loveste pe acesta si primeste al doilea cartonas galben!

Min.90+2 GOL UCRAINA! Bondar inscrie cu un sut din centrul careului.

Min.90 Sut de la marginea careului, Vlad retine bine.

Min.88 Ultima schimbare pentru Romania: Merloi intra in locul lui Lazar.

Min.84 GOL UCRAINA! Vlad iese gresit la o centrare, lasa poarta goala si primim gol!

Min.82 Dragomir cade urat si se accidenteaza.

Min.78 ELIMINARE ROMANIA! Morutan isi da tricoul jos dupa gol si primeste cartonasul galben. Cum el mai avea un avertisment l-a vazut si pe cel rosu.

Min.77 GOOOOOOOOL ROMANIA! Faza superba facuta de Micovschi, pasa in careul mic acolo unde Morutan pune latul pentru 1-0!

Min.72 A doua schimbare la noi: Moldoveanu intra in locul lui Sintean.

Min.67 Ocazie mare pentru Ucraina! Vlad respinge in fata, dar scapam fara gol!

Min.67 Galben pentru Morutan.

Min.64 Schimbare Romania: Iese Matan si intra Micovschi.

Min.63 Dragomir paseaza superb pentru Sintean, dar acesta nu poate trimite pe poarta!

Min.60 Mai avem jumatate de ora de joc, iar Ucraina nu a pus probleme in aceasta repriza.

Min.53 Dragomir incearca un sut de la distanta, insa trimite slab si portarul retine fara probleme.

Min.48 Morutan se remarca cu un dribling a la Zidane.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.44 Doua ocazii mari pentru Ucraina! Kashchuk suteaza din careu, iar Vlad deviaza in corner. Acelasi Kashchuk este periculos la cornerul ce a urmat, dar lovitura lui de cap a trimis balonul putin pe langa poarta.

Min.43 Corner bun pentru noi, dar Baluta reia departe de poarta.

Min.38 Sansa mare pentru Ucraina! Kashchuk urca printre doi fundasi romani si reia cu capul din 10 metri, insa trimite pe langa.

Min.36 Trecem cu bine de cel mai periculos atac al ucrainenilor.

Min.30 Cartonas galben pentru Neciu.

Min.28 Nu avem ocazii pana in acest moment, dar 0-0 e un scor care ne duce la Euro.

Min.19 Portarul Ucrainei iese bine dintre buturi si retine un balon centrat frumos de Harut pentru Sintean.

Min.14 S-a echilibrat jocul, dar lipsesc ocaziile.

Min.8 Debut bun de meci pentru Romania, care domina teritorial in aceste prime minute.

Min.5 Baluta suteaza din lovitura libera, insa o face slab si portarul advers retine.

Min.1 Incepe partida!

18:55 - Partida este precedata de un minut de reculegere in memoria celui care a fost Nae Tilihoi.

ECHIPELE DE START

Romania: Vlad - 2.Harut, 5. Screciu, 6. Dulca, 4. Neciu - 14. Baluta, 15. Lazar - 8. Morutan, 7. Dragomir-cpt., 10. Matan - 9. Sintean

Rezerve: 12. Constache, 11. Micovschi, 13. Boboc, 16. L. Gheorghe, 17. Dragus, 18. Trusescu, 19. Moldoveanu, 20. Merloi

Ucraina: 1.Kucheruk - 5.Mykolenko, 2. Bondar-cpt., 22. Snurnitsyn - 3. Safranov, 15. Dryshliuk, 8. Khakhlov, 9. Korniienko - 21. Kashchuk, 10, Buletsa, 11. Supriaha

Rezerve: 12. Kozhukhar, 4. Veremiienko, 6. Chekh, 7. Kulakov, 16. Musolitin, 18. Kozyrenko, 19. Remeniuk, 20. Avramenko

INFO: Romania este liderul Grupei 4 a Turului de Elita, cu 6 puncte dupa doua meciuri. Jucatorii nostri au trecut cu 4-0 de Serbia si cu 2-1 de Suedia. Ucraina esta a doua in grupa, cu 4 puncte. Numai locul 1 se califica la Euro.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Romania Ucraina U19, #Romania Turul Elita U19, #Romania nationala rezultate , #stiri Nationala Romaniei