EURO 2008: Romania a remizat si cu Italia (Video + Galerie foto)

Vineri, 13 Iunie 2008, ora 20:50
23859 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a remizat, vineri, la Zurich, cu reprezentativa similara a Italiei, scor 1-1, intr-un meci din cadrul Grupei C a Campionatului European din Asutria si Elvetia.

Golurile intalnirii au fost marcate de Adrian Mutu (min.55) pentru nationala noastra, respectiv Panucci (min.57) pentru italieni.

Cum s-au marcat golurile:

1-0 - Mutu a interceptat o minge trimisa slab de Zambrotta catre propriul portar si l-a invins pe Buffon cu un sut din interiorul careului.

1-1 - Pirlo a executat un corner de pe stanga, Chiellini a recentrat cu capul si Panucci, profitand de luftul lui Tamas, a marcat din 2 metri.

Dupa remiza scoasa cu vicecampionaa mondiala, Franta, echipa antrenata de Victor Piturca, sustinuta din tribune de un public fenomenal, a remizat, vineri, si cu campioana mondiala, Italia.

La capatul unui joc extrem de animat, cu multe ocazii si de o parte, si de cealalta, jocul s-a terminat la egalitate.

Prima repriza a inceput in nota de dominare a italienilor, care au avut in Grosso un adevarat "motor", mai toate actiunile lor plecand din piciorul fundasului celor de la Olympique Lyon.

Prima mare ocazie a meciului a venit in minutul 10, cand Del Piero a trimis cu capul din trei metri putin pe langa poarta aparata de Lobint. Dupa inca cateva ocazii ale italienilor, a venit si prima noastra ocazie importanta, prin Mutu, in minutul 16, insa varful italienilor de la Fiorentina, angajat excelent de Codrea, nu l-a putut invinge pe Buffon cu un sut din interiorul careului.

In minutul 20 a venit si cea mai mare ocazie a noastra, lovitura libera trimisa de Chivu fiind deviata de Panucci in bara propriei porti. La faza imediat urmatoare, Radoi si Rat s-au lovit cap in cap, fundasul stelist fiind nevoit sa iasa de pe teren. Foarte probabil, Radoi nu va mai juca la acest Campionat European.

Finalul primei reprize a adus o pleiada de ocazii la poarta lui Lobont, care a reusit insa sa intervina senzational si sa pastreze scorul alb pe tabela de marcaj.

Cu un minut inainte de finalul primei reprize, Italia a reusit sa inscrie, dar, din fericire pentru noi, golul a fost anulat pe motiv de offside, care, la reluari, avea sa se dovedeasca regulamentar.

A doua repriza a inceput la fel ca prima, cu italienii atacant prin aceeasi oameni: Grosso si Toni, insa fundasii romani au reusit sa patreze scorul intact.

In minutul 55 a venit si primul gol al intalnirii, marcat de Adrian Mutu, care a profitat de o greseala a lui Zambrotta si l-a invins pe Buffon din interiorul careului.

Din nefericire pentru noi, avantajul "tricolorilor" avea sa dureze doar doua minute, Panucci reusind sa egaleze. Pirlo a executat un corner de pe stanga, Chiellini a recentrat cu capul si fundasul Romei, profitand de luftul lui Tamas, a marcat din 2 metri.

Meciul a continuat in acelasi ritm, cu Italia la timona si cu Romania periculoasa pe contraatac.

Lobont avea sa intervina din nou senzational in minutul 75, cand a plonjat fantastic si a scos lovitura de cap a lui De Rossi. Cu doua minute inainte de aceasta faza, Goian a primit un cartonas galben si va rata meciul urmator, cu Olanda.

81 putea sa fie minutul decisiv pentru Romaniei, insa Mutu n-a reusit sa-l invinga pe Buffon de la punctul cu var.

Pana la final, italienii au continuat sa atace, insa "tricolorii" au rezistat si meciul s-a terminat la egalitate.

In urmatorul meci, Romania va juca impotriva Olandei si Italia cu Franta. Ambele meciuri vor avea loc pe 17 iunie, de la ora 21:45, si vor fi transmise, in format LIVE text, de site-ul nostru.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul nostru, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Italiei, din Grupa C a Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia.

Desfasurarea meciului:

FANTASTICA ECHIPA AVEM!!! BRAVO BAIETI!!!

min.90+3 - FINALUL MECIULUI!!!

min.90+3 - Tamas suteaza, de la 35 de metri, mult peste poarta aparata de Buffon.

min.90+2 - Cartonas galben pentru De Rossi.

min.90+1 - Chivu il deposedeaza excelent pe Grosso.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute.

BRAVO ADI!!!

min.87 - Ultima schimbare si in nationala noastra: iese Mutu, intra Cocis.

min.85 - Ultima schimbare la italieni: iese Camoranessi, intra Ambrosini.

min.84 - Goian respinge excelent o centrare a lui Grossi.

HAI BAIETI!!!

min.83 - Pirlo bate prost o lovitura libera.

min.81 - Bate Mutu, dar apara Buffon!!!

min.81 - PENALTYYYYYYYYYYYY ROMANIA!!! Panucci l-a tras in careu pe Niculae si arbitrul norvegian a indicat punctul cu var!

min.80 - De Rossi intervine excvelent si-l deposedeaza pe Nicolita, aflat intr-o pozitie foarte buna.

min.78 - Scapam cu bine dintr-o faza extrem de dificila. Contra pasandu-i lui Lobont din 2 metri. CE PORTAR AVEM!

min.77 - Schimbare in nationala Italiei: iese Del Piero, intra Quagliarella.

min.75 - LOBONTTTTTTTTTTT intervine din nou senzational, scotand o lovitura de cap a lui De Rossi!!!

min.73 - Goian a primit cartonas galben. Va lipsi in meciul cu Olanda.

min.71 - Chiellini respinge cu capul voleul lui Banel Nicolita.

min.70 - Ce ocazie am avut!!! Daniel Nicolae a preluat in careu, i-a pasat lui Nicolita, acesta a sutat, dar in blocajul italienilor!!!

INFO: Cu riscul de a ma repeta, dar fanii nostri sunt absolut fantastici.

min.67 - Goian respinge centrarea lui Zambrotta.

min.63 - O noua faza periculoasa a italienilor. Din fericire pentru noi, Toni n-a ajuns la pasa lui Del Piero.

min.61 - Galben pentru Pirlo.

min.60 - O noua schimbare in nationala noastra: iese Petre, intra Nicolita.

min.59 - Florentin Petre, ramas singur in partea drepta, intarzie prea mult si sutul sau este blocat de Zambrotta!!! Mare ocazie irosita de mijlocasul lui TSKA Sofia.

min.58 - Cartonas galben pentru Chivu.

min.58 - Schimbare in nationala Italiei: iese Perrotta, intra Cassano.

min.57 - GOL ITALIA!!! Panucci egaleaza cu un sut din 2 metri, dupa ce Tamas a luftat la o recentrare cu capul a lui Chiellini!!!

min.57 - Pirlo se pregateste sa execute un corner.

min.55 -GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL ROMANIA!!! Mutu profita de o mare greseala a lui Zambrotta si-l invinge pe Buffon cu un sut din interiorul careului!!!

min.54 - Buffon retine sutul lui Mutu. Frumos sut trimis de decarul nostru.

min.51 - Codrea ii ia mingea de pe picior lui Del Piero, exact cand acesta se pregatea sa suteze, de la 20 de metri.

min.49 - Buffon prinde centrarea lui Dica.

min.48 - Lobont are o noua interventie buna.

HAI ROMANIA

Inceputul celei de-a doua reprize!!!

INFO: Conform primelor informatii, Radoi ar avea o fractura de piramida nazala si are sanse minime sa mai evolueaze in vreun meci la acest turneu final.

--------------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

*La reluari se observa ca golul inscris de Toni a fost regulamentar. Nu mai conteaza acum: )!

min.45+2 - Toni inscrie cu capul, insa de la margine se semnalizeaza un off-side!!!

min.45+1 - Contra suteaza, de la 20 de metri, in blocajul facut de fundasii italieni.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.45 - Rat sangereaza abundent, de la acea lovitura cap in cap cu Radoi.

min.43 - Mutu primeste un cartonas galben, dupa un fault la Pirlo.

LOBONT E SENZATIONAL!!!

min.41 - Lobont scoate din nou incredibil o lovitura de cap a aceluiasi Toni!!!

min.40 - Lobont respinge lovitura de cap a lui Toni, cu un reflex superb!!! BINE LOBBY!!!

min.40 - Chiellini trimite cu capul, Lobont scoate in corner.

min.39 - INTERVENTIE SENZATIONALA A LUI CODREA, care a salvat un gol ca si facut!!! Del Piero era la finalizare!!!

INFO: CE PUBLIC AVEM!!!

min.36 - Mutu nu ajunge la centrarea lui Rat.

min.33 - Del Piero suteaza peste poarta.

min.32 - Lovitura libera extrem de periculoasa pentru Italia, de la vreo 20 de metri de poarta lui Lobont.

min.32 - Toni reia pe langa poarta noastra o centrare a lui Zambrotta.

min.29 - Sutul lui Rat, de la 25 de metri, trece de putin pe langa poarta aparata de Buffon.

min.27 - Toni reia cu capul pe langa poarta lui Lobont, din centrarea lui Camoranessi.

*Florentin Petre face cu greu fata jocului prestat de Grosso.

min.26 - Del Piero trece milimetric pe langa o centrare a lui Grosso.

min.25 - Prima schimbare in nationala Romaniei: iese Radoi, intra Dica.

min.24 - Buffon retine cornerul executat de Fl. Petre.

min.23 - Centrarea lui Petre este respinsa in corner de Zambrotta.

INFO: Accidentarea lui Radoi pare grava. Sa speram ca doar pare.

min.21 - Radoi si-a spart capul. Va fi schimbat.

min.21 - Rat si Radoi s-au ciocnit cap in cap. Ambii primesc ingrijiri medicale.

min.20 - BARAAAAAAAA!!! Incredibil ce ghinion!!! Lovitura libera executat de Chivu, deviata de Panucci, s-a oprit in bara portii aparate de Buffon!!!

min.18 - Buffon scoate cu greu "torpila" lui Tamas, de la 30 de metri.

min.17 - Grosso centreaza, Toni reia cu capul peste poarta lui Lobont.

min.16 - Mutu scapa singur cu Buffon, suteaza, dar Buffon scoate!!! Ce ocazieeeeeeee!!! Excelenta pasa lui Codrea pentru decarul nostru!!!

min.13 - Toni trece milimetric pe langa o centrare a lui Camoranesi.

min.13 - Mutu il deposedeaza excelent pe De Rossi.

min.13 - Chivu respinge excelent o lovitura libera executata de Pirlo.

*La reluare se observa ca mingea a fost deviata de Goian. Arbitrul n-a acordat insa corner.

min.10 - Ratare imensa a Italiei!!! Del Piero a trimis cu capul, din 3 metri, putin pe langa poarta lui Lobont!!!

min.9 - Chivu respinge spectaculos o centrare a lui Pirlo.

min.7 - Tamas il angajeaza in adancime pe Mutu, insa acesta rateaza de putin preluarea.

INFO: Fanii romani domina fundalul sonor.

min.4 - Del Piero suteaza in blocajul facut de aparatorii romani.

min.4 - Mutu, surprins in off-side.

min.3 - Tamas blocheaza excelent un atac al italienilor, purtat de Camoranesi.

min.1 - Ocazie pentru ai nostri!!! Codrea centreaza in careu, Mutu reia cu capul, insa imprecis!!!

HAI ROMANIA

Inceputul meciului!!!

18:54 - Se intoneaza cele doua imnuri.

18:52 - Echipele au intrat pe teren.

INFO: In primul meci la turneul final european din Austria si Elvetia, Romania a remizat cu Franta, scor 0-0. De partea cealalta, Italia a pierdut, scor 0-3, cu Olanda.

INFO: Cu doua ore inainte de startul partidei, langa arena Letzigrund sunt aproximativ 5000 de fani ai Romaniei.

INFO: Pe cerul din Zurich au inceput sa se adune nori negri. Se anunta o ploaie puternica.

INFO: Fata de meciul cu Franta, Victor Piturca a facut doua modificari in primul 11: Codrea in locul lui Cocis si Florentin Petre in locul lui Nicolita.

ECHIPELE:

ROMANIA: Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Codrea, Radoi, Chivu - Fl. Petre, D. Niculae, Mutu.

Antrenor: Victor Piturca.

ITALIA: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Pirlo, De Rossi, Perrotta - Camoranesi, Toni, Del Piero.

Antrenor: Roberto Donadoni.

Arbitru central: Tom Henning Ovrebo;

Aribtri linie: Geir Age Holen si Jan Petter Randen;

Arbitru rezerva: Ivan Bebek;

Intalnirea se disputa la Zurich, pe stadionul "Letzigrund".