JO 2008, handbal feminin: Romania, invinsa de Ungaria

Marti, 19 August 2008, ora 10:30
9539 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a fost eliminata, marti, de Ungaria, in sferturile de finala ale Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Elevele antrenate de Gheorghe Tadici au fost invinse, scor 34-30 (16-14), de o reprezentativa a Ungariei mai determinata.

Golurile echipei noastre nationale au fost reusite de Maier (11 goluri), Neagu (6 goluri), Meirosu (3 goluri), Amariei (3 goluri), Nechita (3 goluri), Elisei (2 goluri), Galca (1 gol) si Bradeanu (1 gol).

Romania va juca joi pentru locurile 5-8.

Obiectivul Romaniei la Jocurile Olimpice de la Beijing a fost clasararea pe locurile 1-3 si implicit castigarea unei medalii olimpice.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele feminine de handbal ale Romaniei si Ungariei, din sferturile de finala ale Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Desfasurarea meciului:

min.60 - FINALUL MECIULUI !!! Din pacate, Romania a fost eliminata de Ungaria !!!

min.44 - 21-25

min.43 - Time out cerut de antrenorul Ungariei.

min.39 - 16-22

min.38 - Time out cerut de Gheorghe Tadici, spune: "Trebuie sa luptam, da-o dracu de treaba. Cu o singura jucatoare nu poti sa castigi un meci".

Inceputul celei de-a doua reprize !!!

INFO: O prima repriza foarte echilibrata, presarata, din pacate, cu multe greseli ale jucatoarelor noastre. Sa speram ca elevele antrenate de Gheorghe Tadici vor reusi sa se califice in careul cu asi.

min.30 - PAUZA !!!

min.29 - Time out cerut de antrenorul Ungariei. "Jucati, bah, ce-am stabilit", urla Gheorghe Tadici.

min.29 - 14-16 Gol Neagu

min.29 - 13-16

min.27 - 13-15

min.26 - Timp de odihna cerut de Gheorghe Tadici. "Stam jaloane, puneti mana si atacati. Nu mai stati", a spus Tadici in timpul timpului de odihna.

STARTUL PARTIDEI !!!

INFO: Romania este sustinuta de aproximativ 20 de suporteri, in timp ce Ungaria de vreo 300.

INFO: Partida e arbitrata de un cuplu ucrainean, Lyudowik - Vakula.

Castigatoarea disputei va juca in semifinale cu invingatoarea intalnirii dintre Rusia si Franta.

Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au terminat pe locul 2 in Grupa A, cu 8 puncte obtinute in cele cinci meciuri jucate. De partea cealalta, Ungaria a ocupat pozitia a 3-a in Grupa B.

Cea mai valoroasă sportivă a României, înainte de provocarea din Ungaria: ”Eu voi fi iarăși în două curse”
Canotoarea Simona Radiş, considerată cea mai valoroasă sportivă a României în 2023, a declarat, luni, la Complexul Sportiv Naţional ''Elisabeta Lipă'' de la Snagov, că de abia aşteaptă...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...