Nationala de tineret, invinsa la limita in Anglia

Vineri, 08 Octombrie 2010, ora 23:46
9232 citiri

Romania a pierdut prima mansa a barajului de calificare la Campionatul European de tineret, cu Anglia, in deplasare, scor 1-2.

"Tricolorii" mici au inceput timid partida, lasandu-i pe englezi sa preia controlul asupra mijlocului terenului. Britanicii au dominat prima repriza, insa n-au amenintat serios poarta lui Lung.

Prima mare ocazie a partidei i-a apartinut lui Torje, care a sutat in bara inaintea fluierului de final al primei reprize. Jocul romanilor parea promitator.

Englezii au pus aceeasi presiune in repriza secunda si au deschis scorul in minutul 63, prin Henderson, care a lovit plasa cu un sut superb de la distanta. Bucuria engleza a durat numai 8 minute, Hora restabilind egalitatea in urma unui sut deviat.

Jones a readus gazdele in avantaj cu sapte minute inainte de final, in timp ce Sturridge a ratat golul trei pe final de meci.

In ciuda infrangerii, "tricolorii" pastreaza in continuare sanse de calificare, soarta barajului urmand a fi decisa in returul programat marti la Botosani.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Anglia - Romania, contand pentru barajul de calificare la Campionatul European de tineret.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta Refresh (F5) pentru reactualizarea paginii;

Min.90 Final de meci! Anglia se impune cu 2-1.

Min.90 Bicfalvi suteaza si il pune la grea incercare pe Fielding.

Min.90 Cork intra in locul lui Wilshere.

Min.85 "Tricolorii" reintra cu greu in joc dupa incasarea golului.

Min.88 Englezii trec pe langa golul cu numarul trei, lovitura de cap a lui Sturridge ratand poarta.

Min.83 Gol Anglia! Jones inscrie din fata portii dupa o centrare balbaita de apararea Romaniei!

Min.82 Hora primeste galben.

Min.81 Pearce muta din nou: Sturridge intra in locul lui Welbeck.

Min.74 Prima schimbare si la englezi: Intra Albrighton, iese Cleverly.

Min.71 GOOOOL ROMANIA! Hora restabileste egalitatea!

Min.69 Englezii sunt in continuare prezenti in jumatatea noastra, iar "tricolorii" ajung cu greu in atac.

Min.64 Sandoi face prima schimbare: Ionescu intra in locul lui Neagu.

Min.63 Gol Anglia! Henderson inscrie pentru 1-0 cu un sut superb de la distanta!

Min.62 Englezii executa cel de-al treilea corner consecutiv, insa defensiva lui Sandoi respinge.

Min.57 Corner periculos pentru englezi executat in centru, insa reluarea englezilor nu pune probleme.

Min.54 Englezii insista in jumatatea adversa, dar jucatorii nostri se inchid bine in defensiva.

Min.49 Englezii patrund periculos pe flancul stang, se centreaza in fata portii, insa elevii lui Sandoi scapa cu un corner.

Min.46 Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Torje suteaza in bara din coltul careului!.

Min.39 Sansa mare pentru Torje, care nu reuseste sa trimita balonul in poarta cu o lovitura de cap.

Min.36 Englezii cer lovitura de la 11 metri, dupa o cadere a lui Rose in careu. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.33 Lung retine sigur centrarea periculoasa a lui Cleverly.

Min.29 Rose patrunde in careul lui Silviu Lung, dar este blocat de doi fundasi.

Min.27 Fielding scoate un sut periculos din unghi.

Min.19 Barboianu intervine salvator la sutul lui Cleverly.

Min.16 Englezii forteaza in jumatatea adversa, insa nu reusesc sa puna in pericol poarta lui Silviu Lung.

Min.12 Torje centreaza la bara a doua, balonul ajunge la Papp, insa sutul acestuia este respins de portarul englez.

Min.11 Lovitura libera pentru Romania, de la 35 de metri.

Min.7 Englezii resping o centrare din lovitura libera.