Marti seara e programata tragerea la sorti a grupelor editiei 2020/2021 a Ligii Natiunilor.
Evenimentul va avea loc incepand cu ora 19:00 - ora Romaniei, la Amsterdam, iar din partea FRF vor participa Mirel Radoi, Razvan Burleanu si Mihai Stoichita.
Nationala Romaniei se afla in Liga B, unde urnele arata astfel:
Urna 1: Rusia, Austria, Tara Galilor, Cehia
Urna 2: Scotia, Norvegia, Serbia, Finlanda
Urna 3: Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord
Urna 4: Bulgaria, Israel, Ungaria, Romania
"Tricolorii" ar putea fi repartizati intr-o grupa extrem de dificila, cu Rusia, Serbia si Turcia.
La polul opus, o grupa accesibila ar fi alcatuita din Tara Galilor, Scotia si Irlanda.
Castigatoarele grupelor din Liga A vor participa la turneul final al Ligii Natiunilor, in iunie 2021: semifinale/finale. Detinatoarea trofeului este Portugalia.
Castigatoarele grupelor din Ligile B, C si D vor promova in divizia superioara.
Ultimele clasate in Ligile A si B vor retrograda in divizia inferioara. Intrucat in Liga D sunt doar doua grupe, echipele retrogradate din Liga C vor fi stabilite in urma unui play-out, in martie 2022.
Clasarea din Liga Natiunilor va influenta si preliminariile Cupei Mondiale 2022. In acele calificari, cele 10 castigatoare de grupe vor merge la turneul final, in timp ce primele doua cel mai bine clasate nationale in Liga Natiunilor (in afara celor calificate direct) se vor alatura selectionatelor de pe locul 2 intr-un baraj de stabilire a ultimelor 3 locuri de Mondial.
Liga A
Urna 1: Portugalia, Olanda, Anglia, Elvetia
Urna 2: Belgia, Franta, Spania, Italia
Urna 3: Bosnia-Hertegovina, Ucraina, Danemarca, Suedia
Urna 4: Croatia, Polonia, Germania, Islanda
Liga B
Urna 1: Rusia, Austria, Tara Galilor, Cehia
Urna 2: Scotia, Norvegia, Serbia, Finlanda
Urna 3: Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord
Urna 4: Bulgaria, Israel, Ungaria, Romania
Liga C
Urna 1: Grecia, Albania, Muntenegru, Georgia
Urna 2: Macedonia de Nord, Kosovo, Belarus, Cipru
Urna 3: Estonia, Slovenia, Lituania, Luxemburg
Urna 4: Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan, Moldova
Liga D
Urna 1: Gibraltar, Feroe, Letonia, Liechtenstein
Urna 2: Andorra, Malta, San Marino
Meciurile din faza grupelor Ligii Natiunilor se vor disputa in perioada septembrie - noiembrie 2020.
Etapa 1: 3-5 septembrie 2020 * Etapa 2: 6-8 septembrie 2020 * Etapa 3: 8-10 octombrie 2020 * Etapa 4: 11-13 octombrie 2020 * Etapa 5: 12-14 noiembrie 2020 * Etapa 6: 15-17 noiembrie 2020