Nationala U19 a Romaniei invinge categoric Serbia la Turul de Elita

Miercuri, 21 Martie 2018, ora 22:31
5050 citiri

Echipa nationala de juniori Under 19 a Romaniei a debutat cu dreptul in Turul de Elita.

"Tricolorii mici" au trecut cu un categoric 4-0 de reprezentativa similara a Serbiei.

Primul gol a fost marcat in minutul 18, atunci cand mijlocasul lui Arsenal, Vlad Dragomir, s-a distrat cu fundasii adversi si a pasat in fata portii pentru Matan, jucatorul lui Hagi deschizand scorul cu o reluare simpla.

Cinci minute mai tarziu, pustiul cumparat deja de FCSB, Olimpiu Morutan, a dus scorul la 2-0 dupa o faza personala de exceptie.

Pe final de repriza, Baluta a ratat sansa de a duce scorul la 3-0, balonul trimis de el de la mare distanta lovind bara transversala a portii sarbe.

Golul trei a venit la zece minute dupa pauza, acelasi Baluta reusind pana la urma sa marcheze din pasa lui Sintean.

In fine, Alex Matan, noul pusti minune inventat de Hagi la Ovidiu, a dus scorul la 4-0 in minutul 68 cu un sut scapat de portarul advers in plasa.

Romania este liderul grupei Turului de Elita ce se disputa in tara noastra dupa ce celelalte doua formatii, Suedia si Ucraina, s-au anulat reciproc intr-o remiza fara goluri.

Castigatoarea grupei se califica la Campionatul European U19.

ECHIPELE

Romania: Vlad - Harut, Screciu, Dima, Neciu - Baluta, Dulca - Morutan, Dragomir, Matan - Sintean

Serbia: Dekic - Velickovic, Veselinovic, Bosnjak, Terzic - Nikolic, Kojic, Petrovic, Jovanovic - Stuparevic, Jovelijic

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Romania U19 victorie Serbia, #Romania Serbia rezultat U19, #Romania Turul Elita U19 , #stiri Nationala Romaniei