Romania a batut Turcia in infernul de la Istanbul (Video)

Vineri, 12 Octombrie 2012, ora 22:22
29853 citiri

Nationala Romaniei s-a impus, scor 1-0, in partida disputata, vineri seara, in deplasare, cu reprezentativa similara a Turciei, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Desi pleca din postura de outsider, selectionata lui Victor Piturca a reusit sa se impuna in fata Turciei chiar la Istanbul, la capatul unui joc dominat de gazde.

Impinsi de la spate de catre cei 50.000 de suporteri aflati pe arena Sukru Saracoglu, "otomanii" au bifat prima mare ocazie de poarta la noua minute de la start, cand Tatarusanu a respins incredibil, de pe linia portii, lovitura de cap a lui Semih.

Umut Bulut a ratat cu putin poarta "tricolorilor" la o centrare a lui Emre, dupa care jocul s-a mai linistit, insa gazdele au ramas in continuare prim plan, Goian intervenind excelent in fata lui Sercan in minutul 39.

In ultimul minut al reprizei, insa, in mod total neasteptat, Romania i-a redus pe turci la tacere, dupa ce Grozav a fost lansat excelent de Pintilii si a inscris cu un sut de la 18 metri, profitand de iesirea neinspirata a portarului Volkan.

"Tricolorii" au inceput ca din pusca repriza secunda, ajungand de trei ori in fata portii in doar doua minute, dar n-au reusit sa profite si turcii au scapat cu fata curata.

Elevii lui Piturca au facut pasul inapoi incepand cu minutul 50, iar "otomanii" i-au ingramadit rapid in apropierea suprafetei de pedeapsa, insa fara a pune prea mult in pericol poarta lui Tatarusanu. Introdus in partea secunda in locul lui Grozav, Cocis putea inscrie pentru 2-0 in minutul 63, insa mijlocasul lui Rostov a sutat cu mult peste poarta de la 18 metri.

Finalul de meci a devenit dramatic in minutele de prelungire, ambele formatii avand actiuni importante la cele doua porti. Cocis a ratat o pasa decisiva catre Torje, dupa care turcii au ratat doua ocazii la poarta lui Tatarusanu. In final, Volkan a respins cu o parada frumoasa sutul lui Adrian Mutu din lateral dreapta, iar disputa s-a incheiat cu victoria la limita a Romaniei.

In urma acestui succes, "tricolorii" au trei victorii din tot atatea meciuri in Grupa D, sapte goluri marcate, niciunul primit, si ocupa pozitia secunda inaintea meciului de foc cu selectionata Olandei. Batavii au tot noua puncte, dar un golaveraj mai bun (9-1).

Partida Turcia - Olanda a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos puteti urmari comentariul LIVE Text.

Desfasurarea partidei:

22:29 - Final de meci! Romania se impune pe Sukru Saracoglu!

Min.90+6 Volkan respinge sutul lui Mutu! Romania termina meciul in atac.

Min.90+5 Inca o ratare la poarta lui Tatarusanu, balonul trecand peste poarta.

Min.90+4 Sansa mare pentru turci pe contraatac, dar Goian respinge din fata portii si suntem la un pas de victorie!

Min.90+3 Cocis il poate lansa pe Torje, dar intarzie pasa si turcii intercepteaza.

Min.90+2 Antrenorul turc isi trimite toti jucatorii in atac. De cealalta parte, "tricolorii" incearca sa tina cat mai mult de balon.

Min.90 Se anunta cinci minute de prelungire!

Min.90 Incep sa se auda suporterii Romaniei pe Sukru Saracoglu.

Min.89 Goian intervine excelent in careu si "tricolorii" scapa cu fata curata.

Min.86 Volkan retine la lovitura de colt executata de Mutu.

Min.85 Chipciu scapa pe contraatac si ii poate pasa lui Torje, dar incearca un dribling si este deposedat.

Min.83 Ultima modificare pentru Romania: Intra Mutu, iese Stancu.

Min.81 O noua schimbare si la turci: Sahin intra in locul lui Emre.

Min.79 Piturca face o noua modificare: Iese Marica, intra Chipciu.

Min.75 Arda Turan patrunde pana la 16 metri si trage la poarta, dar sutul este slab si Tatarusanu prinde.

Min.71 Goian respinge cu greu dupa o faza prelungita de atac a turcilor.

Min.69 A doua schimbare la turci: Colak intra in locul lui Sercan.

Min.68 Turcii ameninta din nou poarta, dar trimit in plasa laterala.

Min.67 Tatarusanu retine fara probleme un sut de la 20 de metri.

Min.63 Ratare monumentala pentru Romania! Cocis primeste liber la marginea careului si poate inainta spre poarta, dar suteaza penibil in tribune!

Min.61 Schimbare la gazde: Iese Hamit Altintop, intra Mevlut.

Min.60 Rat centreaza excelent de pe flancul stang pentru Marica, insa atacantul lui Schalke 04 rateaza sutul din pozitie centrala.

Min.59 Torje patrunde in viteza si trage din marginea careului, dar Volkan retine.

Min.55 "Tricolorii" sunt in continuare presati in apropierea portii lui Tatarusanu. Au facut pasul inapoi prea devreme!

Min.52 Turcii forteaza in ofensiva, iar "tricolorii" s-au restras destul de mult spre propriul careu.

Min.50 Piturca face prima schimbare: Iese Grozav, intra Cocis.

Min.48 Ocazie mare pentru Romania la o lovitura de colt! Balonul este trimis excelent in careu, dar trece prin fata portii fara sa fie atins.

Min.47 Bourceanu este lovit de un obiect aruncat din tribune. Howard Webb intervine, iar turcii fac apel catre suporteri.

Min.47 "Tricolorii" incep in forta partea secunda si ameninta poarta lui Volkan in doua randuri, insa turcii reusesc sa respinga.

Min.46 Nu s-au facut modificari la pauza.

21:38 - Incepe repriza secunda.

-------------------------------------------

21:20 - Se termina prima repriza.

Min.45+2 Pintilii trage puternic din afara careului, dar balonul este respins in corner.

Min.45 GOOOOOL ROMANIA! Grozav este lansat excelent de Pintilii, profita de iesirea hazardata a lui Volkan si inscrie cu un sut de la 18 metri!

Min.44 Se arata trei minute de prelungire.

Min.39 Stancu trage puternic de la 18 metri, mingea este blocata de Kaya, iar "tricolorii" cer penalti pentru hent in careu. Webb nu acorda nimic si are dreptate.

Min.37 Gicu Grozav este semnalizat in ofsaid.

Min.34 Goian intervine salvator si il blocheaza pe Sercan in careu.

Min.33 Tatarusanu retine sutul expediat de Hasan Ali de la 20 de metri.

Min.29 Stancu primeste in marginea careului, dar greseste pasa si faza se stinge.

Min.25 Stancu patrunde pana in marginea careului si incearca un sut din lateral stanga, insa trimite slab si Volkan retine fara emotii.

Min.20 Turcii continua sa domine si insista cu baloane in flancuri.

Min.17 O noua faza periculoasa la poarta "tricolorilor"! Emre centreaza de la 30 de metri, Umut Bulut deviaza cu capul din careu, dar balonul trece alaturi.

Min.14 Marica primeste in pozitie excelenta, dar greseste pasa catre Torje si iroseste sansa contraatacului.

Min.12 Grozav incearca un sut din afara careului, dar rateaza tinta.

Min.9 Mare ocazie la poarta lui Tatarusanu, stelistul reusind sa respinga fabulos de pe linia portii la o lovitura de cap.

Min.7 Goian respinge din marginea careului mic la o centrare a lui Emre.

Min.4 "Tricolorii" sunt fluierati copios la fiecare actiune.

Min.3 Turcii fac presing in careul nostru, iar Tatarusanu respinge in extremis.

Min.2 "Tricolorii" au prima actiune de atac si obtin o lovitura libera, insa aceasta ramane fara rezultat.

20:31 - Incepe partida.

20:27 - Se intoneaza si imnul tarii gazda, Turcia. Intregul stadion canta.

20:26 - Se intoneaza imnul Romaniei.

20:24 - Cele doua echipe patrund pe teren. Stadionul Sukru Saracioglu este plin!

INFO - Romania va incepe meciul in formula Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu, Grozav - Marica.

INFO - Vesti bune de ultim moment pentru nationala Romaniei

INFO - La TV, meciul este transmis in direct de postul TVR 1.

INFO - Urmariti pe Ziare.com toate rezultatele din preliminarii, accesand link-ul urmator: Meciurile din preliminariile Campionatului Mondial - LIVE

INFO - Meciul se joaca pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul.

INFO - Turcii dezvaluie "planul distrugerii" Romaniei

INFO - Istoria intalnirilor dintre Romania si Turcia

INFO - Inaintea acestui meci, Romania ocupa locul 1 in Grupa D, cu sase puncte, in timp ce Turcia se afla pe pozitia a patra, cu trei puncte.

INFO - Avancronica meciului Turcia - Romania

Turcia: Volkan - Gokhan Gonul, Semih, Omer Toprak, Hasan Ali - Mehmet Topal, Emre - Hamit, Arda, Sercan Sararer - Umut Bulut;

Rezerve: Gunok, Cenk Gonen, Egemen Korkmaz, Nuri Sahin, Tunay Torun, Ekici, Aydin Ylmaz, Emre Colack, Mevlut Erdinc, Caner Erkin, Bekir Irtegun;

Antrenor: Abdullah Avci;

Romania: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Stancu, Grozav - Marica;

Rezerve: Pantilimon, Luchin, Chipciu, Lazar, Mutu, Latovlevici, Cocis, Gaman, Maxim, Popa, Gardos, Grigore;

Antrenor: Victor Piturca;

Arbitri: Howard Webb, Michael Mullarkey, Darren Cann (toti din Anglia).

Fostul secretar de stat Cătălin Boboc a anunțat marți seară, 4 octombrie, că demisionează din PNL, în urma scandalului privind branşarea ilegală la rețeaua electrică a unui imobil din...
Cât de mult îi ajută pe adolescenți să voteze de la 16 ani. Analist: ”Nu pot fi așa ușor manipulați ca vârstnicii”
Reducerea vârstei pentru dreptul de vot, de la 18 la 16 ani, ar putea avea de fapt beneficii atât pentru adolescenți, care își pot exprima liber opțiunile politice dar mai este o altă...