Romania a castigat medalia de bronz la Campionatul European de handbal

Duminica, 19 Decembrie 2010, ora 17:01
8824 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat, duminica, medalia de bronz la Campionatul European, dupa ce a invins Danemarca, scor 16-15.

Motivate inaintea partidei in vestiar de Cristian Gatu, jucatoarele noastre au inceput mai bine partida de la Herning, desi gazdele s-au bucurat de un suport considerabil al publicului.

Dupa zece minute, scorul era 3-1 in favoarea noastra, datorita interventiilor excelente pe care Talida Tolnai a continuat sa le aiba, chiar daca nu a fost inclusa in echipa ideala a turneului final.

Danezele au avut cel mai bun moment din prima repriza intre minutele 10 si 15, in care au inscris de patru ori, fara sa incaseze vreun gol.

Romancele au revenit insa la conducerea jocului si au condus chiar si cu trei goluri (9-6), dar pana la urma scorul la pauza a fost 9-7.

Un moment critic s-a produs in finalul primei reprize, cand Talida Tolnai a fost lovita puternic in figura de o minge, dar a continuat sa joace desi durerea era incredibila.

Vizibil afectata, Tolnai a ramas aceeasi jucatoare incredibila si nu le-a permis danezelor sa revina in startul partii secunde, pe fondul unor greseli din defensiva noastra.

In ofensiva, echipa noastra a parut lipsita de prospetime si de inspiratie, Cristina Neagu fiind marcata om la om de daneze.

Marcajul strans pe care danezele le-au facut la Neagu nu ne-a incomodat prea mult jocul, deoarece Ada Nechita si-a asumat excelent riscuri in cateva situatii importante, reusind sa inscrie in momente cheie.

Romancele puteau transa meciul fara probleme, avand un avantaj de trei goluri cu patru minute inainte de final, insa neatentiile lui Elisei ne-au costat.

Danezele au reusit sa ajunga la un gol in spatele nostru (16-15), scor ce a fost mentinut pana la final de interventiile magice ale Talidei Tolnai.

Romania a castigat astfel prima medalie la un Campionat European si a reusit sa-si asigure prezenta la Campionatul Mondial din 2011.

In marea finala a Campionatului European, Norvegia a trecut cu 25-20 de Suedia.

ROMANIA - DANEMARCA 16-15

60 - Final!!! Am castigat medalia de bronz!

59 - Mai sunt 28 de secunde si Tolnai are o interventie fabuloasa!

58 - Elisei face un meci slab, danezele profita si scorul e 16-15!

57 - Danezele fac 16-14 pe o neatentie a noastra

56 - Ada Nechita pleaca pe contraatac si face 16-13!! Suntem aproape de medalia de bronz!

54 - Cristina Neagu rateaza un 7 metri!

53 - Neagu arunca puternic si face 15-13

52 - Danezele inscriu in inferioritate numerica

52 - Ada Nechita face 14-12 cu un lob superb!

51 - Avem superioritate numerica pentru doua minute

49 - Danezele inscriu din nou: 13-12

48 - Danezele revin rapid si fac 13-11

48 - 13-10 pentru Romania dupa o aruncare superba a Adei Nechita

45 - Ratari in lant in ambele tabere. Tolnai e din nou la inaltime, are un procentaj de 56%!!!

41 - Elisei inscrie superb din extrema: 12-10!

40 - Danezele inscriu pentru 10-11, in superioritate numerica

39 - Neagu este eliminata pentru 2 minute. Tolnai apara un 7 metri!

37 - Avem superioritate de doua minute! Cristina Neagu face 11-9 din 7 metri!

37 - Tolnai este invinsa cu o aruncare puternica: 9-10

35 - Fiera inscrie superb de la distanta, 10-8!

26 - Geiger arunca puternic si conducem cu 9-6

24 - Ne desprindem pentru prima data la doua goluri, dupa un 7 metri al Cristinei Neagu

23 - Neagu inscrie superb, bara gol si 7-6 pentru Romania.

21 - Stanca pivoteaza frumos si face 6-6!

20 - Danezele preiau din nou conducerea: 5-6

19 - Cristina Neagu egaleaza din 7 metri: 5-5

17 - In sfarsit, inscriem si noi prin Ardean, pe contraatac

16 - Danezele arunca de la distanta si marcheaza din nou

13 - Echipa noastra a cazut din nou. E 4-3 pentru daneze!

12 - Pierdem cu usurinta o minge, danezele pleaca pe contraatac si egaleaza

11 - Danezele inscriu pentru 2-3

10 - Neagu inscrie din 7 metri. 3-1 pentru Romania

9 - Tolnai are doua interventii excelente in fata danezelor si mentine scorul

6 - Stanca se intoarce excelent la marginea careului si avem 2-1!

5 - Ada Nechita inscrie primul gol pentru Romania

4 - Danezele inscriu pentru prima data, dupa o aruncare cu noroc

2 - Ada Nechita iroseste primul atac al Romaniei, cu o aruncare in bara

1 - Incepe meciul!

Printr-un succes in fata danezelor, echipa nationala va reusi cel mai bun rezultat la un Campionat European.

De asemenea, in cazul unui succes, echipa lui Radu Voina va avea asigurate biletele la Campionatul Mondial din 2011.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Romania Danemarca LIVE, #nationala handbal, #Campionatul European , #stiri Nationala Romaniei